უმე-ს აკრძალვისა და სიძულვილის შემდეგ, როგორც უკრაინის მომავლის განადგურების იარაღი
უმე-ის აკრძალვის პროექტი გადამწყვეტ ეტაპში შევიდა და დეპუტატებზე ყველა მხრიდან ზეწოლა ხდება. მედია ყველაფერს აკეთებს სიტუაციის დასაძაბად. მაგრამ რა მოხდება საბოლოოდ?
ვიმსჯელებთ უახლესი ამბებით, რომ უკრაინაში არეგისტირებენ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს გარკვეულ უკრაინულ მართლმადიდებლურ ეკლესიას და დეპუტატების ხელმოწერები უკვე შეგროვდა ანტიეკლესიურ კანონპროექტზე 8371, ხელისუფლებამ ჩაფიქრდა ტკბილისა და როზგის მარტივი კომბინაცია. უმე-ის აკრძალვის კანონის მიღება როზგია, შექმნილი რელიგიური სტრუქტურა კი ტკბილი. თქვენ შეგიძლიათ შეხვიდეთ ამ სტრუქტურაში და, როგორც ჩანს, იპოვოთ ნანატრი სიმშვიდე ეკლესიების ჩამორთმევის, ჩხრეკისა და სისხლის სამართლის საქმეების, ცილისწამების შედეგად მედიაში. როგორც ჩანს, ეს არ არის დანაშაული, რადგან სტრუქტურა კანონიკურია. არ მოგწონთ მეუ ანათემირებული პატრიარქის „ხელდასმით“, მიიღეთ კანონიკური ალტერნატივა. თუ არ გადახვალთ, ჩვენ ისე მოგიწყობთ, რომ მიმდინარე დევნა მაისის თბილი ნიავივით მოგეჩვენოთ.
ამ სტატიაში ჩვენ არ განვიხილავთ ასეთი სქემის განხორციელების პერსპექტივებს და რა შეიძლება გამოიწვიოს ამან საბოლოოდ. ჩვენ ასევე არ ვიწინასწარმეტყველებთ, მოხდება თუ არა უმე-ის საკანონმდებლო აკრძალვა. ჩვენ შევეცდებით გავაანალიზოთ იმ ქმედებების შედეგები, რომლებიც უკვე განხორციელდა უმე-თან მიმართებაში და რომელიც ბოლო კვირებში მიუახლოვდა გარკვეულ რუბიკონს, უკუქცევის წერტილს.
მაგალითად, ავიღოთ ვიდეო სახელწოდებით «Не вистачає голосів. Хто захищає УПЦ(МП) в Україні?», რომელიც გამოქვეყნდა ორი კვირის წინ საკმაოდ პოპულარულ რესურსზე „Bigus.Info“. ეს არ არის ორიგინალური, საკმაოდ ბევრი მსგავსი ვიდეოა, მაგრამ მათ ყველას ორი რამ აქვს საერთო: ეკლესიის სიძულვილი და ამის მტკიცებულების ნაკლებობა.
ვიდეო იწყება შემდეგი სიტყვებით: „დღეს არის გამოშვება მოსკოვის მღვდლების შესახებ. რიგითი“. "მოსკოვის მღვდლები" აშკარა შეურაცხყოფაა, რომელსაც ეკლესიის ყველა მტერი მის სამღვდელოებას უწოდებს. მაგრამ ეს ასევე კოლექტიური სახელწოდებაა, რაც ნიშნავს არა მხოლოდ მღვდლებს, არამედ 6 მილიონამდე (თავად ოფიციალური პირების ჩვენებით) მორწმუნეს, რადგან ეკლესია არ არის მხოლოდ სასულიერო პირები, ეკლესია არის ყველა ადამიანი, ვისაც სწამს ქრისტე. ანუ ვიდეო უკვე იწყება შეურაცხყოფით, რისთვისაც ცივილიზებულ ლეგალურ სახელმწიფოში უჩივლებენ. მთელი ვიდეო მიმდინარეობს მსგავსი შეურაცხყოფებით სტილში: "FSB ეკლესია", "მოღალატეები" და ა.შ.
