აშშ, ფანარი და უკრაინა: უმე-ის პერსპექტივები, თუ ტრამპი გახდება პრეზიდენტი
მრავალი ექსპერტის აზრით, დონალდ ტრამპი აშშ-ის შემდეგი პრეზიდენტი გახდება. რას უნდა ელოდონ უმე-ის მორწმუნეები, თუ ის კვლავ მოვა ხელისუფლებაში?
დონალდ ტრამპის მკვლელობის მცდელობის შემდეგ, მთელს მსოფლიოში პოლიტიკურმა ექსპერტებმა დაიწყეს ერთხმად საუბარი იმაზე, რომ ის არის სავარაუდო გამარჯვებული შეერთებული შტატების პრეზიდენტობის მომავალ არჩევნებში. 2024 წლის 15 ივლისს ეს თეზისი დაადასტურა შეერთებულ შტატებში ფანარის საბერძნეთის საეპისკოპოსოს ხელმძღვანელმა, არქიეპისკოპოსმა ელპიდოფორმა (ლამბრინიადისმა), რომელმაც მხარი დაუჭირა საპრეზიდენტო კანდიდატს დონალდ ტრამპს. მილუოკიში ტრამპის კამპანიის ღონისძიების დროს არქიეპისკოპოსი ელპიდოფორი ავიდა ტრიბუნაზე და წაიკითხა ლოცვა დონალდ ტრამპისთვის. რას ნიშნავს ეს ყველაფერი უმე-სთვის?
ფანარი და ბაიდენი
ბევრისთვის მთავარეპისკოპოსი ელპიდოფორეს ქმედება გახდა ფანარის პოლიტიკის ცვლილების ნიშანი აშშ-ს ხელისუფლების მიმართ. ბოლოს და ბოლოს, იგივე არქიეპისკოპოსი ელპიდოფორე აქტიურად უჭერდა მხარს ამერიკის ამჟამინდელ პრეზიდენტს ჯოზეფ ბაიდენს. მისი თქმით, „ბერძენი ამერიკელები ყოველთვის იყვნენ მისი (ბაიდენის – რედ.) ყველაზე მგზნებარე მხარდამჭერები... მე ვიცი, რომ პრეზიდენტ ბაიდენში ჩვენი ეკლესია და ელინიზმი ოვალურ კაბინეტში მეგობარს პოულობს“.
პარალელურად, კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომეოსმა აშშ-ის პრეზიდენტთან მეგობრობის შესახებ ისაუბრა და განაცხადა, რომ ჯო ბაიდენი "კარგი ადამიანი და დიდი მეგობარია".
ბუნებრივია, ბაიდენმა უპასუხა. მაგალითად, მან პატრიარქ ბართლომეოსს უწოდა „ქრისტეს მსგავსება“. მან თქვა, რომ ფანარს შეუძლია დახმარებისთვის მიმართოს ნებისმიერ საკითხზე. ყველაზე საინტერესო ის არის, რომ ბაიდენის სიტყვები არ იყო მხოლოდ ზრდილობის გამოვლინება ფანარის მიმართ, არამედ ჰქონდა ძალიან რეალური საფუძველი, რადგან პატრიარქმა ბართლომეოსმა დახმარება სთხოვა და სახელმწიფო დეპარტამენტი დაეხმარა. დაეხმარა პატრიარქ ბართლომეოსს თურქეთში პრობლემების მოგვარებაში.
ახლა კი, ამდენი წლის ნაყოფიერი თანამშრომლობის შემდეგ, ფანარიოტები შეერთებულ შტატებში მოულოდნელად აკეთებენ ასეთ მკვეთრ შემობრუნებას და მხარს უჭერენ ბაიდენის ოპონენტს მომავალ არჩევნებში.
ბევრი ფიქრობს, რომ ეს თუ არა ღალატი, მაშინ მინიმუმ გაქცევაა ჩაძირული გემიდან. გარდა ამისა, იმის გათვალისწინებით, რომ ბაიდენი და ტრამპი რადიკალურად განსხვავდებიან თავიანთი შეხედულებებით ბევრ საკითხზე (აბორტი, ლგბტ ადამიანების მხარდაჭერა, მიგრანტების მიმართ პოლიტიკა და ტრადიციული ღირებულებები), მაშინ, ანალიტიკოსების თქმით, უნდა ველოდოთ ფანარიოტების რიტორიკის ცვლილებას ამ საკითხებთან დაკავშირებით.
