რატომ მიდიან უმე-ის მღვდლები მეუ-ში? ნაწილი 1: "მაშველის სინდრომი"
არქიმანდრიტი სერაფიმე (პანკრატოვი) გადავიდა მეუ-ში, რადგან მას სურს უფრო სრულად "გამოავლინოს თავისი პოტენციალი". რა დგას ამ სიტყვების უკან და რა შუაშია „მაშველის სინდრომი“?
ეს პუბლიკაცია იქნება პირველი პუბლიკაციების სერიიდან, სადაც შევეცდებით გავიგოთ მიზეზები, რის გამოც უმე-ის ზოგიერთი მღვდელი მეუ-ში გადადის. რა არის მათი ქმედების ნამდვილი მიზეზი და მოტივი? მაშ ასე.
რატომ წავიდა პანკრატოვი?
2023 წლის 13 დეკემბერს ცნობილი გახდა, რომ სუმის მეტროპოლიტმა ევლოგიამ მსახურება აუკრძალა არქიმანდრიტ სერაფიმს (პანკრატოვი). ფორმალური მიზეზი არის მრევლის უნებართვო მიტოვება. ნამდვილი კი პანკრატოვის გადასვლა მეუ-ს რიგებში. თავად უმე-ის ყოფილმა არქიმანდრიტმა დაწერა, რომ მას გაუხარდა კიდეც მსახურების აკრძალვა, რადგან " შესთავაზეს წინადადება, რომელზეც უარი ვერ თქვა".
წერილში, რომელშიც პანკრატოვი განმარტავს თავისი ქმედების მოტივებს, ნათქვამია, რომ ის ვერ დარჩებოდა უმე-ში, თუ საკუთარი გამოცდილებიდან დარწმუნდებოდა, რომ „იქ დარჩენა რადიკალურად ავიწროებს ჩემს შესაძლებლობებს, ვასწავლო ქრისტეს შესახებ ადამიანებს, რომლებიც ჯერ კიდევ არ ეკუთვნიან ეკლესიას. მე არ ვარ მზად, რომ ჩემი ნიჭი დავმარხო, რადგან პასუხისმგებლობას ვგრძნობ ღმერთის წინაშე”, - წერს იგი.
წერილის სხვა ნაწილში ის წერს, რომ „მისიონერობა, ანუ როგორ უნდა ესაუბრო არაეკლესიურ ადამიანებს ღვთისა და ქრისტიანულ რწმენაზე, არის ის, რაც ყოველთვის იპყრობდა ჩემს ყურადღებას“. დროთა განმავლობაში ის მიხვდა, რომ ეს იყო მისი მთავარი მოწოდება.
ამ სიტყვებიდან ირკვევა, რომ ეკლესიაში გამოჩენის გარიჟრაჟზე, ყოფილმა არქიმანდრიტმა თავი დაინახა მისიონერად დიაკონ ანდრეი კურაევის დონეზე - რომელიც შემოიკრიბავს მსმენელებს სტადიონზე და უზარმაზარ სატელევიზიო აუდიტორიას. მაგრამ, როგორც ჩანს, რეალობა გარკვეულწილად განსხვავებული აღმოჩნდა. მრევლში, სადაც ის მსახურობდა, არ იყო არაეკლესიური ხალხის ბრბო, მაგრამ იყო „მხოლოდ ოთხი მონაზონი და რამდენიმე მრევლი“. ამ მიზეზით, შემდგომში წერს პანკრატოვი, „სამწუხაროდ, ჟურავნოეში, მე თითქმის ვერ ვაცნობიერებ სხვების მსახურების ფართო შესაძლებლობებს“. ამ სიტყვებით თუ ვიმსჯელებთ, მას უბრალოდ „არ მიეცა უფლება“ განევითარებინა თავისი „მისონერული ნიჭი“ სრულად.
შედეგად, როდესაც მას შესთავაზეს დარჩენა კიევ-პეჩერის ლავრის ნაკრძალში, პანკრატოვმა „აშკარად დაინახა“, რომ მისი უმე-ში დარჩენა „დააზიანებდა თავად საქმეს“ და ამიტომ, "დიდი მიზნის" გულისთვის, მან გადაწყვიტა გადასვლა აბრაამ ლოტიშთან.
თავად პანკრატოვმა თქვა, რა იყო ეს „დიდი მიზანი“ და წერდა, რომ ის ყოველთვის ცდილობდა უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცების რეაბილიტაციას. რას გვეუბნება ეს სიტუაცია?