მაგრამ როგორც შერლოკ ჰოლმსმა თქვა: ”თქვენი ბრალდებები იმდენად სერიოზულია, რომ ისინი უნდა იყოს გამყარებული თანაბრად სერიოზული მტკიცებულებებით.” თუ უმე-ის მონასტრებში იპოვეს იარაღის სათავსოები, დამალული დივერსიული ჯგუფები, თუ ჩხრეკის დროს იპოვეს მიმოწერა კონკრეტულ ამოცანებთან უკრაინის თავდაცვისუნარიანობის შელახვის მიზნით, თუ იპოვეს სახსრები "სპეციალური ამოცანების" შესასრულებლად. თუ რაიმე ასეთი კონკრეტული და მნიშვნელოვანი იყო აღმოჩენილი და მასიური მასშტაბით, მაშინ ეს ნამდვილად შეიძლება ჩაითვალოს უმე-ის წინააღმდეგ ბრალდებების საფუძვლად. მაგრამ რისი „ამოთხრა“ შეძლეს მათ უმე-ის წინააღმდეგ ხელისუფლების მიერ ეკლესიის აქტიური დევნის თითქმის ორი წლის განმავლობაში? თითქმის არაფერი. მაგალითად, ვიდეო «Бигус. Инфо» გთავაზობთ შემდეგ მტკიცებულებებს.
”ისინი შეიარაღებული ძალების პოზიციებს მტერს უთმობენ”, - ეს არის სვიატოგორსკის მიტროპოლიტ არსენისადმი წაყენებული ბრალდება. მას ბრალი ედება ქადაგების დროს ბლოკ პოსტის გამხელა, რომლის მახლობლადაც მომლოცველები სვიატოგორსკის ლავრაში მიმავალ საგუშაგოზე დააკავეს. მაგრამ ერთი წუთით, ნუთუ მიტროპოლიტმა არსენიმ ვერ მოძებმა სხვა გზა ამ ინფორმაციის გადასაცემად, ვიდრე საჯაროდ გამოეცხადებინა ქადაგებაზე? და ვის სჭირდება ასეთი ინფორმაცია: არ არის ზუსტი კოორდინატები, არანაირი აღჭურვილობა და პერსონალი? რა, გასაკვირია, რომ წინა ხაზზე დასახლებებში არის საგუშაგოები? ზოგადად, ეს ბრალდება უბრალოდ აბსურდულია. მაგრამ რაც გაჟღერდა, ეს ნიშნავს, რომ უფრო სერიოზული ბრალდებები „პოზიციების დათმობაზე“ ვერ მოიძებნა. ამავდროულად, წამყვანი არ აკონკრეტებს, რომ უუს-ს წარმომადგენლები მივიდნენ ეპისკოპოსთან ამ "მოღალატური" ქადაგებიდან შვიდი თვის შემდეგ. ეს ასევე არ ნიშნავს იმას, რომ მტრებმა არ გამოიყენეს გადაცემული „კოორდინატები“ და არანაირი პრობლემა არ ყოფილა საგუშაგოსთან დაკავშირებით.
”ისინი ადიდებენ პუტინს”, ეს ეხება ხმელნიცკის რეგიონში მომხდარ ინციდენტს, სადაც 2024 წლის აპრილში უუს-მ ერთ-ერთი ეკლესიის მოძღვარს ბრალი დასდო პუტინის სავარაუდო განდიდებაში. თუ «Бигус. Инфо» თავს შეიწუხებდა გაეგო სინამდვილე, გაიგებდა , რომ მამაოს ჰქვია ნიკოლაი ხლანი,რომ მას ბრალი წაუყენეს ერთი წლის წინ, 2023 წლის მაისში, როდესაც ერთმა (ერთმა!) მოწმემ განაცხადა, რომ მღვდელი „არაერთხელ საუბრობდა უარყოფითად ეკლესიების უმე-მს-დან მეუ-ზე გადასვლაზე“. ეს, სხვათა შორის, მისი კონსტიტუციური უფლებაა! და იქ პუტინის ქება არ იყო. მაგრამ ერთი წლის შემდეგ გამოჩნდა გარკვეული "ექსპერტიზა", რომელმაც "დაადასტურა სასულიერო პირის დანაშაულებრივი ქმედებები", მაგრამ ერთი წლის შემდეგაც კი არ წარმოადგინა "პუტინის ქების" მტკიცებულება. არც ვიდეოჩანაწერები, არც მოწმეების ჩვენებები. როგორ გადაიზარდა სარწმუნოებებს შორის ქება-დიდება, გაურკვეველია, მაგრამ საზოგადოებაში ვრცელდება ინფორმაცია, რომ უმე "აქებს პუტინს".
