კათოლიკური სამყაროს რეაქცია გეი-წყვილების კურთხევაზე
მას შემდეგ რაც ვატიკანმა დაუშვა ერთსქესიანი წყვილების კურთხევა, კათოლიკურ სამყაროში რეაქციის ტალღა დაიწყო. ძირითადად უარყოფითი. რა შეიძლება გამოიწვიოს ამან?
2023 წლის 18 დეკემბერს რწმენის დოქტრინის დიკასტერიამ გამოაქვეყნა Fiducia supplicans-ის დეკლარაცია, სადაც საუბარია ერთსქესიანი წყვილების კურთხევის შესაძლებლობაზე. ამავე დროს, დეკლარაცია ადასტურებს კათოლიკური სწავლების უცვლელობას ქორწინების, როგორც ქალისა და მამაკაცის კავშირის შესახებ. ერთსქესიანი წყვილების კურთხევა წარმოდგენილია არა როგორც ქორწინების საიდუმლო და არა როგორც ერთსქესიანთა ურთიერთობის ეკლესიის მხრიდან მოწონება, არამედ როგორც ორი ადამიანის პასტორალური კურთხევა ყველა სიკეთისთვის. დასკვნა ის არის, რომ ერთსქესიანთა კავშირის კურთხევა მიუღებელია, მაგრამ ერთსქესიანი წყვილები მისასალმებელია. როგორც ჩანს, ვატიკანს სერიოზულად სჯეროდა, რომ ასეთი ლინგვისტური დაბალანსების აქტი დააკმაყოფილებს როგორც ქორწინების შესახებ ტრადიციული სწავლების მომხრეებს, ასევე მათ, ვინც ერთსქესიანი ურთიერთობების ეკლესიურ ლეგალიზაციას ემხრობა. მაგრამ ორ სკამზე ჯდომა შეუძლებელია. კათოლიკეებმა სწორად გაიგეს: Fiducia supplicans-ის დეკლარაცია ხსნის კარს ერთსქესიანი წყვილების/კავშირების/ქორწინებების/კოჰაბიტაციის და ა.შ.
კათოლიკეების რეაქცია
ყაზახეთის კათოლიკე იერარქებმა ეს დაწერეს პაპ ფრანცისკეს მიმართვაში: „ის ფაქტი, რომ დეკლარაცია არ უშვებს ერთსქესიან წყვილთა „ქორწინებას“, თვალი არ უნდა დაუხუჭოს მღვდლებსა და მორწმუნეებს იმ დიდ ტყუილსა და ბოროტებაზე, რაც გულისხმობს ერთსქესიანი წყვილების კურთხევის დაშვებას.“ ანუ, ისინი არ დაემორჩილნენ დეკლარაციის მრავალრიცხოვან გარანტიებს ქორწინების შესახებ ტრადიციული სწავლების ერთგულების შესახებ და სწორად მიხვდნენ, რომ ყველაფერი მიდიოდა ერთსქესიანთა ქორწინების სრული აღიარებისკენ.
„წმინდა საყდრის არც ერთი ზემოაღნიშნულ განცხადებას, თუნდაც ყველაზე ლამაზს, არ შეუძლია შეამციროს ის ფაქტი, რომ ასეთი კანონიერი კურთხევა შორსმიმავალი დამანგრეველი შედეგების მომტანია“, - წერენ ყაზახი ეპისკოპოსები. მათ სთხოვეს პონტიფიკოსს გაეუქმებინა თანხმობა ერთსქესიანი წყვილების დალოცვაზე და მათ სასულიერო პირებს აეკრძალათ გეების კურთხევა.
ეს მიმართვა, მართალია საკმაოდ მკაცრია, მაგრამ მაინც შენარჩუნებულია დიპლომატიური ეტიკეტის ჩარჩოები. მაგრამ პირად საუბრებში ყაზახი ეპისკოპოსები უფრო გულწრფელები იყვნენ. მაგალითად, ეპისკოპოსმა ათანასე შნაიდერმა ჟურნალ The Remnant-თან ინტერვიუში თქვა: „Fiducia supplicans-ის გამოყენებით, წმინდა იოანე ნათლისმცემელს შეეძლო „პასტორალური კურთხევა“ მიეცეს ჰეროდესა და ჰეროდიას უკანონო კავშირს. <…> ეს დოკუმენტი და მის მიერ ღვთისმოსავი სიტყვების უხეში გამოყენება ფარისეველთა ხრიკად და ბუნებრივი კანონის დაცინვად მეჩვენებოდა.
