ჩვეულებრივი მკვლელობა: უმე-ის აკრძალვის კანონპროექტის ახალი ტექსტის ანალიზი
მჟკ-ს ხელთ აქვს 8371 კანონპროექტის ტექსტი, რომელსაც ასევე უწოდებენ "უმე-ის აკრძალვის კანონპროექტი". ვაანალიზებთ რას ამზადებს ის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის.
5 მარტს უმაღლესი რადას ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტმა რეკომენდაცია გაუწია N 8371 კანონპროექტს, რომელიც კრძალავს უმე-ს, მეორე მოსმენით მიღებას. სიტყვა "რეკომენდებული" აქ ზედმეტად მოკრძალებულად ჟღერს, რადგან კომიტეტის წევრებმა, რომელთა შორის არიან უმე-ის ყველაზე არაკეთილმოსურნე "მეგობრები" პარლამენტარებიდან: კნიაჟიცკი, ვიატროვიჩი, პოტურაევი, პავლენკო, პიპა და სხვები, ფაქტობრივად დაწერეს ახალი კანონპროექტი, რომელსაც დ.შმიგალის ავტორობით დაწერილ ორიგინალთან ძალიან ცოტა აქვს საერთო. გადავხედოთ იმ ტექსტის ძირითად დებულებებს, რომელიც მჟკ-ს განკარგულებაში იყო.
ცვლილებები იწყება სათაურიდან. წინა, „უკრაინის რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის შესახებ უკრაინის ზოგიერთ კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ შეიცვალა „ეროვნული და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების, ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვის შესახებ რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის სფეროში“.
კანონპროექტის ახალი ვერსია ითვალისწინებს ცვლილებების შეტანას უკრაინის რიგ კანონებში:
- „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“;
- „იურიდიული, ფიზიკური პირების – მეწარმეებისა და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების სახელმწიფო რეგისტრაციის შესახებ“;
- „სახელმწიფო და მუნიციპალური ქონების იჯარით გაცემის შესახებ“;
- „პროკურატურის შესახებ“;
- „დანაშაულიდან მიღებული შემოსავლების ლეგალიზაციის (გათეთრების), ტერორიზმის დაფინანსებისა და მასობრივი განადგურების იარაღის გავრცელების დაფინანსების პრევენციისა და ბრძოლის შესახებ“;
- „სამხედრო სამღვდელო სამსახურის შესახებ“;
- უკრაინის ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსი.
„შეცვლილი“ კანონპროექტის მე-3 მუხლში ნათქვამია, რომ უკრაინაში აკრძალულია რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის, ისევე როგორც მასთან „ნებისმიერად დაკავშირებული“ რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობა. და აქ მაშინვე ჩნდება კითხვა - რა სახის ორგანიზაციებია ეს და როგორ განისაზღვრება ეს „მიკუთვნება“?
კუთვნილება აგრესორი ქვეყნის დოკუმენტებზე დაყრდნობით
როგორ დადგინდება კავშირი რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან, ნათქვამია ცვლილებაში, რომელიც უნდა შევიდეს კანონში „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“. შემოთავაზებულია მისი დამატება სტ. 51-ში, სადაც „მიკუთვნება“ განისაზღვრება შემდეგნაირად:
- უკრაინული კონფესია „პირდაპირ, ირიბად ან როგორც სხვა რელიგიური ორგანიზაციის (ასოციაციის) განუყოფელი ნაწილი შედის აკრძალული უცხოური კონფესიის სტრუქტურაში (არის ნაწილი) ან ასოცირდება სტრუქტურასთან“.
- „ოფიციალურ დოკუმენტებში ან/და მმართველი ორგანოების გადაწყვეტილებებში და/ან წესდებაში (რეგულაციებში) და/ან წესდებაში აღნიშნულ დოკუმენტებში“ უკრაინული დასახელების, არის მითითებები აკრძალული უცხოური კონფესიის სტრუქტურაში გაწევრიანების შესახებ.
- „ოფიციალური დოკუმენტები და/ან მმართველი ორგანოების გადაწყვეტილებები და/ან წესდება“ აკრძალული უცხოური დასახელების „შეიცავს მითითებებს მის სტრუქტურაში შესვლის შესახებ“ უკრაინული დენომინაციის შესახებ.
- „ოფიციალური დოკუმენტები და/ან მმართველი ორგანოების გადაწყვეტილებებით და/ან წესდებით“ აკრძალულ უცხოურ კონფესიაში „გათვალისწინებულია უკრაინული კონფესიის ლიდერების და/ან უფლებამოსილი წარმომადგენლების სავალდებულო შესვლა მითითებული უცხო ქვეყნის ნორმატიულ მმართველ ორგანოებში.