”მოუწოდებენ ილოცონ რაშისტებისთვის”, - ეს ეხება დეკანოზ ნიკოლაი დანილევიჩის ჩხრეკას უმე-ის უცხოური თემების განვითარებაში მის საქმიანობასთან დაკავშირებით. მას მაშინ არც კი დაუკავებიათ და ყველა მტკიცებულება, რომელიც მას ჩამოართვეს, იყო მხოლოდ რუსული ბიბლიოთეკის ბარათები, რომელიც მან სტუდენტობის დროს აიღო.
„ისინი თავს არიდებენ მობილიზაციას“, ეს ეხება უმე-ის ხუსტის ეპარქიის ერთ-ერთი ეკლესიის მოძღვარს, რომელმაც რუსეთის აგრესიას „სამოქალაქო ომი“ უწოდა, მობილიზაციის თავიდან აცილებისკენ მოუწოდებს და მიუკერძოებლად საუბრობს ებრაელებზე. ისინი წერენ, რომ ეს ერთგვარი ექსპერტიზამაც დაადასტურა. ჩვენ ვიცით ასეთი გამოკვლევების ხარისხი. როდესაც ადამიანი უკრაინულად ამბობს "აგრესიული ნატო", ექსპერტები ისმენენ "აგრესიული ნატო".
ყველა ზემოთხსენებულ მტკიცებულებას ახლდა ვიდეო რგოლები, სადაც პიროვნების იდენტიფიცირება ძალიან რთული იყო. იმის გააზრებით, თუ რამდენად პროპაგანდისტური და უსაფუძვლო იყო ბრალდებები, წამყვანმა წარმოთქვა: «აქ საჭიროა აქცენტის გაკეთება, რომ ეს არ არის დაკითხვა, არამედ ბლოგია, რომლის მიზანია აჩვენოს რამდენად საშიშია ეს მოსკოვის ნაგავი». «მოსკოვის ნაგავისთვის» კარგი იქნებოდა ცალკე სამართლის მუხლი, მაგრამ ჩვენ ვაგრძელებთ.
ვიდეოში არ იყო ნახსენები სწორედ ის ინციდენტი, რომელიც ეკლესიაზე ფართომასშტაბიანი თავდასხმის მიზეზად გამოიყენეს. ეს მაშინ, როდესაც კიევ-პეჩერის ლავრაში რამდენიმე ქალმა ლიტურგიის შემდეგ იმღერა: "დედა რუსეთი იღვიძებს". სიმღერა საკმაოდ უვნებელია, მისი მთავარი იდეა არის ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის განდიდება, მაგრამ მათთვის, ვისაც ეკლესიასთან გამკლავება უნდა, სიტყვა „რუს“ უკვე არის მიზეზი იმისა, რომ წამოიძახოს: „ოჰ, საშინელება!“ და დაიწყოს უმე-ის დევნა. არავინ მიაქცევდა ყურადღებას ამ ფაქტს, კონკრეტულად რომ არ ეძებდნენ მიზეზს უმე-ის წინააღმდეგ რეპრესიების დასაწყებად.
"Bigus.Info"-ს წამყვანმა ასევე გაიხსენა მჟკ-ს თანამშრომლების დაკავება, როდესაც უუს-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ მან "გაანეიტრალა ფართომასშტაბიანი FSB ქსელი". ამ მტკიცებულების სერიოზულობის შესახებ შეგიძლიათ წაიკითხოთ სტატიებში „მჟკ-ს ჟურნალისტების სამთვიანი აბსურდი და წამება: რისთვის?“ და „რატომ ითხოვენ უვადო პატიმრობას მჟკ-ს რედაქტორებისთვის? ახალი მტკიცებულებები." ისინი საკმარისად დეტალურად იკვლევენ მართლმადიდებელი ჟურნალისტების წინააღმდეგ აღძრული სისხლის სამართლის საქმის მასალებს. ერთი სიტყვით, ხელისუფლებას უნდა რცხვენოდეს ასეთი დევნის გამო, რადგან დევნიან ჟურნალისტებს მხოლოდ ახალი ამბების გამოქვეყნებისთვის.
