მამა ნიკოლაი დანილევიჩის დაპატიმრება, ან ვისთვის მუშაობს უუს?
2024 წლის 12 აპრილს უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლებმა გაჩხრიკეს უმე-ს სსუგ-ს უფროსი, დეკანოზი ნიკოლაი დანილევიჩი.
ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად მამა ნიკოლაი ეჭვმიტანილი იყო უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ფედერაციის აგრესიის გამართლებაში, ასევე „პრორუსული ნარატივების“ გავრცელებაში. „საეკლესიო საგარეო საქმეთა სამინისტროს“ მეთაურის მოადგილის „უკანონო საქმიანობის“ მტკიცებულება იყო მისი სტუდენტური ბიბლიოთეკის ბარათი და რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა სამინისტროში ინგლისური ენის კურსების გავლის ცნობა. უუს-ს წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ მღვდელს 5 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება ქონების კონფისკაციით.
ყველასთვის, ვინც მამა ნიკოლაის იცნობს ან ერთხელ მაინც სმენია მისი განცხადებები უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ომის შესახებ, სპეცსამსახურების მიერ წამოყენებული ყველა ბრალდება შოკისმომგვრელი იყო. როგორ შეეძლო შეჭრის პირველ წუთებში ადამიანს, რომელიც წერდა: „პუტინმა მოღალატეობით შეუტია უკრაინას, ვაკურთხებ სამშობლოს მფარველობას“ და რომლის ღვიძლი ძმაც ომის პირველივე დღიდან ფრონტზე იბრძვის, რაიმე გზით გაამართლოს აგრესია? ჩვენ ყველაფერი გვესმის და დარწმუნებული ვართ, რომ უუს-ს ასევე ესმის, რომ ეს უბრალოდ შეუძლებელია. მაშ რა მოხდა?
რაში არის დანილევიჩი "დამნაშავე"?
ორიოდე სიტყვა ბრალდების მხარის „არგუმენტებზე“. აშკარაა, რომ მამა ნიკოლაის მიმართ წაყენებული ბრალდებების „მტკიცებულება“, როგორც ხალხი ამბობს, „სიგიჟეა“. სტუდენტური სერთიფიკატები, რომლებზეც თარიღები საგულდაგულოდ იყო გადაშლილი, ამ შემთხვევაში საკვანძო მნიშვნელობის მქონე, ოკუპანტი სახელმწიფოსთვის მუშაობის „მტკიცებულებად“ ვერ გამოდგება. მხოლოდ იმ მიზეზით, რომ უკრაინელი პოლიტიკოსებისა და სამხედროების ალბათ ნახევარს აქვს ასეთი საბუთი. მაგალითად, უკრაინის შეიარაღებული ძალების ამჟამინდელი შტაბის უფროსმა სირსკიმ დაამთავრა მოსკოვის უმაღლესი სამხედრო სამეთაურო სკოლა.
უმე და ევროპა
ამ ადამიანის დადანაშაულება აგრესორ სახელმწიფოს მხარდაჭერაში შეუძლია მხოლოდ მას, ვის ფანტაზიასაც საზღვარი არ აქვს. შეგახსენებთ, რომ დეკანოზი ნიკოლაი დანილევიჩი უმე-ს იმ მღვდლების ჯგუფში იყო, რომელიც პირადად გაემგზავრა მარიუპოლში "აზოველების" განთავისუფლების უზრუნველსაყოფად. ვფიქრობთ, რომ მამა ნიკოლაი იდგა ასევე მიტროპოლიტ ონოფრეს, რუსეთის ფედერაციის ხელმძღვანელობას უკრაინის შეიარაღებული ძალების დატყვევებული ჯარისკაცების გათავისუფლების თხოვნით, მიმართვის უკან. ადვილი ასახსნელია - მამა ნიკოლაის ღვიძლი ძმა "აზოვში" იბრძვის. მაშასადამე, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სსუგ-ის მეთაურის მიმართ ნებისმიერი ბრალდება უუს-ს გამომძიებლის ფანტაზიის ნაყოფია. მაგრამ ის ამაზეც წავიდა, გასაგებია - შეკვეთაა.
