უკრაინა დღეს: პირველი ეპისკოპოსი-მოწამეები
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ამჟამინდელ დევნაში უკვე გამოჩნდნენ პირველი ეპისკოპოსი-აღმსარებლები. ეპისკოპოს ონათანთან დაკავშირებით სასამართლოს განაჩენი უკვე შევიდა კანონიერ ძალაში.
დღეს მიმდინარეობს სასამართლო პროცესი უმე-ის რამდენიმე ეპისკოპოსის წინააღმდეგ. მიტროპოლიტები: პავლე ჩერნობილელი, თეოდოსი ჩერკასელი, ლონგინი ბანჩენელი, იონათან ტულჩინელი, არსენი სვიატოგორსკი - ყველას ემუქრება პატიმრობა სისხლის სამართლის კოდექსის საკმაოდ მკაცრი მუხლებით.
მიტროპოლიტი არსენის საქმე
2024 წლის 19 ივნისს დნეპრში გაიმართა პირველი სასამართლო სხდომა სვიატოგორსკის ლავრის აბატის, მიტროპოლიტ არსენის საქმეზე. ეს არის საქმის არსებითი განხილვა, პლუს სხდომაზე გადაწყდა აღკვეთის ღონისძიების გაგრძელების საკითხი, ვინაიდან 2024 წლის 22 ივნისს იწურება წინასწარი დაკავების იზოლატორში ყოფნის 60 დღე. საქმის ეს შედარებით სწრაფი გადაცემა სასამართლოში გარკვეულწილად გასაკვირია.
მაგალითად, მართლმადიდებელ ჟურნალისტებს, იგივე დონის მტკიცებულებებით, წინასწარი დაკავების იზოლატორში პატიმრობა კიდევ სამი თვით გაუგრძელდათ, ანუ უუს-ს გამომძიებლებს შეუძლიათ, დაზაბულობის გარეშე, საქმის „გამოძიება“ მთელი ექვსი თვით, თუ მეტი არა. ასეთი ეფექტურობის ლოგიკური ვარაუდი მიტროპოლიტ არსენის შემთხვევაში არის ის, რომ ისინი ჩქარობენ მის სწრაფად გასამართლებას და ციხეში გაგზავნას.
თუ უმე-ის ადვოკატის რობერტ ამსტერდამის განცხადებები მართალია, რომ შვეიცარიის სამიტის შემდეგ უკრაინის ხელისუფლება მკვეთრად გააძლიერებს დევნას ეკლესიის წინააღმდეგ, მაშინ მიტროპოლიტ არსენის დემონსტრაციული დაშვება ნიშნავს გზავნილს ყველა სხვა ეპისკოპოსისთვის: „შეუერთდით მეუ-ს, წინააღმდეგ შემთხვევაში ძალიან გვიან იქნება." თუმცა, მოვლენებს წინ ნუ გავუსწრებთ. ახლახან დაიწყო მიტროპოლიტ არსენის საქმის განხილვის კიდევ ერთი სხდომა, შემდეგ განაჩენი, შემდეგ გასაჩივრება და ა.შ.
მიტროპოლიტი იონათანის საქმე
მაგრამ ტულჩინისა და ბრატსლავის მიტროპოლიტ იონათან (ელეცკიხ) მიმართ სასჯელი უკვე შევიდა კანონიერ ძალაში. 2024 წლის 18 ივნისს ვინიცის სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა ვინიცის საქალაქო სასამართლოს 2023 წლის 7 აგვისტოს განაჩენი, რომლის მიხედვითაც ეპისკოპოს იონათანს მიესაჯა ხუთი წლით თავისუფლების აღკვეთა ქონების კონფისკაციით. იგი დამნაშავედ იქნა ცნობილი შემდეგ დანაშაულებში:
• რელიგიური სიძულვილის გაღვივება (მუხლი 161);
• რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის გამართლება (მუხლი 436-2);
• მოითხოვს საკონსტიტუციო სისტემაში ცვლილებების შეტანას (109-ე მუხლი);
• უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის ხელყოფა (მუხლი 110).
სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება ძალაში შედის მისი გამოცხადების მომენტიდან, ანუ მეუფე იონათანის გაგზავნა უკვე შესაძლებელია მის ბორტზე. და მიუხედავად იმისა, რომ 3 თვის განმავლობაში ეს გადაწყვეტილება შეიძლება გასაჩივრდეს სისხლის სამართლის საკასაციო სასამართლოში, ბოლო ტენდენციების გათვალისწინებით, არ შეიძლება რაიმე სამართლიანის იმედის ქონა.