"მაშველის სინდრომი"
ფსიქოლოგიაში არსებობს ნიმუში სახელწოდებით "მაშველის სინდრომი". ეს არის ფსიქოლოგიური ფენომენი, რომელსაც ახასიათებს სხვების „გადარჩენის“ ძლიერი სურვილი, ხშირად მათ უკითხავად. ეს სინდრომი ყველაზე ხშირად ასოცირდება აღიარების ღრმა მოთხოვნილებასთან, თვითდაჯერებულობასთან, რომელიც უბრალოდ უნდა იქნას გამოყენებული „ყველა ადამიანის საკეთილდღეოდ“.
ფსიქოლოგები აფრთხილებენ, რომ „მასველის სინდრომმა“ თუ არ შევაჩერებთ მის განვითარებას, შეიძლება გამოიწვიოს დადატვირთვა, საკუთარი სიტუაციით მუდმივი უკმაყოფილება და ადამიანის ცხოვრებაში ღმერთის როლის დამახინჯება. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, „მაშველი“ თითქმის ყოველთვის იქცევა თავისი ცხოვრებით უკმაყოფილო ადამიანად, ადანაშაულებს სხვებს, რომ არ აფასებენ მის ნიჭს და არ აძლევენ მათ სრულად გამოხატვის შესაძლებლობას. "მაშველი" ამაში ყველას ადანაშაულებს, საკუთარი თავის გარდა. თუ ამ ყველაფერს გადავთარგმნით პანკრატოვისა და მსგავსი „ ჩამარხული მისიონერული ნიჭის“ ისტორიის პერსპექტივაში, მივიღებთ შემდეგ სურათს.
ადამიანი, რომელმაც წაიკითხა წიგნები უხუცესების, გონებრივი ლოცვისა და პალამის კამათების შესახებ და უყურა კურაევისა და ოსიპოვის რამდენიმე ლექციას ინტერნეტში, იწყებს ოცნებას იმაზე, თუ როგორ შეუძლია „აანთოს გული ზმნით“. მის ქადაგებაზე მთელი ძალით მივლენ ახლომდებარე ქალაქებისა და სოფლების მაცხოვრებლები და წირვა-ლოცვას შეასრულებენ კანონიკური ბიზანტიური გალობით, რომელიც შერწყმულია ძველ ბერძნულ ენასთან. ის ხედავს, როგორ იქმნება ძლიერი საზოგადოება, რომელიც არა მარტო ამშვენებს ტაძარს, არამედ აშენებს სკოლას, სასადილოს და საავადმყოფოს. ეს მღვდელი საკუთარ თავს ხედავს სახარების დაუღალავი მქადაგებლის გამოსახულებაში, რომელიც დილით ქადაგებს ეკლესიაში, შუადღისას ადგილობრივ სკოლაში ან უნივერსიტეტში, საღამოს კი ვიდეოებს გადაიღებს მილიონობით გამომწერისთვის YouTube-ზე. სიზმარში ეს ყველაფერი კეთდება მარტივად და უპრობლემოდ, საბედნიეროდ, კურაევის წიგნი "ტრადიცია, დოგმა, რიტუალი" ყოველთვის ხელთ არის. მაგრამ სინამდვილეში ...
მაგრამ სინამდვილეში ყველაფერი სხვაგვარად გამოიყურება.
ეპისკოპოსი, ხედავს ახალგაზრდა მღვდლის მისიონერულ მიდრეკილებებს და ჩირქს, აგზავნის მას პრობლემურ სამრევლოში - იმ იმედით, რომ იქ გამოავლენს მთელ თავის ნიჭს. სოფელში ჩასვლისას მღვდელი ხედავს, რომ ეკლესიაში ცოტა ხალხია, მგალობელი არავინაა, სახურავი კი ჟონავს. ადგილობრივი ინტელიგენცია და ხელისუფლება განსაკუთრებით არ არის მიდრეკილი გრეგორი პალამის მოსმენისკენ, სკოლის მოსწავლეები კი თამბაქოს სურნელს ამჯობინებენ საკმევლის სუნს. ერთი სიტყვით, მისიონერული საქმიანობისთვის ასეთი სასურველი ადგილის ნაცვლად, ახალგაზრდა მღვდელი იღებს დაუმუშავებელ ველს, სადაც მუხლჩაუხრელად უნდა იმუშაოს. მაგრამ ყველაზე ცუდი ის არის, რომ მან უნდა იმუშაოს არა ისე, როგორც წარმოიდგენდა, არამედ სულ სხვანაირად - არა სიტყვებით, არამედ საქმით. და ეს ძალიან რთულია.