ჩვენ, უმე-ის მორწმუნეებს, სულ სხვა რამ გვაინტერესებს - შეიცვლება თუ არა აშშ-ს პოლიტიკა უკრაინის ხელისუფლების მიერ უმე-ის დევნასთან დაკავშირებით?
ფანარი და ტრამპი
ჩვენ ყველამ ვიცით, რომ ბაიდენი პირდაპირ უჭერდა მხარს დუმენკოს და მის სტრუქტურას და, შესაძლოა, მისი ჩუმი თანხმობით, უკრაინის ხელისუფლებამ ზეწოლა მოახდინა უმე-ზე.
მეორე მხრივ, მეუ შეიქმნა ტრამპის პრეზიდენტობის დროს და ნაკლებად სავარაუდოა, რომ მან არ იცოდა რა ხდებოდა ჩვენს ეკლესიაში მაშინვე მას შემდეგ, რაც დუმენკომ პატრიარქ ბართლომესგან ტომოსი მიიღო.
ამავდროულად, ბოლო დროს, ტრამპის მომხრეები სულ უფრო ხშირად აცხადებენ, რომ უკრაინის რელიგიურ სფეროში ვითარება უბრალოდ აღმაშფოთებელია. შეიძლება გავიხსენოთ ტაკერ კარლსონის მკაცრი განცხადებები, რომელსაც ტრამპი შეერთებული შტატების ვიცე-პრეზიდენტად თვლიდა და ჯეი ვენსი, რომელიც გახდა ეს კანდიდატი.
მაგალითად, ვენსმა განაცხადა, რომ უკრაინის პარლამენტს სურს გაანადგუროს უმე და ეს სამარცხვინო იქნება: „ჩვენი სირცხვილია, რომ ვერ დავინახეთ ეს. ჩვენი სირცხვილია უმოქმედობა. ჩვენ გვრცხვენია იმის გამო, რომ უარს ვამბობთ მილიარდობით დოლარის გამოყენებაზე, რომელსაც ვუგზავნით უკრაინას, როგორც ბერკეტს რელიგიური თავისუფლების უზრუნველსაყოფად და გარანტირებისთვის“, - თქვა ცოტა ხნის წინ ვენსმა.
რა გვაქვს საბოლოოდ?
ერთის მხრივ, გოსპეპსა და ფანარს შორის ხანგრძლივი ურთიერთობა გვაქვს. მაგალითად, 1923 წელს თურქეთის რესპუბლიკის დაარსების შემდეგ ფანარს უამრავი პრობლემა შეექმნა, რომლის გადაჭრაში მას ამერიკის შეერთებული შტატები დაეხმარა. ფაქტია, რომ ცივი ომის დროს შეერთებული შტატები კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს პოტენციურ მოკავშირედ თვლიდა მართლმადიდებლურ სამყაროში სსრკ-ის გავლენის წინააღმდეგ ბრძოლაში.
2018 წელს პატრიარქმა ბართლომეოსმა ავტოკეფალიის ტომოსი მიანიჭა მეუ-ს, ხოლო აშშ-ს დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციამ მხარდაჭერა გამოხატა დუმენკოს ორგანიზაციის მიმართ, რომელიც, სახელმწიფო დეპარტამენტის თვალსაზრისით, უნდა ყოფილიყო დაპირისპირების ფართო სტრატეგიის ნაწილი. „რუსული გავლენა“ უკრაინასა და აღმოსავლეთ ევროპაში. ასევე გავიხსენოთ, რომ ამერიკელი დიპლომატები, როგორც უკრაინაში, ასევე სხვა ქვეყნებში, მხარს უჭერდნენ მეუ-ს, იმალებოდნენ „რელიგიური თავისუფლების“ და „რელიგიური თემების თვითმმართველობის უფლების“ მიღმა. თუმცა, რატომღაც ეს ცნებები არ ვრცელდება უმე-ზე.