რასაკვირველია, ადამიანის სიცოცხლეშივე აღმსარებელად დარქმევა მართლმადიდებლური ტრადიციის თვალსაზრისით არ არის სწორი. როცა ათონის წმიდა მთის ზოგიერთ უხუცესს უთხრეს მაშინ ჯერ კიდევ ცოცხალი ათონის სილუანის სიწმინდის შესახებ, მათ აღნიშნეს: „ვნახოთ, როგორ მოკვდება“. რა თქმა უნდა, ამ საკითხთან დაკავშირებით ასეთი მიდგომის გათვალისწინებით, შეუძლებელია ახლა ყურადღება არ მიაქციოთ მიტროპოლიტ იონათანის ისტორიას, რადგან ეს შეიძლება იყოს მაგალითი ეკლესიის მრავალი სხვა ერთგული შვილისთვის.
ვინ არის მიტროპოლიტი იონათანი
მიტროპოლიტი ონათანი არის ერთ-ერთი გამოჩენილი ეპისკოპოსი, რომელმაც უკვე შეასრულა მნიშვნელოვანი როლი უმე-ის ისტორიაში. 1949 წელს დაბადებულმა დაამთავრა ლენინგრადის სასულიერო სემინარია 1976 წელს. ერთი წლის შემდეგ, 1977 წელს, აკურთხეს ბერად, ხოლო ერთი წლის შემდეგ, 1978 წელს, ეკურთხა მღვდელმონაზონად მოსკოვის ამჟამინდელი პატრიარქი კირილის (გუნდიაევი)მიერ, რომელიც მაშინ იყო ვიბორგის ეპისკოპოსი და ლენინგრადის სასულიერო აკადემიის რექტორი. მისი ხელმძღვანელობით იერომონაზვნმა იონათანმა დაიწყო პედაგოგიური კარიერა: ის ასწავლიდა საეკლესიო სიმღერას სემინარიაში და იყო ლენინგრადის სასულიერო სკოლების გუნდის დირექტორი. უკვე იმ წლებში ონათანი სერიოზულად ეწეოდა საეკლესიო მუსიკას, მას განსაკუთრებული ნიჭი ჰქონდა. 1986 წელს ჩამწერმა სტუდიამ გამოუშვა ლენინგრადის სასულიერო სკოლების გუნდის ჩანაწერი, რომელშიც შედიოდა მისი ნამუშევრები. თუმცა, კაგებე-მ მალევე ჩამოართვა მას ლენინგრადის რეგისტრაცია. ამის მიზეზი დისიდენციისკენ გადახრა იყო: სოლჟენიცინის კითხვა, იდეოლოგიურად „არასწორი“ მხატვრების ნახევრად ანდერგრაუნდ გამოფენების მონახულება და ა.შ. ამის შემდეგ მთელი წლის განმავლობაში მან ვერ იპოვა მსახურებისთვის ადგილი და შედეგად ის აღმოჩნდა კიევში, ვლადიმირის საკათედრო ტაძარში.
თუმცა, დრო ძალიან სწრაფად შეიცვალა და 1988 წელს, რუსეთის ნათლობის 1000 წლისთავის აღნიშვნის ფონზე, ეკლესიამ დაიწყო ზოგიერთი ეკლესიისა და მონასტრის დაბრუნება და, კერძოდ, კიევ-პეჩერის ლავრის, რომლის პირველი ვიკარი იყო არქიმანდრიტი იონათანი. ერთი წლის შემდეგ, 1989 წელს, იგი უკვე აკურთხეს პერეიასლავის ეპისკოპოსად და გახდა მაშინდელი კიევის ეგზარქოსის, შემდეგ კი დამოუკიდებელი უმე-ის საქმეთა მმართველი. ფაქტობრივად, ის იყო მეორე პირი ფილარეტ დენისენკოს შემდეგ საეკლესიო იერარქიაში, მისი მარჯვენა ხელი და რწმუნებული. როდესაც 1990 წელს, პატრიარქ პიმენის გარდაცვალების შემდეგ, ფილარეტი მოსკოვში გაემგზავრა მტკიცე რწმენით, რომ ის გახდებოდა მოსკოვის შემდეგი პატრიარქი, მან განიზრახა კიევის ეგზარქოსზე კონტროლი ეპისკოპოს იონათანისთვის გადაეცა. მაგრამ ფილარეტს არ ჰქონდა განზრახული მოსკოვის პატრიარქი გამხდარიყო და შემდეგ მან გადაწყვიტა გამხდარიყო "კიევის პატრიარქი". და სწორედ აქ გამოიხატა იონათანის სიმტკიცე, რომელმაც საეკლესიო კანონების ერთგულება ამჯობინა თავისი უფროსისა და მფარველის კეთილგანწყობას. იონათანმა ნათლად განაცხადა, რომ არ ეთანხმება ფილარეტის სქიზმატურ მისწრაფებებს, რისთვისაც მას არა მხოლოდ 1991 წელს აუკრძალეს მღვდელმსახურება, არამედ იმავე წელს გაათავისუფლეს.