- აკრძალული უცხოური კონფესია აკურთხებს უკრაინული კონფესიის ლიდერებს.
- აკრძალული უცხოური კონფესია აკურთხებს უკრაინული დენომინაციის ქარტიას.
შესაბამისად, შემოთავაზებულია კანონის მე-8 მუხლში ცვლილებების შეტანა, რომლის მიხედვითაც, სარწმუნოების საქმიანობა, რომელიც არ აკმაყოფილებს 51 მუხლში ჩამოთვლილ მოთხოვნებს.
ვინაიდან ყველას ესმის, რომ კანონპროექტი 8371 მიზნად ისახავს უმე-ის ლიკვიდაციას, ეს ეხება ექსკლუზიურად მის ურთიერთობას რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან. მას შემდეგ, რაც უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საბჭომ 2022 წელს ამოიღო რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის შესახებ ყველა მითითება მისი წესდებიდან (გარდა დამოუკიდებლობის მინიჭების ქარტიისა), უკრაინის კანონების თანახმად, შეუძლებელია მისი დაკავშირება რუსეთის ეკლესიასთან. აქედან გამომდინარე, სახალხო დეპუტატებმა გადადგეს შოკისმომგვრელი ნაბიჯი - მათ დააწესეს უმე-ის „მიკუთვნება“ რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან რუსეთის ეკლესიის ქარტიის, ანუ აგრესორი ქვეყნის სტრუქტურის საფუძველზე. მისი წესდება მიუთითებს იმაზე, რომ უმე კვლავ მოსკოვის საპატრიარქოს ნაწილია, მისი ეპისკოპოსები არიან ეპისკოპოსთა და ადგილობრივი საბჭოების წევრები და მისი წინამძღვარი ხელდასმულია რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქის მიერ.
რუსულ დოკუმენტებზე მითითება არ არის სახალხო დეპუტატების ნოუ ჰაუ. სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის ექსპერტებმა ეს ტექნიკა გამოიყენეს თავიანთ „რელიგიურ კვლევებში“ უმე-სა და რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას შორის კავშირის დასადგენად ერთ წელზე მეტი ხნის წინ.
და თუ კანონპროექტი 8371 მიიღება, ეს იქნება ყველაზე აბსურდული პრეცედენტი, როდესაც უკრაინის კანონმდებლობაში შემოვა პუნქტი უკრაინასთან ომის მწარმოებელი ქვეყნის დოკუმენტების საფუძველზე გადაწყვეტილების მიღების შესახებ. ამას სხვანაირად არ შეიძლება ეწოდოს, თუ არა "სირცხვილი".
უკრაინის ხელისუფლების ოფიციალურ პუბლიკაციებშიც კი, რუსეთი თითქმის ყოველთვის იწერება პატარა ასოებით, მასთან მოლაპარაკება აკრძალულია და ამავდროულად, უკრაინა ეხება რუსეთის ფედერაციის სტრუქტურების მარეგულირებელ აქტებს. რა მოხდება შემდეგ? მოიხსენიებენ თუ არა უკრაინელი პარლამენტარები პუტინის გადაწყვეტილებებს ზაპოროჟიეს, ხერსონის, დონეცკის და ლუგანსკის ოლქების რუსეთის ფედერაციაში „შეშვების“ შესახებ? ყირიმის ანექსიის აღიარება?
რუსული სამყაროს პროპაგანდის აკრძალვა
მე-5 მუხლის მე-2 პუნქტში ნათქვამია, რომ „რელიგიური ორგანიზაცია, რომლის მიმართაც რუსული სამყაროს იდეოლოგიის პროპაგანდის გავრცელების ფაქტები მთლიანად ან ნაწილობრივ ექვემდებარება აკრძალვას“.