მეორე მხრივ, მაშინ, როდესაც თავდაპირველად მხარს უჭერდნენ მეუ-ს შექმნას, როგორც რუსული გავლენის წინააღმდეგ ბრძოლის საშუალებას, 2022 წლის შემდეგ ტრამპის მოკავშირეებმა დაიწყეს უკრაინის მთავრობის დამოკიდებულების კრიტიკა უმე-ის მიმართ.
მაშ, რას უნდა ველოდოთ ჩვენ, უმე-ის მორწმუნეები? შევეცადოთ ამ კითხვაზე გავცეთ პასუხი.
პროგნოზები უმე-ის ბედის შესახებ ტრამპის შესაძლო ხელახალი არჩევის შემდეგ
თუ დონალდ ტრამპი მომავალ არჩევნებში გაიმარჯვებს, სავარაუდოა, რომ აშშ-ს პოლიტიკა უკრაინის ეკლესიის საკითხთან დაკავშირებით შეიძლება შემდგომში შეიცვალოს. ტრამპის არაპროგნოზირებადი საგარეო პოლიტიკური გადაწყვეტილებების ისტორიისა და ამ საკითხზე მისი განვითარებული პოზიციის გათვალისწინებით, შესაძლებელია რამდენიმე სცენარი განვითარდეს (სავარაუდო თანმიმდევრობით).
1. შეერთებულმა შტატებმა შესაძლოა გაზარდოს ზეწოლა უკრაინის ხელისუფლებაზე ეკლესიის საკითხთან დაკავშირებით.
ტრამპის ხელახლა არჩეულმა ადმინისტრაციამ შესაძლოა გაზარდოს ზეწოლა უკრაინაზე, რათა პატივი სცეს უმე-ის უფლებებს. ზეწოლა შეიძლება მოიცავდეს დიპლომატიურ ძალისხმევას, რათა უკრაინის მთავრობამ თავი შეიკავოს ქმედებებისგან, რომლებიც შეიძლება აღიქმებოდეს, როგორც რეპრესიულად უმე-ის მიმართ. უფრო მეტიც, ცოტა ხნის წინ დუმილის ყინული უმე-ის დევნის შესახებ დაძრა არა მხოლოდ ჟურნალისტებმა და იურისტებმა, არამედ თავად სახელმწიფო დეპარტამენტმაც, რომლის მოხსენებაში საუბარია უმე-ის მორწმუნეების უფლებების დარღვევაზე.
2. შეერთებულ შტატებს შეუძლია ითამაშოს ,,შუამავლის’’ როლი უკრაინის „საეკლესიო საკითხში“.
ტრამპი შესაძლოა შეეცადოს „კომპრომისის“ პოვნას მეუ-სა და უმე-ს შორის, შეეცადოს მიაღწიოს ამ სტრუქტურების გაერთიანებას, ან თუნდაც მათ შორის დაძაბულობის განმუხტვას. ასეთი მცდელობები ტრამპის წრემ შეიძლება ჩათვალოს ძალიან პერსპექტიულად, რადგან ისინი შექმნიან მას მშვიდობისმყოფელის იმიჯს და მოხვდება „საგარეო პოლიტიკის მიღწევების“ ხაზინაში.
3. შეერთებულმა შტატებმა შესაძლოა გადახედოს ურთიერთობას ფანართან.
ნაკლებად სავარაუდოა, რომ ტრამპმა გადახედოს აშშ-ს ურთიერთობას კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოსთან. თუმცა, შესაძლოა, ფანარის ისტორიული მხარდაჭერის მიუხედავად, ტრამპის ადმინისტრაციამ უფრო პრაგმატული პოზიცია დაიკავოს, ფოკუსირება მოახდინოს უშუალო გეოპოლიტიკურ ინტერესებზე (როგორიცაა რუსეთთან კავშირების გაძლიერება) და არა ხანგრძლივ ალიანსებზე.
აქ თქვენ ნათლად უნდა გესმოდეთ, რომ შეერთებული შტატები ყოველთვის მოქმედებს თავისი სტრატეგიული მიზნების სასარგებლოდ, რაც ნიშნავს, რომ მაქსიმუმი, რაც შეიძლება მოხდეს, არის ურთიერთობების გაცივება ფანართან, მაგრამ არა მათი სრული გაქრობა.
4. შეერთებულ შტატებს არ შეუძლია შეცვალოს თავისი პოლიტიკა მეუ-სთან დაკავშირებით.