თუმცა მას შემდეგ, რაც ვლადიმერ (საბოდანი) კიევის მიტროპოლიტად აირჩიეს, ეპისკოპოს იონათანის წინააღმდეგ აკრძალვები ძალადაკარგულად გამოცხადდა. შემდეგ იონათანი თანმიმდევრულად ხელმძღვანელობდა უმე-ის რამდენიმე ეპარქიას. 2010 წლიდან არის კულტურის საპატრიარქო საბჭოს წევრი (რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდალური დაწესებულება). ასევე, ეპისკოპოსი იონათანი ავტორია მრავალი საეკლესიო საგალობლისა და საღვთისმეტყველო თხზულებისა, რომელთა შორის შეიძლება გამოვყოთ „წმინდანთა იოანე ოქროპირისა და ბასილი დიდის საღვთო ლიტურგიის ლოცვის წიგნების განმარტებითი გზამკვლევი“ ლოცვების წიგნების წარდგენის  და ლიტურგიის ლიტანიები რუსულ და უკრაინულ ენებზე და ისტორიულ-თეოლოგიური კომენტარების გამოცდილებით.
სისხლისსამართლებრივი დევნა
რა თქმა უნდა, ასეთი ფონზე, მიტროპოლიტი ჯონათანი გახდა ძალიან მოსახერხებელი სამიზნე უკრაინის ძალოვანი სტრუქტურებისთვის, რომლებმაც დაიწყეს "ზრადას" ძებნა იქ, სადაც არ იყო - ეკლესიაში.
2022 წლის 11 ოქტომბერს, უუს-მ ჩაატარა ჩხრეკა მიტროპოლიტ იონათანის სახლში და დაიწყო სისხლის სამართლის საქმე. თავად ეპისკოპოსის და მისი ადვოკატების თქმით, სავარაუდოდ აღმოჩენილი „მტკიცებულებები“ ფაქტობრივად იყო ჩადებული და კომპიუტერზე დამადანაშაულებელი ფაილები მას შემდეგ გამოჩნდა, რაც კომპიუტერი უუს-ს გამომძიებლების ხელში იყო. პროკურორებმა ვერ წარმოადგინეს მიტროპოლიტ ონათანის ბრალეულობის დამაჯერებელი მტკიცებულება, მაგრამ ამის მიუხედავად მას ხუთი წელი მიუსაჯეს.
მტკიცებულებების „სერიოზულობაზე“ შეიძლება ვიმსჯელოთ იმით, რომ სასამართლო სხდომაზე პროკურორის განცხადებით ეპისკოპოსმა ონათანმა, „იდეოლოგიით განპირობებული, ინტერნეტში ეძებდა პრორუსულ ბუკლეტებს და ჩამოტვირთა ისინი კომპიუტერის სისტემის დისკზე. რათა დაურიგდეს ისინი თავის მღვდლებს საჯარო კანცელარიაში“. ანუ პროკურატურა დანაშაულად თვლის, რომ ადამიანი ტვირთავს კონტენტს ინტერნეტიდან (რაც, სხვათა შორის, საინფორმაციო ტექნოლოგიების განვითარებით განსაკუთრებით აღარ არის საჭირო). მაგრამ, მაშინაც კი, თუ ამას გჯერათ, პროკურორებმა არ წარმოადგინეს სერიოზული მტკიცებულება იმისა, რომ მიტროპოლიტ ონათანს ჰქონდა განზრახვა გაევრცელებინა ეს შინაარსი.
ვინიცის საქალაქო სასამართლოს განაჩენის გამოტანის შემდეგ ეპისკოპოსს ინსულტი დაემართა. ამის შესახებ ტულჩინის ეპარქიის პრესსამსახურმა 2024 წლის 19 მარტს განაცხადა. იერარქის ადვოკატის თქმით, მკურნალობის გავლისას იონათანმა დაწერა განცხადება, რომ სამხედრო ტყვეები რუსეთის ფედერაციაში გადაყვანის გაცვლის ფონდში შეიყვანეს. თუმცა, მალევე გამოჩნდა ინფორმაცია, რომ მმართველმა გადაიფიქრა, რომ ის ჯერ კიდევ არ აღიარებს თავის დანაშაულს და „სურს გააგრძელოს მუშაობა უკრაინის სასიკეთოდ“. ადვოკატმა სხვა მიზეზიც დაასახელა - ის, რომ მიტროპოლიტ იონათანს არ აქვს სამხედრო ტყვეს სტატუსი და ამიტომ მისი გაცვლა შეუძლებელია. ეს უცნაურად გამოიყურება, რადგან ერთ დროს რუსეთის ფედერაციაში გაცვალეს პირები, რომლებსაც ასევე არ ჰქონდათ სამხედრო ტყვეების სტატუსი. მაგალითად, ვ.მედვედჩუკი ან მწერალი იან ტაქსიური.