რომის კათოლიკური ეკლესიის ეპისკოპოსები მალავიში (აფრიკა) ასევე ეწინააღმდეგებოდნენ ვატიკანის გადაწყვეტილებას გეი წყვილების კურთხევის შესახებ და განაცხადეს, რომ "ნებისმიერი სახის კურთხევა ნებისმიერი სახის ერთსქესიანთა გაერთიანებებისთვის დაუშვებელია მალავიში პასტორალური მიზეზების გამო".
დიდ ბრიტანეთში, Fiducia Supplicans-ის დეკლარაციას ეწინააღმდეგებოდა 500-ზე მეტი მღვდელი, რომლებმაც განაცხადეს, რომ ის „უხსნის კურთხევის კარიბჭეს კათოლიკურ ეკლესიაში ერთსქესიან წყვილებს“.
რწმენის დოქტრინის კონგრეგაციის ყოფილმა პრეფექტმა, გერმანელმა კარდინალმა გერჰარდ მიულერმა ერთსქესიანთა ქორწინების კურთხევას მკრეხელობა უწოდა. სიტყვასიტყვით: „შემოქმედების საწინააღმდეგო რეალობის კურთხევა არა მხოლოდ შეუძლებელია, არამედ მკრეხელობაცაა“. მან ასევე გააკრიტიკა მცდელობა, წარმოედგინა ერთსქესიანი წყვილების კურთხევა, როგორც მღვდლის უდანაშაულო ქმედება იმ ადამიანებზე, ვინც მასთან მივიდა. „გაითვალისწინეთ, რომ აქ მხოლოდ ცოდვილი ხალხი არ იკურთხება.
წყვილის კურთხევით აკურთხებთ თავად ცოდვილ ურთიერთობას“, - ხაზგასმით აღნიშნა კარდინალმა. მან, ყაზახი ეპისკოპოსის ათანასე შნაიდერის მსგავსად, მაგალითად მოიყვანა სახარების ექსტრაპოლირებულობა დღევანდელ ვითარებაში. „იესოს დღეს არ გაასამართლებენ მხოლოდ იმიტომ, რომ ის მესია იყო, არამედ მას ციხეში ჩასვამდნენ შეერთებულ შტატებსა და ევროპის ქვეყნებში, რადგან მან გამოაცხადა ქალისა და მამაკაცის ქორწინება ჭეშმარიტებად“, - თქვა გერჰარდ მიულერმა.
მაგრამ არქიეპისკოპოსი კარლო მარია ვიგანო, ვატიკანის ყოფილი ნუნციონი შეერთებულ შტატებში, ყველაზე შორს წავიდა ერთსქესიანი წყვილების კურთხევის შეფასებისას. ყოველგვარი ზედმეტი დიპლომატიური შეურაცხყოფის გარეშე, მან პაპს და მის მთელ იერარქიას სატანის მსახურები უწოდა. სიტყვასიტყვით: „დეკლარაცია საბოლოოდ არღვევს ბერგოლიური (Bergoglio არის პაპ ფრანცისკეს გვარი - რედ.) იერარქიის თვალთმაქცობისა და მოტყუების ფარდას და აჩვენებს ამ ცრუ მწყემსებს, როგორები არიან სინამდვილეში: სატანის მსახურები და მისი ყველაზე გულმოდგინე მოკავშირეები. ” ვიგანომ უწოდა თანამედროვე ვატიკანს „გაპარტახების სისაძაგლე“, ხოლო პაპ ფრანცისკეს „უზურპატორი, რომელიც ზის პეტრე მოციქულის ტახტზე“ და „ცოდავს სულიწმიდის წინააღმდეგ“. გავიხსენოთ, რომ ქრისტეს სიტყვის თანახმად, გმობა „არ მიეტევება მას სულიწმიდა არც ამ საუკუნეში და არც შემდეგში“ (მათე 12:32).
მაგრამ კათოლიკური სამყაროს რეაქცია Fiducia Supplicans-ის დეკლარაციაზე მთლად უარყოფითი არ იყო. იყვნენ ისეთებიც, ვინც მას მიესალმა. მაგალითად, იტალიაში კათოლიკე მღვდელმა თავის ეკლესიაში საშობაო „ლგბტ შობის სცენა“ დაამონტაჟა, რომელშიც ღვთისმშობლისა და კიდევ ერთი ქალის ფიგურა მოათავსა.
არავის რომ არ შეპარვოდა ეჭვი, რისი თქმა სურდა მღვდელს ამით, მან თქვა, რომ „სურდა ეჩვენებინა, ოჯახები აღარ არის ტრადიციული“. მას ეთანხმება ყველა ის კათოლიკე, რომელიც არა მხოლოდ ერთსქესიანი წყვილების კურთხევას იწონებს, არამედ ამას პირდაპირ მოითხოვს რომის პაპ ფრანცისკესგან.