ისე, ყველაზე ნაკლებად სავარაუდო სცენარი არის მეუ-ის მხარდაჭერის გაგრძელება. ჩვენ ეჭვი გვეპარება, რომ, მიუხედავად უმე-ის დევნის კრიტიკისა მისი წრის მხრიდან, ტრამპს შეუძლია გააგრძელოს მეუ-ის მხარდაჭერა, როგორც უკრაინაში „რუსული გავლენის“ საპირწონე. ფაქტია, რომ დღეს მეუ-ს არ აქვს არანაირი გავლენა. ეს პროექტი ჩვენს ქვეყანაში ჩაიშალა და სახელმწიფო დეპარტამენტს, სავარაუდოდ, გარკვეულ საკითხებში თავისი ფუნქციონერების დახმარების იმედი არ ექნება. ასე რომ, ტრამპის ხელისუფლებაში მოსვლა დიდად არ შედის დუმენკოს ინტერესებში.
ურთიერთობები ფანარსა და შეერთებულ შტატებს შორის ჩამოყალიბდა გეოპოლიტიკური მოსაზრებებისა და მართლმადიდებლური სამყაროს შიგნით არსებული რთული ურთიერთობების საფუძველზე, რაზეც სახელმწიფო დეპარტამენტი ამყარებდა თავის პოლიტიკას. მეუ-ს შექმნამ და მით უმეტეს, ამ სტრუქტურის წარმომადგენლების ქცევამ უკრაინაში, აჩვენა, რომ ამ ურთიერთობებზე თამაშის გაგრძელება უშედეგო და აშკარად წაგებული ამოცანაა. ეს შთაბეჭდილება გააძლიერა უმე-ის წინააღმდეგ შემდგომმა რეპრესიებმა, რაც მიუთითებდა ამ მიდგომის უაზრობაზე და მის პოლიტიკურ მინუსზე.
შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ ვითარების განვითარებით, დონალდ ტრამპის შესაძლო ხელახლა არჩევამ შესაძლოა გამოიწვიოს აშშ-ს პოლიტიკაში შემდგომი ცვლილებები „უკრაინის ეკლესიის საკითხთან დაკავშირებით“.
ამასთან, დარწმუნებით შეუძლებელია იმის თქმა, რომელ სტრატეგიას აირჩევს ტრამპი ამ მომენტში. სავარაუდოდ, ეს სტრატეგია დიდად იქნება დამოკიდებული მომავალი პრეზიდენტის გარემოცვაზე. ჩვენი აზრით, უკვე გაკეთებული ტენდენციებისა და განცხადებების გათვალისწინებით, შეგვიძლია ვისაუბროთ ტრამპის ადმინისტრაციის მხრიდან უმე-ზე ზეწოლის შესუსტებაზე.
სულ მცირე, ჩვენ ვვარაუდობთ, რომ შეერთებული შტატები ყველაფერს გააკეთებს იმისათვის, რომ ჩვენს ქვეყანაში მიმდინარე რელიგიურ პროცესებს კანონიერებისა და დემოკრატიის სახე მაინც მისცეს. ძნელი სათქმელია, რამდენად გაუადვილებს ეს უმე-ის მორწმუნეებს და სასულიერო პირებს ცხოვრებას, იმიტომ, რომ სახელმწიფო დეპარტამენტი და ფანარი აუცილებლად გააგრძელებენ თანამშრომლობას ამა თუ იმ ფორმით. აქ ტრამპის პოზიცია კი არ არის უფრო მნიშვნელოვანი, არამედ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს პოზიცია, რომლის შეცვლაც ძალიან ბუნდოვან პერსპექტივაში ჩანს.
აშკარაა ის ფაქტი, რომ რელიგიური და გეოპოლიტიკური საკითხების გადაკვეთა კვლავაც გადამწყვეტ როლს შეასრულებს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოსა და შეერთებული შტატების ურთიერთობაში. და ძალიან კარგი იქნება, თუ ფანარი სერიოზულად შეხედავს უკრაინაში მათი „საქმის“ ნაყოფს. იქნებ მაშინ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქომ გაიგოს, რომ ტომოსებს ჩვენი ხალხისთვის კარგი არაფერი მოუტანიათ.