საკითხავია, რატომ არ შეჩერდა ხელისუფლება, როდესაც იცოდა, რომ მათი განცხადებები მამა ნიკოლაის „დანაშაულის“ შესახებ საზოგადოებამ წმინდა სისულელედ აღიქვა? იმიტომ რომ დეკანოზი დანილევიჩი ვიღაცას ძალიან უშლის ხელს. საკითხავია, ვის?
უსაფრთხოების ძალებმა მღვდელი დაადანაშაულეს ევროპაში უმე-ს სამრევლოების საფარქვეშ "პრორუსული ნარატივების" გავრცელებაში. ასე რომ, სწორედ ეს შეიძლება ჩაითვალოს იმ წარმოუდგენელი სიგიჟის მთავარ მიზეზად დანილევიჩთან მიმართებაში. აშკარაა, რომ თავად უშიშროების ძალებს არ აინტერესებთ, რას ხსნის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია იქ ევროპაში. სულ ერთი არ არის მათთვის, ვისაც უშუალოდ ეხება ჩვენი ეკლესიის საქმიანობა. ამ შემთხვევაში ჩვენ გვაქვს ერთდროულად სამი ვერსია, რომელთაგან თითოეული პირდაპირ კავშირშია საზღვარგარეთ უმე-ის სამრევლოებთან.
ამრიგად, ომის დაწყებიდან ჩვენმა ეკლესიამ, ფეოფანიის ადგილობრივი საბჭოს გადაწყვეტილებების შესაბამისად, 2022 წლის 27 მაისს, შექმნა უკრაინის მთელი ვიკარიატი საზღვარგარეთ. ამ დროისთვის, უმე-ს ევროპასა და მსოფლიოში ჰყავს უცხოელი ეპისკოპოსი, ასზე მეტი სამრევლო, რომელიც ათეულობით მღვდელს და ათასობით მრევლს აერთიანებს. უფრო მეტიც, ის აგრძელებს ზრდას.
ეს გასაგებია - საზღვარგარეთ ბევრი უკრაინელია და მათ სურთ ილოცონ ეკლესიაში, რომელსაც არაფერი აქვს საერთო დუმენკოსთან, ფანართან და რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან. სწორედ ისინი ხდებიან დეკანოზ ნიკოლაი დანილევიჩზე ზეწოლის მთავარი ბენეფიციარები.
უმე, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია და ევროპა
შეგახსენებთ, რომ ევროპაში უმე სამრევლოების გამოჩენით პირველები რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წარმომადგენლები აღშფოთდნენ. ბერლინის მიტროპოლიტმა მარკმა ჯერ კიდევ 2022 წლის სექტემბერში განაცხადა, რომ ის "არ მიესალმება" ევროპაში "პარალელური სტრუქტურების" შექმნას და აღნიშნა, რომ უმე-ს მღვდლები, რომლებიც აწყობენ სამრევლოებს ევროკავშირის ქვეყნებში "რჩევას ყველას სთხოვენ ჩვენს გარდა."
მოგვიანებით, მღვდელმა კონსტანტინე შმიდტმა (რმე) და მღვდელმა მიხაილ ბონდარმა (რმე საზღვარგარეთ) ზოგადად დაადანაშაულეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია განხეთქილებაში - და ეს ყველაფერი ევროპაში სამრევლოების შექმნის გამო. მათ განცხადებას გამოეხმაურნენ არა მხოლოდ ჩვენს ეკლესიაში, არამედ თავად რმეს-ში, სადაც ნათქვამია, რომ ისინი არ ისწრაფვიან „დიასპორის მონოპოლიური კონტროლისკენ“.
მართლაც, რმეს-ს, მიუხედავად იმისა, რომ ფორმალურად მოსკოვის საპატრიარქოს სტრუქტურაშია, მასზე განსხვავებული შეხედულებები აქვს უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ომზე და ამავდროულად, არაერთხელ გამოთქვა აზრი უკრაინის ხელისუფლების მიერ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დევნის წინააღმდეგ.
