იუდადან დღემდე: ამბავი მღვდლისა, რომელმაც ქრისტე ფულზე გაცვალა
2024 წლის 13 მაისს მღვდელმა ბუკოვინადან ვასილი კოვტაშმა გამოაცხადა, რომ ის გადადიოდა მეუ-ში. რატომ გააკეთა მან ეს?
ბოლო დრომდე, რამდენიმე ათეულმა მღვდელმა დატოვა უმე და გადავიდა მეუ-ში. აქ არ არის საუბარი „მასობრივ გადასვლაზე“ (როგორც დუმენკოს წარმომადგენლები ფიქრობდნენ ომის დასაწყისში), მაგრამ ეს რამდენიმე ათეულიც კი ბევრია ეკლესიისთვის. იმიტომ, რომ ეკლესიიდან ერთი ადამიანის წასვლაც კი ყოველთვის ტრაგედიაა ყველა ჩვენგანისთვის, მით უმეტეს, თუ ეს ადამიანი მღვდელია. მათ შორის შეიძლება იყვნენ ქრისტიანები ან უბრალო ადამიანები. მაგრამ ყოველი "გადასვლისას" ჩვენ ვრწმუნდებით, რომ უფრო მეტი "იუდა", მოღალატე და არაკეთილსინდისიერი ხალხია. უსაფუძვლოდ რომ არ გამოვჩნდეთ, ერთ კონკრეტულ მაგალითს მოვიყვანთ.
"დიდების მომენტი"
არც ისე დიდი ხნის წინ, ბუკოვინის მედია შეძრა სიახლემ - ”ცნობილი ბლოგერი-მღვდელი უმე-დან გადავიდა მეუ-ში”. საუბარია უმე-ის ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის ყოფილ მღვდელზე, დეკანოზ ვასილი კოვტაშზე.
ზოგიერთმა გამოცემამ მას "უმე-ის ყველაზე ცნობილი ბლოგერი-მღვდელიც კი უწოდა". თუმცა, მისი პოპულარობა შედარებითი კონცეფციაა, რადგან მას არ ჰყავს იმდენი გამომწერი TikTok-სა და Facebook-ზე, რომ ამ დიდებაზე სერიოზულად ვისაუბროთ. მაგრამ სოფლის მღვდლისთვის 67000 მიმდევარი საკმაოდ დიდი რიცხვია.
2024 წლის 13 მაისს ვასილი კოვტაშმა დაწერა, რომ "გადაწყვეტილება მიღებულია" და თითქმის იმავე დღეს გადაიღო ფოტო მეუ ჩერნივცის ეპარქიის "იერარქთან" ფეოგნოსტთან. 16 მაისს კოვტაშმა «ГИТ» არხზე თავისი გადაწყვეტილების მიზეზებზე ისაუბრა.
ჩვენ არ გავაანალიზებთ მთელ ინტერვიუს ამ, ფაქტობრივად, ენაბლუ ადამიანისა, რომელსაც არ შეუძლია ნათლად გამოხატოს თავისი აზრები. მოდით ყურადღება მივაქციოთ მხოლოდ რამდენიმე საკმაოდ მნიშვნელოვან პუნქტს.
"უღალატა თუ არა?"
თავდაპირველად ჟურნალისტი ეკითხება, რატომ გადავიდა ვასილი მეუ-ში. კონკრეტული პასუხის ნაცვლად, კოვტაშმა თქვა, რომ ის ლვოვის რეგიონიდან იყო და მაშინვე დაიწყო მისი გვერდების რეკლამა TikTok-სა და Facebook-ზე. ”მე ბლოგერი ვარ,” თქვა მან, მაგრამ შემდეგ გონს მოვიდა, ”მაგრამ უპირველეს ყოვლისა მღვდელი”.
კიდევ ერთი საინტერესო მომენტი მოხდა მე-20 წუთზე, როცა მას ღალატზე ჰკითხეს. ამბობენ, როგორ რეაგირებდნენ მრევლი და ნაცნობები, რომ ის მეუ-ში გადავიდა. აშკარა იყო, რომ ამ კითხვამ შეძრა და კარგა ხანს ვერ იპოვა პასუხი და ლაპარაკი რომ დაიწყო, ასე გამოვიდა: მაშ, უღალატეთ თუ არა? ჩვენ არ ვიცით რას ფიქრობს თავად ვასილი (რადგან მისი პასუხიდან ვერაფერი გავიგეთ), მაგრამ ვიცით რას ფიქრობს იგივე მრევლი, ვისი აზრიც ჟურნალისტებმა იკითხეს. აქ მოცემულია კომენტარების მხოლოდ რამდენიმე სურათი კოვტაშის ერთ-ერთ უახლეს პუბლიკაციაზე:
ინტერვიუს შუაში კოვტაშმა ნამდვილი "შედევრი" წარმოთქვა "უკრაინის ღმერთთან" ლოცვის შესახებ. მან თქვა, რომ 2024 წლის თებერვალში მან დატოვა სახელმწიფო, წავიდა საზღვარგარეთ ბრიუსელში უკრაინელების „სულიერად გამოსაკვებად“, მაგრამ, როგორც ჩანს, იქ რაღაც არ გამოუვიდა და ის დაბრუნდა... „ილოცოს თავის უკრაინულ ღმერთთან“. როგორი „უკრაინული ღმერთია“ და რით განსხვავდება ეს „ღმერთი“ ქრისტესგან, კოვტაშს არ განუმარტავს.