ამავდროულად, სულაც არ არის აუცილებელი, რომ ასეთი პროპაგანდა გატარდეს უმე-ში. დააკვირდით ქმედებებს. როგორც ზემოთ გავარკვიეთ, სახალხო დეპუტატები უმე-ს კლასიფიცირებენ რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიად, თავად რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის დოკუმენტების საფუძველზე და რადგან რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია ხელს უწყობს რუსულ სამყაროს განვითარებას, ეს ნიშნავს, რომ დეპუტატებს მიაჩნიათ, რომ უმე ასევე ხელს უწყობს მას:
”ამ ნორმის გამოყენებისას, გათვალისწინებულია რუსული სამყაროს იდეოლოგიის პროპაგანდის გავრცელების ფაქტები, როგორც უშუალოდ რელიგიური ორგანიზაციის (ასოციაციის), ასევე მისი წესდების ან სხვა მმართველი ორგანოების, მათი სახელით მოქმედი სხვა პირების მიერ, მითითებით ან ნებართვით, ან დამტკიცების სხვა მეთოდის შესაბამისად, მხედველობაში მიიღება ასეთი შეთანხმების ფორმები“.
ყურადღება მიაქციეთ ფორმულირებას პროპაგანდის შესახებ „წესდების ან სხვა მმართველი ორგანოების მიერ“. ეჭვგარეშეა, რომ აქ სახალხო დეპუტატები ასეთ ორგანოებად მოისაზრებენ მოსკოვის საპატრიარქოს.
ანუ უმე-ის სტრუქტურების მიერ რუსული სამყაროს პროპაგანდის „დასამტკიცებლად“ სავსებით საკმარისია მისი პროპაგანდა რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში.
მაგრამ როგორ დადასტურდება თავად „პროპაგანდის“ ფაქტები? ამის შესახებ ნათქვამია შემდეგნაირად: „რელიგიის ექსპერტიზის დასკვნების განხილვისას, სხვა ცენტრალური აღმასრულებელი ხელისუფლების ინფორმაცია, საჯარო ელექტრონული რეესტრის მონაცემები, აგრეთვე ფიზიკური და იურიდიული პირებისგან, მედიიდან და სხვა ღია წყაროებიდან მიღებული ინფორმაცია შეიძლება იყოს გამოყენებული."
უკვე ყველამ ნახა, როგორ ატარებს ეთნოპოლიტიკის სამსახური კვლევას. და რა ინფორმაციის მიღება შეიძლება "მედიიდან და სხვა ღია წყაროებიდან" - შეიძლება მხოლოდ ვივარაუდოთ.
ყველა იმ პირის საქმიანობის აკრძალვა, რომელიც დაკავშირებულია უმე-თან
„შეცვლილი“ კანონპროექტი კრძალავს „იურიდიული პირების ნებისმიერ საქმიანობას, რომლის მფლობელი, მონაწილე ან აქციონერი არის“ რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესია.
ყველა გარიგება, რომელიც დაკავშირებულია ქონების გამოყენებასთან (ქირა, დაქირავება, ლიზინგი და ა.შ.), რომლის მოქმედების ვადა არ ამოწურულა, დადებულია უკრაინის რეზიდენტებსა და იურიდიულ პირებს შორის, რომლებიც განიხილება დაკავშირებულად უმე-თან (მფლობელი, მონაწილე, აქციონერი). შეწყდება დაუყოვნებლივ.
რას ნიშნავს ეს მარტივი სიტყვებით?
უპირველეს ყოვლისა, ჩვენ ვფიქრობთ უმე-ის რელიგიურ თემებზე. მაგრამ მათ გარდა, ასევე არის უამრავი სხვადასხვა იურიდიული პირი, რომლებიც დოკუმენტებში ასე თუ ისე არიან დაკავშირებული უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან. ეს არის საწარმოები, რომლებიც აწარმოებენ სანთლებს, წიგნის მაღაზიებს, საეკლესიო სამოსის სამკერვალო სახელოსნოებს, ხუროს და სხვა საწარმოებს, რომლებიც აწარმოებენ ხატის ჩარჩოებს, ეკლესიის გუმბათებს და ა.შ. ყველა ეს საწარმო ლეგალურად არსებობს, იხდიან გადასახადებს და ასაქმებენ მოქალაქეებს. ახალი კანონის „წყალობით“ ყველა საქმიანობა აიკრძალება და უამრავი ადამიანი აღმოჩნდება ქუჩაში.
"გადასვლების" ხელშეწყობა
ბოლო ორი წლის განმავლობაში ჩვენ ვნახეთ მასიური ფალსიფიკაციები მთელ უკრაინაში, როდესაც უბრალოდ ადგილობრივი მოსახლეობა ან სხვა რეგიონებიდან ჩამოყვანილი ხალხი იკრიბება უმე-ის რელიგიური თემების შეხვედრის საფარქვეშ. ხმას აძლევენ მრევლის ნაცვლად. თუმცა, ზოგჯერ ასეთი შეხვედრებიც კი არ იმართება, დოკუმენტები უბრალოდ გაყალბებულია (როგორც, მაგალითად, ჩერკასში ღვთისმშობლის შობის მონასტრის ჩამორთმევის დროს).