ასე რომ, ასეთი მღვდელი იწყებს წუწუნს ეპისკოპოსზე, რომელმაც არ დააფასა მისი "ნიჭი", აგზავნის მას სამსახურში "უდაბნოში", სადაც "გასაქანი არ არის". არა და მას შეეძლო არა მხოლოდ რამდენიმე მოხუცი ქალის გადარჩენა, რომელთაგან ერთს არ ესმის და მეორე ვერ ხედავს, არამედ ათასობით ადამიანის, რომლებიც სიტყვასიტყვით შემოჩერებიან პირში. არა აქ, ჩვეულებრივი სოფლის ტალახსა და ჭაობში, არამედ იქ - დედაქალაქის ქარცეცხლში. წუწუნი გადაიზრდება მუდმივ უკმაყოფილებაში, შემდეგ კი - "შეთავაზება, რომელზეც უარს ვერ იტყვის" და "რეალიზაციის" ძიება. მაგრამ არა ქრისტე.
სად არის პრობლემის არსი?
პანკრატოვის ისტორია არ არის ერთადერთი შემთხვევა. უმე-ში მისნაირი ათობით ადამიანია. ეს თავისებურებაც კი შევნიშნეთ: ჩვენს ეკლესიაში ყველაზე მეტად ის მღვდლები, რომლებსაც სერიოზული პრობლემები აქვთ სამრევლოში, საუბრობენ ავტოკეფალიაზე, რაღაც რეფორმების აუცილებლობაზე, ხალხთან დაახლოებაზე და ა.შ. ისინი, ვისაც ყველაზე მეტად აწუხებს ეკლესიის ბედი, ვინც ვერ იმუშავა საზოგადოებაში, რომლებსაც წირვაზე ჰყავთ სამი ადამიანი (სექსტონი, მგალობელი და საკუთარი დედა) და დარწმუნებულნი არიან თავიანთ „გამოუყენებელ ნიჭში“. საინტერესოა, ვინ არ მისცა მათ მ ნიჭის გამომჟღავნების უფლება? ვინ ჩაერია? ვინ შეუშალა ხელი ეკლესიის მოწესრიგებაში, ნორმალური ღვთისმსახურების ორგანიზებაში, უბრალოდ ლიტურგიის აღსრულებაში - ყოველ შემთხვევაში, დღესასწაულებსა და კვირა დღეს?
არავინ უშლის ხელს.
თუ ნიჭი ნამდვილად გაქვს, ამას ვერ დამალავ. თუ ნიჭიერი მქადაგებელი ხარ, შეგიძლია იყო მისიონერი, მაშინ ყველაზე შორეულ სოფელშიც კი შენი ეკლესია ხალხით გაივსება. გავიხსენოთ ჩვენი ეკლესიის წმინდანები. ისინი სპეციალურად გაიხიზნენ უდაბნოებსა და ტყეებში, რათა თავიდან აეცილებინათ ადამიანური დიდება. მაგრამ რაც უფრო შორს მიდიოდნენ, მით უფრო სწრაფად ეწეოდნენ მათ მორწმუნეები. მთაზე მდგარ შუქურას ვერ დამალავ. ასევე არ შეიძლება დამარხოთ სახარების ქადაგების ნიჭი.
უფრო მეტიც. სწორედ ისეთ სიტუაციაში აღმოჩნდებით, როცა პრობლემურ მრევლში აღმოჩნდებით, თქვენი ნიჭი ყველაზე კარგად შეიძლება გამოვლინდეს. კიევ-პეჩერის ბერმა ანტონმა გამოქვაბულს შეაფარა თავი, ბერი სერგი რადონეჟელი კი ღრმა ტყეში შევიდა. ახლა ორივე ადგილზე არის აგებული ლავრა. მათ მსგავსად ცხოვრება ძალიან რთულია. განსაკუთრებით თუ გაწუხებთ "მაშველის სინდრომი". რადგან შორს მყოფი ადამიანის „გადარჩენა“ ბევრად უფრო ადვილი და მარტივია, ვიდრე საკუთარი თავის და გარშემომყოფების გადარჩენა.
დასასრულს, მინდა ვუსურვო ყველა ჩვენს ეკლესიით უკმაყოფილო მღვდელ მამას, ყურადღებით დაათვალიერონ თავიანთი სამრევლო - იქნებ სწორედ იქ არის თქვენი ყველა პრობლემის გამოსავალი? ბოლოს და ბოლოს, ადრე თუ გვიან უნდა შეხედოთ სიმართლეს თვალებში და აღიაროთ, რომ არც ავტოკეფალია და არც უკრაინული ენა არ აღადგენს წესრიგს არც თქვენს სამსხვერპლოებში და არც თავებში, მხოლოდ თქვენ შეგიძლიათ ამის გაკეთება.