კათოლიკურ ეკლესიაში ლიბერალიზაციის მომხრეები, რა თქმა უნდა, აღიქვამენ Fiducia supplicans-ის დეკლარაციას, როგორც მათ გამარჯვებას, მაგრამ არა საბოლოოს, მხოლოდ როგორც ნაბიჯს ტრადიციული ქორწინებისა და ერთსქესიანთა ქორწინების გათანაბრებისკენ. შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ ისინი არ დაკმაყოფილდებიან ერთსქესიანი წყვილების კურთხევით და მოითხოვენ, რომ ეკლესიამ აღიაროს მათი ჰომო კავშირი სრულფასოვან ქორწინებად და კურთხევა მისცეს ზუსტად ამ ტიპის თანაცხოვრებას.
შედეგები ვატიკანისთვის
როგორც ჩანს, Fiducia supplicans-ის დეკლარაცია გამიზნული იყო, როგორც დოკუმენტი, რომელიც გარკვეულწილად შეურიგდებოდა როგორც გეი ქორწინების აღიარების მომხრეებს, ასევე მოწინააღმდეგეებს. მაგრამ, როგორც ჩანს, პირიქით მოხდა: ერთსქესიანთა გაერთიანებების კურთხევის მოწინააღმდეგეები არ დაკმაყოფილდნენ ტრადიციული დოქტრინისადმი ერთგულების დეკლარაციის გარანტიებით, ხოლო ლგბტ ადამიანების მხარდამჭერები ნაკლებად სავარაუდოა, რომ დაკმაყოფილდნენ მათი დალოცვით. ამრიგად, დეკლარაციამ კიდევ უფრო გააღრმავა განხეთქილება კათოლიციზმში ლგბტ ადამიანების მიმართ მის დამოკიდებულებასთან დაკავშირებით. რა შეიძლება მოხდეს შემდეგ?
ნაკლებად სავარაუდოა, რომ პაპი ფრანცისკე შეასრულებს ყაზახი ეპისკოპოსების თხოვნას და გააუქმებს Fiducia supplicans-ის დეკლარაციას. ჯერ ერთი, ეს პაპის მხრიდან შეცდომის დაშვების აღიარების ტოლფასი იქნება და როგორც ვიცით, პაპები შეცდომებს არ უშვებენ. რა თქმა უნდა, პაპის მიერ Fiducia supplicans-ის დეკლარაციის დამტკიცება არ არის დოქტრინალური დოგმატის გამოცხადება ex cathedra, რომელიც აღიარებულია ჭეშმარიტების კრიტერიუმად. მაგრამ, მიუხედავად ამისა, პაპს არ შეუძლია აღიაროს თავისი რომელიმე გადაწყვეტილების შეცდომა, რადგან ეს ძირს უთხრის პონტიფიკოსის ავტორიტეტს და ეჭვს გააჩენს მის სხვა გადაწყვეტილებების სისწორეში.
მეორეც, რომის პაპი ფრანცისკე ითვალისწინებს კათოლიკეების მნიშვნელოვანი ნაწილის აზრს, რომლებიც მხარს უჭერენ ერთსქესიანთა ქორწინების აღიარებას. და შესაძლებელია, რომ კათოლიციზმში უფრო მეტნი იყვნენ, ვიდრე ტრადიციული სწავლების მომხრეები. და მესამე, ეს ეწინააღმდეგება თავად პაპ ფრანცისკეს შინაგან რწმენას, რომელიც, როგორც ცნობილია, თანაუგრძნობს ლგბტ ადამიანებს.
ასე რომ, Fiducia supplicans-ის დეკლარაცია მოქმედებს. საკითხავია, რამდენად განხორციელდება იგი. ამ მხრივ საინტერესოა უკრაინელი ბერძენი კათოლიკეების პოზიცია. უბკე-ის ოფიციალურმა ვებსაიტმა გამოაქვეყნა კომუნიკაცია, რომელსაც ხელს აწერს უბკე-ის ხელმძღვანელი სვიატოსლავ შევჩუკი, რომელშიც ნათქვამია, რომ დეკლარაცია სავარაუდოდ ეხება მხოლოდ რომის კათოლიკეებს და არა აღმოსავლეთ კათოლიკურ ეკლესიებს და რომ მას „არ აქვს იურიდიული ძალა უკრაინის ბერძნულ-კათოლიკური ეკლესიის მორწმუნეებისთვის. “ შევჩუკი ცდილობს აჩვენოს, რომ ჩვენ ვსაუბრობთ გარკვეულ ტრადიციებზე, რომლებზეც უბკე-ს აქვს უფლება ჰქონდეს საკუთარი, რომაული კათოლიციზმისგან განსხვავებული პოზიცია.