მაგრამ „გადასვლების“ მოქმედი ნორმაც კი, რომელსაც მაინც არავინ იცავს, სახალხო დეპუტატებმა გადაწყვიტეს კიდევ უფრო გაამარტივონ. ახლა „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ კანონში“ ნათქვამია, რომ რელიგიური თემის კრება უნდა ჩატარდეს მისი წესდების შესაბამისად. უმე-ს საზოგადოების სტანდარტულ წესდებაში ნათქვამია, რომ მისი წევრები შეიძლება იყვნენ მხოლოდ ისინი, ვინც რეგულარულად ესწრება ღვთისმსახურებას და მონაწილეობს ზიარებებში. შესაბამისად, შეხვედრაზე მხოლოდ ასეთი ადამიანების შეკრება შეიძლება.
კანონპროექტში 8371 ამოღებულია მითითება თემის წესდებაზე. ახლა ეს დებულება მე-8-ე მუხლშია ნათქვამია: „დაქვემდებარების შეცვლისა და წესდებაში შესაბამისი ცვლილებების ან დამატებების შეტანის შესახებ გადაწყვეტილებას იღებს რელიგიური თემის საერთო კრების დამსწრე წევრთა არანაკლებ ორი მესამედი“.
თუმცა, კანონის შემდგომ მუხლებში ნახსენები იყო იურისდიქციის შეცვლა არა მხოლოდ მუნიციპალიტეტებისთვის, არამედ მონასტრებისა და რელიგიური ცენტრებისა და ადმინისტრაციებისთვისაც კი. „ადმინისტრაციებში“, ცხადია, იგულისხმება ეპარქიები.
მაგალითად, კანონმდებლობის 9-ე მუხლში ნათქვამია, რომ რელიგიური ცენტრები შეიძლება დაექვემდებაროს ნებისმიერ ცენტრს უკრაინაში და მის ფარგლებს გარეთ, გარდა რუსულისა და ამ მუხლის შევსება შემოთავაზებულია შემდეგი ფორმულირებით: „სახელმწიფო აღიარებს რელიგიური ორგანიზაციების უფლებას თავისუფლად შეცვალონ ეს დაქვემდებარება რელიგიური ადმინისტრაციის წესდებაში (რეგლამენტში) შესაბამისი ცვლილებების შეტანით. დაქვემდებარების შეცვლისა და წესდებაში შესაბამისი ცვლილებებისა თუ დამატებების შეტანის შესახებ გადაწყვეტილებას იღებს რელიგიური ცენტრის (ხელმძღვანელობა) მმართველი ორგანოს საერთო კრება.“
როგორ განხორციელდება ეს პრაქტიკაში ჩვენი რეალობის გათვალისწინებით? ყველაფერი ძალიან მარტივია. კონკრეტული ეპარქიის სახელით, გარკვეული ადამიანები გამართავენ კრებას, რომელზეც ხმას მისცემენ მის მეუ-ში შესვლას. რის შემდეგაც ეპარქიის ადმინისტრაციაში საკეტები შეიცვლება და ეპისკოპოსებს ქუჩაში გააგდებენ. იმის თქმაც კი ზედმეტია, რომ ასეთი „ტრანზიცია“ კატასტროფულ გავლენას მოახდენს ეპარქიის ყველა თემის ცხოვრებაზე.
ანალოგიური „გადასვლები“ მზადდება მონასტრებისთვის, რომლებიც ვეღარ შეძლებენ მიუთითონ თავიანთი კავშირი უმე-თან. მე-10 მუხლს დაემატება ფორმულირება, რომლის მიხედვითაც „დაქვემდებარების შეცვლისა და წესდებაში შესაბამისი ცვლილებებისა თუ დამატებების შეტანის გადაწყვეტილებას იღებს შესაბამისი მონასტრის, რელიგიური საძმოს, მისიონერული საზოგადოების საერთო კრება“. უნდა ვთქვა, რომ აქაც „შეკრება“ მოხდება ზემოთ აღწერილი სქემის მიხედვით?
თემების ლიკვიდაციის პროცედურა
რელიგიური თემების ლიკვიდაცია, 8371 კანონპროექტის მიხედვით, უნდა განხორციელდეს იმავე „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ კანონის“ მე-16 მუხლში ცვლილებებით. გარდა კანონში უკვე გათვალისწინებული პუნქტებისა, გაჩნდა ახალი პუნქტები.