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეპისკოპოსებს სრულიად განსხვავებული შეხედულება აქვთ საზღვარგარეთ უკრაინულ სამრევლოებზე. მაგალითად, კირილ გოვორუნმა თქვა, რომ „რუსი ეგზარქოსი დასავლეთ ევროპაში დაახლოებით ასეთ დიალოგს აწარმოებს რეგიონებში კათოლიკეებთან: ან განაგრძობთ დიალოგს ჩვენთან, ან მხარს უჭერთ უმე-ს“. სპიკერის თქმით, ზოგჯერ კათოლიკეები წყვეტენ მხარდაჭერას.
”მაგალითად, იყო შემთხვევა ვერონაში, იტალიაში, სადაც იყო მცდელობა შეექმნათ უმე-ს სამრევლო და კათოლიკეები ჯერ ეხმარებოდნენ ეკლესიას, შემდეგ კი შეჩერდნენ რუსეთის ეგზარქოსის არგუმენტების ზეწოლის გამო”, - თქვა გოვორუნმა და განაგრძო, რომ ”პუტინი არ არის დაინტერესებული უმე-ს მხარდაჭერით. მას აინტერესებს უკრაინის ეკლესიების ერთმანეთთან კონფლიქტი, პრობლემები შეუქმნას როგორც უმე-ს, ასევე მეუ-ს და მით უმეტეს, რომ ისინი პრობლემას ხედავენ არა პუტინში, არამედ ერთმანეთში“.
ამ თვალსაზრისით, უკრაინელი სამრევლოების დადანაშაულება „პრორუსული ნარატივების ხელშეწყობაში“ სისულელეა. უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საზღვარგარეთ ყოფნა არახელსაყრელია რუსეთისა და რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის. აქ შესაძლებელია ვივარაუდოთ, რომ დეკანოზ ნიკოლაი დანილევიჩის დაპატიმრება, ისევე როგორც უუს-ს წარმომადგენლების მიერ ჩერნივცის ეპარქიაში სრულიად ველური ჩხრეკა (მიტროპოლიტი მელეტი, უმე-ის სსუგ-ის ხელმძღვანელი, შეგახსენებთ) აშკარად რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის ხელსაყრელია.
ევროპაში უკრაინული სამრევლოების უმეტესობა გაიხსნა დანილევიჩის ინიციატივით და პირადი მონაწილეობით, რაც ნიშნავს, რომ მისი "ნეიტრალიზაცია", თუ არ შეჩერდება, მნიშვნელოვნად შეანელებს უმე-ის დასავლეთ ევროპის ვიკარიატის განვითარებას.
უმე, ფანარი და ევროპა
მაგრამ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო და მეუ კიდევ უფრო მეტ სარგებელს იღებენ ჩვენი ეკლესიის უცხო სამრევლოების დამარცხებით. ფაქტია, რომ ფანარზე ისინი ავრცელებენ აბსოლუტური მონოპოლიის იდეას დიასპორასთან მიმართებაში. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, გასული საუკუნის 20-იანი წლებიდან კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს იერარქები და თეოლოგები ამტკიცებენ, რომ მხოლოდ მათ ეკლესიას შეუძლია მართლმადიდებლების დაცვა იმ ქვეყნების ტერიტორიაზე, სადაც ადგილობრივი ეკლესია არ არის.
ამ თვალსაზრისით, მართლმადიდებელი ქრისტიანები, მაგალითად, გერმანიაში ან იტალიაში ავტომატურად შედიან კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს შემადგენლობაში. აღვნიშნავთ, რომ მართლმადიდებლობისთვის ეს უჩვეულო და მიუღებელი პოზიცია ფანარმა მეუ-ს ტომოსით განმტკიცება, რომელიც უკრძალავს დუმენკოს სტრუქტურას შექმნას სამრევლოები უკრაინის ფარგლებს გარეთ.
ამავდროულად, თითქმის ყველა ავტოკეფალური ეკლესია კამათობს „დიასპორაზე მონოპოლიას“, რომელიც ხსნის თავის სამრევლოებს ფანარის გარეშე.