მაგრამ Fiducia supplicans არ არის ადათ-წესების აღწერა, არამედ დოქტრინალური დეკლარაციაა, რომელიც გაცემულია რწმენის დოქტრინის დიკასტერიის მიერ და დამტკიცებულია კათოლიკური ეკლესიის მეთაურის მიერ. მისი სტატუსის მიხედვით, იგი ვრცელდება აბსოლუტურად მთელ კათოლიკურ სამყაროზე, რომლის ნაწილიც არის უბკე. შევჩუკის განცხადება უნდა იქნას მიღებული, როგორც მცდელობა დაამშვიდოს უბკე-ის ის მხარდამჭერები, რომლებიც სრულიად არ ეთანხმებიან ერთსქესიანთა ქორწინების კურთხევას და ისინი დღეს უმრავლესობას წარმოადგენენ უბკე-ში. მაგრამ ვნახოთ რას იტყვის ს.შევჩუკი, თუ უზენაესი რადა დაკანონებს გეი ქორწინებას უკრაინაში (ღმერთმა ნუ ქნას, რა თქმა უნდა) და ჩვენი ხელისუფლება ამ საკითხში რელიგიურ ორგანიზაციებზე ზეწოლას დაიწყებს.
მაგრამ როგორც უბკე-სთვის, ასევე იმ კათოლიკე იერარქებისთვის სხვადასხვა ქვეყანაში, რომლებმაც განაცხადეს, რომ არ შეასრულებენ Fiducia supplicans-ის დეკლარაციის დებულებებს გეი წყვილების კურთხევის შესახებ, შეიძლება წარმოიშვას მნიშვნელოვანი პრობლემები. წარმოვიდგინოთ სიტუაცია, როდესაც ორი გეი მამაკაცი დეკლარაციის ტექსტით ხელში მიდის სვიატოსლავ შევჩუკთან და ეუბნება: „ჩვენ ერთსქესიანი წყვილი ვართ, გთხოვთ დაგვლოცოთ“, რათა ყველაფერი იყოს კანონიერი, სწორი, ადამიანურად ღირებული ჩვენს ცხოვრებაში და ურთიერთობებში გამდიდრდება, განიკურნება და ამაღლდება სულიწმიდის თანდასწრებით“ (ციტირებულია დეკლარაციიდან). თუ ს.შევჩუკი ან ყაზახი ეპისკოპოსები უარს იტყვიან მათ კურთხევაზე, ეს გეები დაწერენ საჩივარს ვატიკანში დეკლარაციის შეუსრულებლობაზე, მოითხოვენ ზომების მიღებას და, რა თქმა უნდა, ამ უარის გასაჯაროებას. რა მოხდება, თუ გამოჩნდება არა მხოლოდ ერთი ასეთი გეი წყვილი, არამედ ათობით ან ასობით?
შეძლებს თუ არა ვატიკანი მოითმინოს, სულ მცირე, გარკვეული პერიოდის განმავლობაში, სიტუაცია, როდესაც ზოგიერთ ქვეყანაში პატივს სცემენ Fiducia supplicans-ის დეკლარაციას, ზოგში კი არა? ალბათ კი. მაგრამ შეძლებს თუ არა კათოლიკური ეკლესია შეინარჩუნოს თავისი ერთიანობა ამ ვითარებაში, როდესაც ზოგიერთი იერარქი მიიჩნევს, რომ ერთსქესიანი წყვილების კურთხევა ეწინააღმდეგება წმინდა წერილს და ეკლესიის სწავლებას და, შესაბამისად, კატეგორიულად მიუღებელს, და სხვა იერარქები აქტიურად არიან ჩართული ასეთ კურთხევებში? ეს უკვე ძნელი წარმოსადგენია.
კათოლიციზმში ლგბტ ადამიანების მხარდამჭერებსა და მოწინააღმდეგეებს შორის ბრძოლა გაგრძელდება და კულმინაციას მიაღწევს, როცა კარდინალების კონკლავის დრო დადგება ახალი პაპის არჩევისთვის. პაპის კანდიდატების ლგბტ ადამიანებისადმი დამოკიდებულების საკითხი შესაძლოა არჩევის ერთ-ერთი მთავარი კრიტერიუმი გახდეს და შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ რომელი პაპიც არ უნდა აირჩეს, საპირისპირო პოზიციის მომხრეები არ დაეთანხმებიან ასეთ არჩევანს და, კათოლიციზმის ისტორიული გამოცდილებიდან გამომდინარე, შეიძლება დავინახოთ სიტუაცია პაპის და ანტიპაპის.