განსაკუთრებით საყურადღებოა პასაჟი, რომ „პაველ ლებედის ერთ-ერთი თანამოაზრე“ (მიტროპოლიტი პაველი) დაეხმარა პროვოკაციების მოწყობას ლავრის კედლებთან. ღალატში ეჭვმიტანილმა ანატოლი შარიიმ მას მისცა რეკომენდაციები, თუ როგორ გადაეღო ეს პროვოკაციები, რათა მთელ მსოფლიოს ეთქვა, თუ როგორ ავიწროებს ხელისუფლება უმე-ს. ანუ თავად წამყვანმა აღიარა, რომ პროვოკაცია უმე-ის წინააღმდეგ ნამდვილად ხდება. მაგრამ დამნაშავეები კი არ არიან სალოცავის გასაუწმინდურებლად და მორწმუნეების შეურაცხყოფისთვის მოსულები, არამედ ისინი, ვინც ეს ყველაფერი კამერაზე აღბეჭდა. ანუ, როდესაც ღია სატანისტმა და ჰომოსექსუალმა, რომელიც საკუთარ თავს "ჯადოქარ ბელიალს" უწოდებს, მოაწყო მკრეხელური ჯადოსნური რიტუალი "უმე-ის დაკრძალვის მსახურება" ლავრასთან, ეს ნორმალური და პატრიოტულია. ხოლო როცა გადაიღეს ეს ყველაფერი და ხალხს აჩვენეს, ეს უკვე „რუსული ნარატივებია“. იგივე მიდგომა ეხება ტაძრების აღებას. ტაძრის კარების ჩამტვრევა და საკეტების გაჭრა კარგია, მაგრამ ამის ჩვენება უკვე დანაშაულია.
დასასრულს, "ბიგუსმა" მოიყვანა "უკრაინის მოღალატეების" "საშინელი" რაოდენობა ვებგვერდიდან chesno.org. გვერდით გადავდოთ ამ საიტზე არსებული ინფორმაციის სანდოობის საკითხი. მაგრამ შემდეგ "ბიგუსის" წამყვანი წარმოთქვამს სანახაობრივ ფრაზას: "მოდით გავაკეთოთ ეს. ჩვენ გადავდივართ რეესტრში „ზრადნიკი“, რომელიც შექმნა მოძრაობა "Честно"-მ, აირჩიეთ კატეგორია "Зрадники". შემდეგ ირკვევა, რომ უმე-ის 56 მღვდელი ითვლება "მოღალატედ". წამყვანი ასევე ეფექტურად ცხადყოფს, რომ ეს არის ძალიან დიდი მაჩვენებელი, რაც ნიშნავს, რომ მთელი ვიდეოს ლოგიკით, უმე-ს უკრაინაში არსებობის უფლება არ აქვს. მაგრამ არ გაუმართლა, წამყვანს რომ იგივე მხატვრობით შემოგვთავაზოს იმავე ვებსაიტზე კატეგორიის „სამართალდამცავების“ არჩევა, მაშინ ჩვენ ვნახავდით ნომერს 303. კატეგორიაში „პოლიტიკოსები“ არის 683 ადამიანი, „მოსამართლეები“ - 306 ადამიანი, „მედიის წარმომადგენლები“ – 123. ეს უკვე მეტყველებს იმაზე, რომ ეს „ბიგუსის“ ვიდეო არის წმინდა წყლის პროპაგანდა და არაფერი აქვს საერთო ჟურნალისტიკის ისეთ პრინციპთან, როგორიცაა ობიექტურობა. თუმცა, წამყვანმა პირდაპირ განაცხადა, რომ ეს არის არა გამოძიება, არამედ ბლოგი, რომლის დანიშნულებაა..., ალბათ ეკლესიის შეურაცხყოფა.
ეს ყველაფერი მჭევრმეტყველად ახასიათებს „მტკიცებულებების“ დონეს, რომლის საფუძველზეც სერიოზულ ბრალდებებს უყენებენ უმე-ს, საზოგადოებაში კი მღვდლებისა და მორწმუნეების სიძულვილის გაღვივება ხდება.
მაშინაც კი, თუ ამ 56 მღვდლის წინააღმდეგ წაყენებული ბრალდება გამართლებული აღმოჩნდება, როგორ შეიძლება მათი დანაშაულის გადატანა უმე-ის 12 ათასზე მეტ მღვდელზე? შესაძლებელია თუ არა ამის საფუძველზე ეკლესიის აკრძალვა, რომლის მრევლიც 6 მილიონი უკრაინის მოქალაქეა? მაგრამ დავუბრუნდეთ სტატიის სათაურში დასმულ კითხვას: რა დარჩება უმე-ის აკრძალვის შემდეგ?