- რელიგიური ორგანიზაციის ლიკვიდაცია, თუ მისი უფლებამოსილი პირი მსჯავრდებულია „რელიგიური ორგანიზაციის სახელით დანაშაულის ჩადენისთვის უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოების საფუძვლების წინააღმდეგ, ან სისხლის სამართლის დანაშაულის ჩადენისთვის 111, 161, 190, 209, 258 – 258-6, 436 – 438 , 442, 4“ მუხლებით.
- რელიგიური ცენტრების, მონასტრების ან მისიების წესდებაში ცვლილებების შეტანაზე უარის თქმა.
- რუსული სამყაროს პროპაგანდა.
- კომუნიკაცია საკონტროლო ცენტრთან აგრესორ ქვეყანაში.
როგორც გვესმის, ზემოაღნიშნული დებულებების მიხედვით, სახალხო დეპუტატებს შეუძლიათ ერთ-ერთი ამ პუნქტის ქვეშ მოაქციონ უმე-ის ნებისმიერი თემი, მონასტერი ან საეპარქიო ადმინისტრაცია.
როგორ განხორციელდება აკრძალვა? პარლამენტარებმა ეს სამუშაო მიანდეს სახელმწიფო ეთნიკურ პოლიტიკას, რომელიც „მყისიერად მიმართავს სასამართლოს რელიგიური ორგანიზაციის შეწყვეტის მოთხოვნით“.
„რელიგიური ორგანიზაციის საქმიანობის შეწყვეტის შესახებ სასამართლოს გადაწყვეტილებით ინიშნება რელიგიური ორგანიზაციის შეწყვეტა (სალიკვიდაციო კომისია)“, - ნათქვამია ტექსტში.
დეპუტატები წერენ, რომ ახალი კანონის ამოქმედების მომენტიდან რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობა აკრძალულია. მაგრამ უმე-ის რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სტრუქტურებთან „კავშირის“ საკითხები უნდა განიხილოს სეს-მა საკუთარი ინიციატივით ან „სახელმწიფო ხელისუფლების, ადგილობრივი ხელისუფლების, მოქალაქეთა ასოციაციებისა და სხვა პირების მოთხოვნის საფუძველზე“.
უფრო მეტიც, სახელმწიფო ეთნიკურ პოლიტიკაში უმე-სა და რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას შორის კავშირის „დამოწმებისას“, მათ შეიძლება დიდად არ შეიწუხონ თავი:
„იმ გარემოების არსებობა, რომელსაც ნებისმიერი დაინტერესებული პირი მოიხსენიებს თავისი არგუმენტების ან წინააღმდეგობების საფუძვლად, დადასტურებულად ითვლება, თუ ამ გარემოების დამადასტურებელი მტკიცებულება უფრო სავარაუდოა, ვიდრე მის გასაქარწყლებლად მოწოდებული მტკიცებულება.
მოდით ვთარგმნოთ ჩვეულებრივ ენაზე: „გეჩვენება, რომ კავშირი სავარაუდოა? ე.ი. კავშირი დადასტურებულია. ”
ამასთან, უმე-ის ეპარქიებთან არავინ არაფერს განიხილავს. რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან კავშირის „მტკიცებულებები“ „შეიძლება მიეწოდოს რელიგიურ ორგანიზაციას ერთდროულად ბრძანებით“ ამგვარი კავშირის აღმოსაფხვრელად.
დიდი ალბათობით, ეს ყველაფერი მოხდება არა თემების, არამედ უმე-ის მმართველი ცენტრების (ეპარქიების) დონეზე.
სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახური ადგენს რელიგიური ორგანიზაციების (ასოციაციების) ჩამონათვალს, რომლებიც შედიან სტრუქტურაში (რომლის შემადგენლობაში არიან) ან დაკავშირებული არიან რელიგიური ორგანიზაციის (ასოციაციის) სტრუქტურასთან, რომლის მიმართაც ბრძანება გაცემულია და აქვეყნებს ამ სიას თავის ვებგვერდზე. ” 30 დღის განმავლობაში (ზოგიერთ შემთხვევაში - 60) უმე-ის სტრუქტურებს მოუწევთ ან წაშალონ ხსენება რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან კავშირების შესახებ, ან დაამტკიცონ, რომ არ აქვთ კავშირი. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ის რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან „აფილურად“ იქნება აღიარებული.