სამაგიეროდ, სამწუხაროა არა მარტო ის, რომ ადამიანს თავში არევა აქვს, არამედ ის, რომ ეს ადამიანი 10 წლის განმავლობაში იყო უმე-ის მღვდელი. რას ასწავლიდა ის ხალხს? და როგორ გახდა ის მღვდელი? მაგრამ არის ერთი მომენტი.
რა ბედი ეწევა მათ, ვინც გადავა?
ჩვენ დიდი ხანია შევამჩნიეთ, რომ მეუ-ში „გადასვლის“ შემდეგ, როგორც ჩვენი ეკლესიის ყოფილ მღვდლებს, ისე ჩვეულებრივ საეროებს, თითქოს რაღაც მოსდით. აქ საუბარი არ არის მხოლოდ აგრესიაზე, ბრაზსა და სიძულვილზე, რომლებიც სიტყვასიტყვით გადმოედინება მათგან გაუთავებლად. ფაქტია, რომ მათი სიტყვები, მოქმედებები და თუნდაც მათი გარეგანი იმიჯი იცვლება. ტყუილად არ ამბობენ, რომ თუ უფალს დასჯა უნდა, გონებას ართმევსო. ასეა აქაც: ის, რასაც ახლა კოვტაში ამბობს, იმდენად განსხვავდება ერთი-ორი თვის წინ ნათქვამისგან, რომ შეიძლება ვისაუბროთ რაიმე სერიოზულ დაზიანებაზე, ყოველ შემთხვევაში, სინდისზე.
ისევ იმისთვის, რომ უსაფუძვლოდ არ ვისაუბროთ, წარმოგიდგენთ რამდენიმე ფაქტს.
2024 წლის 18 მაისს დუმენკო ჩავიდა ჩერნივცის მახლობლად მდებარე სოფელ მამაევციში. კოვტაშმა გაშლილი ხელებით მიირბინა მასთან „კურთხევისთვის“ და, ბუნებრივია, ყველაფერი ვიდეოზე გადაიღო - ბლოგერია.
ეპიფანესთან საუბარში ვასილიმ თქვა, რომ "თვითონ გრძნობდა რა არის "რუსული სამყარო", რა არის "რუსული სამყაროს" იდეოლოგია" და აღნიშნა, რომ დუმენკო მისთვის მაგალითია. რისი მაგალითი, ღალატის? ბოლოს და ბოლოს, სერგეი პეტროვიჩმა ფაქტობრივად უღალატა დენისენკოს, რომელმაც ის აღზარდა. ისევე, როგორც კოვტაშმა უღალატა თავის სამწყსოს და თავის ეკლესიას.
აი, მაგალითად, რა დაწერა მან მას შემდეგ, რაც უცნობმა პირმა სცემა ბანჩენის მიტროპოლიტი ლონგინი: „ეს არის რწმენის სიწმინდის საფასური“.
ანუ კოვტაშს 2 თვის წინ სჯეროდა, რომ მიტროპოლიტი ლონგინი რწმენის სიწმინდის მაგალითია და ეკლესია, რომელშიც ის არსებობს, ინარჩუნებს ამ სიწმინდეს. არა "რუსული სამყარო", არამედ რწმენა.
2024 წლის 14 იანვარს, მაშინდელი მღვდელი ვასილი აზიარებს ერთობლივ ფოტოს უმე-ის წინამძღვართან, მიტროპოლიტ ონოფრესთან. ფოტოს ახლავს ციფრული ხმა (რატომღაც) და მეტყველებს იმაზე, თუ რამდენად მადლიერია ღმერთის ყველაფრისთვის.
იმავე დღეს ის კიდევ ორ ვიდეოს აქვეყნებს. პირველში, ხელმოწერილი "ჩვენი უნეტარესობა", ჩვენ ვხედავთ მომენტს მიტროპოლიტ ონოფრეს მსახურებიდან უმე-ის ბანჩენის მონასტერში:
მეორეში მამა ვასილი, ბანჩენის მონასტრის მთავარი საკათედრო ტაძრის ფონზე, ამბობს, რომ ის არის "საოცარ ადგილას" და მისი სული "ივსება ღვთის მადლითა და სიხარულით" უნეტარესი მიტროპოლიტთან ზიარებისგან.. მან განსაკუთრებით ხაზი გაუსვა, რომ გრძნობს „სიყვარულს, რომელიც მის უნეტარესს აქვს ხალხისა და ეკლესიის მიმართ“.