უფრო მეტიც: ბევრი ექსპერტი ავტოკეფალიის ერთ-ერთ ნიშნად უცხო სამრევლოების არსებობას მიიჩნევს. სხვათა შორის, ამის საფუძველზე, საზღვარგარეთ უმე-კს სამრევლოების უმრავლესობამ უარი თქვა ახლადშექმნილ მეუ-ში გაწევრიანებაზე, სამართლიანად თვლიდა, რომ სხვა ქვეყნებში მისი არსებობის აკრძალვა მას დამოუკიდებლობას ართმევდა. უფრო მეტიც, თავად მეუ-ში სულ უფრო და უფრო ისმის ხმები, რომ ტომოსის ტექსტი უნდა შეიცვალოს, რათა ეპიფანეს უკრაინის საზღვრებს გარეთ ,,მუშაობის’’ უფლება მიეცეს.
ამავდროულად, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოში, მიუხედავად იმისა, რომ უკრაინის ურყევ მხარდაჭერას უცხადებენ, არ ჩქარობენ უკრაინული სამრევლოების გახსნას იმავე ევროპაში, როგორც გოვორუნი აღნიშნავს თავის ინტერვიუში. მისი თქმით, „რეალობა ისაა, რომ კონსტანტინოპოლის ეკლესია, რომელმაც უნდა იზრუნოს საზღვარგარეთ უკრაინელ ლტოლვილებზე, ამას იშვიათად აკეთებს. პატრიარქ ბართოლომეოსის პირადი პოზიციაა, უკრაინელი ლტოლვილებისთვის მაქსიმალური დახმარების გაწევა. მაგრამ ეპარქიების უმეტესობას არ აქვს ასეთი ენთუზიაზმი. საზღვარგარეთ კონსტანტინეპოლელ ეპისკოპოსებს საკუთარი უსიამოვნებები და პრობლემები აქვთ. კონსტანტინოპოლის ინერტული პოზიციის ფონზე, მოსკოვის მტრული პოზიციის ფონზე, ორი უკრაინული ეკლესია ფაქტობრივად შევიდა კონკურენციაში ერთმანეთთან“.
და გასაგებია, რომ ამ მომენტში ამ „შეჯიბრში“ იმარჯვებს უმე, რომელიც აქტიურად ხსნის თავის სამრევლოებს საზღვარგარეთ.
უმე, მეუ და ევროპა
დასკვნა აშკარაა: მეუ-ს შეიძლება ეწოდოს დეკანოზ მიკოლა დანილევიჩის დევნის მთავარი ბენეფიციარი. ზოგადად, უუს-ს ოფიცრები ამჟამად არ არიან დაკავებულნი თავიანთ უშუალო მოვალეობების შესრულებით, რათა გამოავლინონ ნამდვილი დამნაშავეები, არამედ დუმენკოს კონკურენტების გაწმენდით შემოიფარგლებიან, როგორც უკრაინის შიგნით, ასევე მის ფარგლებს გარეთ.
ჩვენ არ გვაქვს სხვა რაციონალური ახსნა იმის შესახებ, თუ რა ხდება უმე-ის სსუგ-თან. თუ არ ჩავთვლით ვარიანტს, რომ ვინმე უშიშროების ძალებიდან, უკრაინის ნამდვილი პატრიოტების წინააღმდეგ დევნის წამოწყებით, არ ცდილობს ქვეყნის ხელისუფლების „დამხობას“.
ნებისმიერ შემთხვევაში, ეს სიტუაცია, რაც არ უნდა ველური და აბსურდული იყოს, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ დაეხმაროს ეპიფანეს ევროპაში გავლენის გაზრდაში. იმიტომ რომ ევროკავშირი არ არის უკრაინა და იქ მოქმედებს კანონები, რაც იმას ნიშნავს, რომ უბრალოდ მოსვლა და უმე-ის ტაძრის წართმევა და იქიდან მორწმუნეების განდევნა ვერ მოხდება.
მისიონერების კუთხით ჩვენი ეკლესიის რაიმე სახის „შეჯიბრის“ შექმნა მაინც ვერ მოხდება. იმის გამო, რომ თუ დგას არჩევანი უმე-სა და მეუ-ს შორის, მაშინ უმეტეს შემთხვევაში არჩეულია უმე. მტკიცებულება არის ჩვენი მრევლით სავსე ეკლესიები, როგორც უკრაინაში, ასევე ევროპაში.