გავლენა ეკუმენურ პროცესზე
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი საკითხი, რომელიც საგრძნობლად გამწვავდა ვატიკანის მიერ ერთსქესიანი წყვილების კურთხევის დამტკიცებასთან დაკავშირებით, არის შემდგომი ეკუმენური პროცესი მართლმადიდებლობასთან. რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საგარეო-საეკლესიო ურთიერთობათა განყოფილების ყოფილმა ხელმძღვანელმა, ბუდაპეშტის მიტროპოლიტმა ილარიონმა The American Conservative-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ ლგბტ წყვილების კურთხევა, რომელიც დამტკიცებულია Fiducia supplicans-ის დეკლარაციაში, შეუძლებელს ხდის საუბარს გაერთიანებაზე. კათოლიკეები და მართლმადიდებლები კითხვაზე, არის თუ არა დეკლარაცია დასასრული კათოლიკეებსა და მართლმადიდებლებს შორის 1054 წლის დიდი სქიზმის შემდეგ ეკლესიის გაერთიანების შესაძლებლობის შესახებ, მიტროპოლიტმა ილარიონმა დადებითად უპასუხა.
თუმცა, ყველაფერი ასე მარტივი არ არის. ფაქტია, რომ პატრიარქი ბართლომე ძალიან იყო ჩაფლული ვატიკანთან გაერთიანების თემაზე. მან მთელი თავისი უფლებამოსილება მოახდინა ამ ბარათზე და ვეღარ დააბრუნებს. კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა არაერთხელ განაცხადა, რომ ასეთი გაერთიანება გარდაუვალია. აქედან გამომდინარე, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ გაერთიანების პროცესები ვატიკანსა და კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს შორის გაგრძელდება Fiducia supplicans-ის დეკლარაციის მიუხედავად. უფრო მეტიც, თავად ფანარმა, უფრო სწორად მისმა წარმომადგენლებმა, ცალსახად გააკეთეს რევერანსი ლგბტ პირების მიმართ. უბრალოდ ნახეთ არქიეპისკოპოსი ელპიდოფოროსის (ლამბრინიადისის) მიერ გეი წყვილის შვილების ნათლობა.
და აი, ფაქტიურად უახლესი ამბებიდან: 2023 წლის 6 იანვარს, ბერძენი პოლიტიკოსი სტეფანოს კასელაკისი, ღიად გეი პიროვნება, დაესწრება ღვთისმსახურებას ნათლისღების დღეს ფანარის წმინდა გიორგის ეკლესიაში, რომელსაც პატრიარქი ბართოლომეოსი შეასრულებს, შემდეგ კი მასთან ერთად გაემგზავრება სტამბოლის კერატიოს ყურეში წყლის კურთხევისთვის.
პატრიარქი ბართლომე და სტეფანოს კასელაკისი. ფოტო: twitter.com/skasselakis
ეს ყველაფერი საფუძველს იძლევა ვივარაუდოთ, რომ ფანარი საერთოდ არ უარყოფს ლგბტ ადამიანების მიმართ დამოკიდებულების გარკვეული ცვლილების შესაძლებლობას. აქედან გამომდინარე, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოსთვის ერთსქესიანი წყვილების კურთხევა არ გახდება ვატიკანთან გაერთიანების დაბრკოლება.
სხვა საქმეა დანარჩენი ადგილობრივი ეკლესიები. საიდუმლო არ არის, რომ ფანარი დიდ საქმეს აკეთებს ამ ეკლესიების დასარწმუნებლად, მონაწილეობა მიიღონ ეკუმენურ პროცესებში. მაგრამ მათთვის Fiducia supplicans-ის დეკლარაცია ზუსტად შეიძლება გახდეს უარის თქმის არგუმენტი. ასე რომ, ალბათ, ფანარს მარტოობაში მოუწევს ვატიკანთან გაერთიანება. და თუ გავითვალისწინებთ, რომ ასეთი გაერთიანება შეიძლება მოხდეს პირველი მსოფლიო კრების 1700 წლისთავზე, რომელიც აღინიშნება 2025 წელს, მაშინ ყველა ამ კითხვაზე პასუხს ძალიან მალე ვიხილავთ.