მაგრამ ახლა მხოლოდ სამი თვე გავიდა და იგივე (თუ უკვე სხვა?) ვასილი კოვტაში ამბობს, რომ მადლიერია ღმერთის ასეთი "უნეტარესობისთვის", როგორიც არის ეპიფანე დუმენკო. როდის მოიტყუა?
რეკლამა
ალბათ იმ მომენტიდან, როცა გადაწყვიტა დუმენკოსთან გადასვლა. მამა ვასილიმ გადაწყვეტილება არა 13 მაისს, არამედ გაცილებით ადრე მიიღო. Როდის? ალბათ, როცა მიხვდა, რომ „ბლოგერ-მღვდელი“ იყო იმაზე მეტს იშოვიდა, ვიდრე უბრალოდ მღვდელი.
დიახ, მამა ვასილი რეკლამით იყო დაკავებული ჯერ კიდევ მეუ-ში გადასვლამდე. მაგრამ, როგორც უმე-ის სასულიერო პირს, მას ყველაფრის რეკლამირება არ შეეძლო - უნდა აერჩია, რადგან არის კანონები, არის ეპისკოპოსი, არის სამწყსოები, რომლებსაც შეუძლიათ არასასიამოვნო კითხვების დასმა. ასე რომ, მამა ვასილი აშუქებდა პუნქტებს ჩერნივცის ბაზარში, სადაც შეიძლებოდა კასოების, სამღვდელო შესამოსელის, კამილავკების და ა.შ. ყიდვა.
გასაგებია, რომ ასეთი რეკლამის აუდიტორია მცირეა და ძალიან სპეციფიკური, რაც იმას ნიშნავს, რომ ბევრს ვერ გამოიმუშავებდა. ფული კი ნამდვილად სჭირდებოდა.
უკვე საზღვარგარეთ, მამა ვასილი იღებს ვიდეოს, სადაც ამბობს, რომ რეკლამისთვის "რიგი" აქვს, რეკლამის ერთი წუთი კი 50 ევრო ღირს - "რადგან საკუთარი თავი უნდა დააფასოთ".
ბუნებრივია, "რიგს" ქმნიდნენ არა სამკერვალო სახელოსნოების მფლობელები, არამედ ოდნავ განსხვავებული კატეგორიის ადამიანები.
მაგალითად, რესტორნის მფლობელი. აქ აუდიტორია უფრო დიდია და, შესაბამისად, რეკლამიდან მიღებული შემოსავალი უფრო მნიშვნელოვანი. ამიტომ, კოვტაში არ არის მორცხვი და ერთდროულად იღებს სამ ვიდეოს, რომელშიც ის საუბრობს ჟიტომირის გზატკეცილზე მდებარე რომელიღაც ტავერნაზე.
პრობლემა ის არის, რომ არსებობს 24-ე სამოციქულო კანონი, რომლის მიხედვითაც, „თუ სასულიერო პირი ტავერნაში ჭამისას გამოიჭერენ, იგი განკვეთილი იქნება - თუ მოგზაურობისას არ გახდა იძულებული სასტუმროში დასასვენებლად გაჩერებულიყო“. ნათელია, რომ ამ წესის მთელი სიმკაცრით გამოყენება დღეს მრავალი მღვდლისა და ეპისკოპოსის განკვეთას გამოიწვევს, რის გამოც იგი თითქმის არსად არ არის დაცული.
მაგრამ უმე-ში აუცილებლად მიანიშნებდნენ მამა ვასილის, რომ ტავერნის რეკლამა არ არის კარგი, არასწორია. რადგან, როგორც ბერძენი კანონისტი ზონარა წერს, „ღვთის ხვედრად მოწოდებულნი ერისკაცთათვისაც უნდა იყვნენ მოკრძალებული ცხოვრების მაგალითი და ყველაფერში უმწიკვლო, რათა მათ გამო ღვთის სახელი არ დაგმონ. და ტავერნების მონახულება აჩვენებს, რომ ისინი, ვინც ამას აკეთებენ, უპატივცემულო ცხოვრებას ეწევიან და მათი ზნე-ჩვეულება შებღალულია არა მხოლოდ საჭმელთან და სასმელთან მიმართებაში; არამედ ყველა სხვა ქცევასთან მიმართებაშიც“.
და საერთოდ, უმე-ში ჰკითხავდნენ კოვტაშს, უნდა გაყიდოს თუ არა მღვდელმა დრო წუთში 50 ევროდ?
მაგრამ მეუ-ში ამის შესახებ არავინ ჰკითხავს. ამ სტრუქტურის ხელმძღვანელებს არ აინტერესებთ რას აკეთებენ მათი ქვეშევრდომები. ამიტომ, დუმენკოს სასარგებლოდ არჩევანი წინასწარ ცნობილი იყო.
და როდესაც უყურებთ ინტერვიუს ვასილი კოვტაშთან, რომელსაც არ შეუძლია ნათლად უპასუხოს კითხვაზე, თუ რატომ გადავიდა იგი მეუ-ში, გესმით, რომ არსებობს მხოლოდ ერთი მიზეზი - ფული.