შემდეგი სეს:
- უმე-ს ასეთ სტრუქტურებს უგზავნის „დარღვევის აღმოფხვრის ინსტრუქციას“,
- უგზავნის სახელმწიფო ქონების ფონდს, ადგილობრივ ხელისუფლებას ან სხვა პირებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ უმე-ის სტრუქტურებს ქონებას, ბრძანებას „სახელმწიფოს, ტერიტორიული თემის, სხვა პირების, მათ შორის ქონების გამოყენების უფლების ვადამდე შეწყვეტის შესახებ რელიგიურ ორგანიზაციასთან (გაერთიანებასთან) შესაბამისი ქონების იჯარის ხელშეკრულებების ვადამდე შეწყვეტას, შესაბამისი ქონების სარგებლობაში მიცემის შესახებ გადაწყვეტილების გაუქმებას (ვადამდელი შეწყვეტა) და ა.შ.“.
- სასამართლოს მიმართავს უმე-ის სტრუქტურის ლიკვიდაციის მოთხოვნით.
კანონპროექტი ითვალისწინებს უკრაინის ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანას, კერძოდ, ახალი ნაწილის შემოღებას „რელიგიური ორგანიზაციის შეწყვეტის შესახებ“.
მასში ნათქვამია, რომ სამართლებრივი მოქმედება უნდა დაიწყოს სეს-ის მიერ.
უმე-ის სტრუქტურის წინააღმდეგ საქმის გახსნის შესახებ განცხადება უნდა გამოქვეყნდეს მის ვებ-გვერდზე ან რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სახელმწიფო არსის ან „კონკრეტული რელიგიური ორგანიზაციის წესდების რეგისტრაციაზე უფლებამოსილი ორგანოს მიერ“. გამოქვეყნებიდან სამი დღის ვადაში ითვლება, რომ მხარეები ინფორმირებულნი არიან შეხვედრის შესახებ, გამოუცხადებლობის შემთხვევაში საქმე განიხილება უმე-ის წარმომადგენლების გარეშე. აქ სააპელაციო სასამართლოს როლს ასრულებს უზენაესი სასამართლო, რის შემდეგაც უმე-ის სტრუქტურის ლიკვიდაციის შესახებ საქმე დახურულად ითვლება.
უმე-ის სტრუქტურებს 3 თვის განმავლობაში მოუწევთ თავიანთი წესდების ახალ კანონთან შესაბამისობაში მოყვანა. ასევე, უკრაინის ადმინისტრაციული წარმოების კოდექსი შეიცავს პუნქტს, რომ კანონპროექტის ძალაში შესვლიდან 60 დღის შემდეგ, „სახელმწიფო ან მუნიციპალური ქონების საიჯარო ხელშეკრულებები დადებული რელიგიურ ორგანიზაციებთან და იურიდიულ პირებთან, რომელთა საქმიანობა ეწინააღმდეგება ამ კანონს ვადაზე ადრე შეუწყდება მოქმედება“.
8371 კანონპროექტის „შეცვლილი“ ვერსია არის ჩვეულებრივი მკვლელობა, სახელმწიფოს უკანონო ანგარიშსწორება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ. რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის დოკუმენტების საფუძველზე რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან „კავშირი“ შეიძლება „მიეკეროს“ უმე-ის აბსოლუტურად ნებისმიერ სტრუქტურას - იქნება ეს სოფლის თემი თუ ეპარქიის ადმინისტრაცია. თუ "მიკუთვნება" საკმარისი არ არის, შეგიძლიათ შეავსოთ "რუსული სამყაროს პროპაგანდით".
ეპარქიის ცენტრებისა და მონასტრების „გადასვლების“ შესახებ პუნქტები ნიშნავს ახალ თაღლითობას, ახალ სასტიკ მიტაცებას, ძალადობას და, შესაძლოა, სისხლს. ათასობით სამრევლოს განადგურების მასშტაბები მხოლოდ საბჭოთა ეპოქას შეიძლება შევადაროთ, სხვა არაფერი მახსენდება.
ჩვენ გველოდება ძლიერი განხეთქილება უკრაინულ საზოგადოებაში. კონფლიქტები როგორც სახელმწიფოს, ისე ცალკეული ტერიტორიული თემების დონეზე. რატომ სჭირდება ეს ხელისუფლებას, რომელიც პომპეზურად იმეორებს კონსოლიდაციისა და სასტიკი ომის პირობებში უკრაინელების გაერთიანების აუცილებლობას, გაუგებარია. ახსნა მხოლოდ ერთი აქვს - სხვისი ბოროტი ნების აღსრულება.