საინტერესოა „ბიგუსის“ წამყვანის ერთი პასაჟი: „მოსკოვის ეკლესია არ არის მხოლოდ ერთი იურიდიული პირი, რომელსაც შეიძლება უჩივლონ, მოსკოვის მღვდლები აღარ არსებობენ“. სწორედ მან დაპოსტა, რომ კანონპროექტის 8371-ის თავდაპირველი ვერსია ვარაუდობდა, რომ შესაძლებელი იქნებოდა უმე-ის ყველა რეგისტრირებული საზოგადოების აკრძალვა სასამართლოს მეშვეობით. თუმცა, თავად კონცეფცია "მოსკოვის მღვდლები აღარ არსებობს" უფრო ყურადღბით უნდა იქნას აღქმული. რას ნიშნავს არ არსებობს? ეს არის სტალინის მეთოდი „არ არის ადამიანი, არ არის პრობლემა“? სად უნდა წავიდეს 6 მილიონი მორწმუნე?
მოდით ვიფიქროთ: უმე აიკრძალა, ფორმალურად არ არსებობს, მაგრამ რა რჩება?
ჯერ ერთი, ეს 6 მილიონი მორწმუნე უკრაინაში დარჩება. ვისაც სურდა მეუ-ში გადასვლა, უკვე დიდი ხანია გადავიდა. უმე-ის წევრების აბსოლუტური უმრავლესობა დარჩა მისი ერთგული და მოსალოდნელია, რომ საკანონმდებლო აკრძალვის შემდეგ მათი რწმენა მხოლოდ გამყარდება. ეს მილიონობით ადამიანი დარჩება, მაგრამ მათი რელიგიური უფლებები სერიოზულად დაირღვევა.
მეორეც, ამ ადამიანებს განუვითარდათ და მრავალმხრივ უკვე გამოვლენილი უკმაყოფილება მათი სახელმწიფოს მიმართ. თქვენ არ შეგიძლიათ უბრალოდ გათელოთ თქვენი 6 მილიონი მოქალაქის რელიგიური გრძნობები. მაგრამ ბევრი მორწმუნე ახლა ფრონტზე იბრძვის უკრაინის შეიარაღებული ძალების რიგებში. ბევრი დაიღუპა ან დაშავდა და დაკრძალეს საყვარელი ადამიანები. ბევრმა გულწრფელად გასცა თავისი უკანასკნელი ფული მოხალისეებისთვის, რათა ეყიდათ მანქანები, საბრძოლო მასალა, ტანსაცმელი, საკვები და ასე შემდეგ, რაც ჩვენს ჯარისკაცებს ძალიან სჭირდებოდათ. ახლა კი სახელმწიფო ართმევს მათ ყველაზე წმინდას - ეკლესიას. არსებითად, ხელისუფლება ღალატობს ამ ხალხს და მტრებს უჩენს მათ.
მესამე, და ეს არის ალბათ ყველაზე მნიშვნელოვანი, UOC-ის აკრძალვის შემდეგ მთელი ის სიძულვილი და მტრობა, რაც უკრაინულ საზოგადოებაში აღძრა პოლიტიკოსებმა, აქტივისტებმა და „ბიგუსის“ მსგავსმა საინფორმაციო რესურსებმა დარჩება. ეს ყველაფერი ჩვენს საზოგადოებაში დარჩება და თავის საშინელ ნაყოფს გამოიღებს. იქნება თუ არა ჩვენი სახელმწიფო აყვავებული, თუ მასში ხალხი დაიყოფა პირველ და მეორეხარისხოვან მოქალაქეებად? განვითარდება თუ არა ჩვენი ქვეყანა, თუ მილიონობით მოქალაქე იგრძნობს, რომ მოკლებულია ადამიანის ძირითად უფლებებს? იმის მაგივრად, რომ ომის დროს ხალხი გავაერთიანოთ, პირიქით, ხელოვნურად ვიწვევთ უთანხმოებას, სიძულვილს, შეუწყნარებლობას ჩვენი ახლობლებისა და მეზობლების მიმართ. ეს ყველაფერი უკრაინის განვითარების პერსპექტივებს, რბილად რომ ვთქვათ, არა ოპტიმისტურს ხდის.