რას გულისხმობს მოწამეობა?
ეპისკოპოს იონათანის ბიოგრაფიის გათვალისწინებით, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ მას რუსეთის ფედერაციაში პატივით მიიღებდნენ. მისთვის რუსეთის ფედერაციაში გაცვლა თითქმის ერთადერთი გზაა გადარჩენისთვის. ბოლოს და ბოლოს, ყველას მშვენივრად ესმის, რომ 75 წლის კაცისთვის, რომელმაც ცოტა ხნის წინ ინსულტი გადაიტანა, ხუთი წელი პატიმრობა სიკვდილით დასჯის ტოლფასია. ციხის საავადმყოფო არ არის განსაკუთრებით მაღალი ხარისხის, ამიტომ ჯანმრთელობის ნებისმიერი პრობლემა - ტანჯვის გარანტიაა. როგორც ჩანს, მიტროპოლიტმა იონათანმა ეს ყველაფერი იცოდა, როცა გადაწყვიტა უარი ეთქვა რუსეთის ფედერაციაზე გაცვლაზე. და მაინც მან ეს გააკეთა. რატომ?
მოდით დავფიქრდეთ რა მოხდებოდა ასეთი გაცვლის შემთხვევაში. დიახ, ეპისკოპოსი მოაგვარებდა პირად პრობლემებს, ისარგებლებდა თავისუფლებით, ექნებოდა კომფორტი და ხარისხიანი სამედიცინო მომსახურება. მაგრამ, მეორე მხრივ, ის ამით აღიარებდა დანაშაულს, რაშიც მას ბრალს სდებენ: რომ მან გამოიწვია რელიგიური სიძულვილი, გაამართლა რუსეთის ფედერაციის აგრესია და შელახა უკრაინის სუვერენიტეტი და ტერიტორიული მთლიანობა. ის აღიარებდა, რომ მისი სახლი არა უმე, არამედ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიაა. ასევე, დიდი ალბათობით, მას შეეძლო დაჟინებით მოეთხოვა რუსეთის ფედერაციაში, რომ კრიტიკულად ისაუბროს უმე-ის საბჭოს გადაწყვეტილებებზე ფეოფანიაში 2022 წლის 27 მაისს, როგორც ეს მოხდა ი. ტაქსიურთან.
მიტროპოლიტი იონათანის რუსეთის ფედერაციაში გაცვლა შექმნის პრეცედენტს, რომელიც ბევრად გააადვილებდა უმე-ის სხვა იერარქებთან გამკლავებას, შორს წასული სისხლის სამართლის საქმეების გახსნას, შორსმიმავალი „მტკიცებულებების“ წარდგენას და სასამართლოში გამამტყუნებელ განაჩენებს. ლოგიკა აქ მარტივია: თუ უმე-ის ერთ-ერთმა იერარქმა საბოლოოდ აღიარა თავისი დანაშაული, მაშინ სხვები ალბათ უკეთესები არ არიან.
მაშასადამე, იონათანის გადაწყვეტილება, ფაქტობრივად თავგანწირვას ნიშნავდა, რომ არ მისცეს ეკლესიის მდევნელებს შესაძლებლობა, ადვილად გაუმკლავდნენ სხვა თანამეუფეებს, შეიძლება ჩაითვალოს სწორედ მოწამეობად. იმედი იმისა, რომ საკასაციო სასამართლო გააუქმებს განაჩენს, ძალიან მცირეა, რაც იმას ნიშნავს, რომ სხვა არაფერია გასაკეთებელი, გარდა ლოცვისა, რომ უფალმა გააძლიეროს მიტროპოლიტი იონათანი, მიტროპოლიტი არსენი და ყველა სხვა აღმსარებელი, რომლებიც ციხეში იტანჯებიან ქრისტესა და მისი ერთგულებისთვის, რათა თავისი შემწეობითა და ნუგეშით არ დატოვოს ისინი და დაეხმაროს მათ ჯვრის ბოლომდე ტარებაში.