ლოტიშის გულახდილობა და იუდას ფსიქოლოგია
კიევ-პეჩერის ლავრის ძმებიდან ერთადერთმა, რომელმაც ეკლესიას უღალატა, აბრაამ ლოტიშმა ინტერვიუ მისცა არხს «Прямый»-ს. იუდას ფსიქოლოგია ძალიან მკაფიოდ ჩანს.
მრავალი მოაზროვნე ორი ათასი წლის განმავლობაში ცდილობდა გაეგო იუდას ფსიქოლოგია. რატომ უღალატა მან ქრისტეს? რა იყო მისი მოტივები? რამ აიძულა მას თავის ხასიათში, აზროვნებასა და მსოფლმხედველობაში გადაედგა ეს სასოწარკვეთილი ნაბიჯი?
ეს არ არის უაზრო კითხვები ან აბსტრაქტული ფილოსოფია. არა ყოველთვის, მაგრამ ძალიან ხშირად მათ ეკითხებიან, რათა ამოიცნონ, დაინახონ იუდას თვისებები საკუთარ თავში და გამოასწორონ ისინი საკუთარ თავში, სანამ ღალატის ტრაგედიამდე მიგვიყვანს. ხანდახან ადამიანი ფიქრობს საკუთარ თავზე, რომ ყველაფერი კარგადაა მის სულიერ ცხოვრებაში, რომ ის სწორ გზაზეა, მაგრამ ამასობაში ცოდვა უკვე მწიფდება მის სულში, უკვე მზადდება ის აზრები და სურვილები, რამაც საბოლოოდ შეიძლება გამოიწვიოს ყველაზე ცოდვილი და უაზრო ქმედებები.
ამის შესახებ წმინდა წინასწარმეტყველი დავითი წერდა: „გამომცადე, ღმერთო, და შეიცანი გული ჩემი; გამომცადე და იცოდე ჩემი აზრები; და იხილე, თუ არა სახიფათო გზაზე ვარ და წარმართე მე საუკუნო გზაზე“ (ფსალმ. 139:23,24). ნეტარი თეოდორეტე კიროსელი წმინდა წერილის ამ მონაკვეთის ინტერპრეტაციაში ამბობს: „... გევედრები, სულთა საუკეთესო მკურნალო, ზუსტად გაარკვიო ჩემი ცხოვრება, გამოიკვლიო გულის მოძრაობა. თუ ჩემში იპოვით რამეს, რაც თქვენს კანონებს ეწინააღმდეგება, გევედრებით, რომ თქვენმა სიბრძნემ გამოასწოროს და მარადიული წინსვლისკენ მიმართოს“.
აბრაამი და იუდა
არხთან " Прямый "ინტერვიუში ლოტიში ახსენებს იუდა ისკარიოტელის მიერ ქრისტეს ღალატის სახარების ეპიზოდს. და ის ამას ისე მოუხერხებლად აკეთებს, ისე უადგილოდ ათავსებს ამ ხსენებას, რომ იქმნება შთაბეჭდილება, რომ ეს ეპიზოდი მას ასვენებს, ცნობიერებიდან გამოდის და ისევ და ისევ მის მეხსიერებაში მოდის.
ციტატა: „როდის ხდებოდა ეს ყველაფერი, გამახსენდა ეს ამბავი ბიბლიური ისტორიიდან, როცა უფალმა ტანჯვა თავს იდვა, როცა ყველა მის გვერდით იყო, როცა პეტრე მოციქულმა თქვა: „ყველამ რომ გიღალატოს, მე არასოდეს გიღალატებ“. და ის იყო ერთ-ერთი პირველი, ვინც უარყო იგი. გეთსიმანიის ბაღში, როცა ჯარისკაცები მოვიდნენ და ჰკითხეს: „სად არის იესო?“ იუდამ კოცნით აჩვენა, სად იყო იესო. სხვათა შორის, ეს სიტყვები ადასტურებს, რომ ლოტიში ძალიან წუხდა ამ სიტყვების წარმოთქმისას, რადგან სახარებაში არ არის სიტყვები, რომ ჯარისკაცებმა ასეთი შეკითხვა დაუსვეს. იუდას კოცნა წინასწარ შეთანხმებული ნიშანი იყო. ეს ძალიან კარგად იცის თეოლოგიურად განათლებულმა ლოტიშმა. რატომ თქვა მან ეს? იმიტომ ხომ არა, რომ სახარების ეს ეპიზოდი ამხელს მას?
ჩვენი სტატია ეხება უბედურ ლოტიშს, რომელიც მთელი ძალით ცდილობს დაუმტკიცოს ყველას და პირველ რიგში საკუთარ თავს, რომ ის არ არის იუდა, არამედ ნამდვილი უკრაინელი პატრიოტი და რომელიც თითქმის ყოველი სიტყვით ავლენს სწორედ ამ ფსიქოლოგიას. ღალატი - ეს არ არის გმობა, ეს არის მცდელობა იმის ჩვენებისა, თუ როგორ ვლინდება ეს ფსიქოლოგია და გაფრთხილება ამ დესტრუქციული გზის წინააღმდეგ.
რა მიზეზით შეგვიძლია ლოტიშის მეუ-ში გადასვლას ღალატი ვუწოდოთ? პირველ რიგში, ეს არის ფუნდამენტური პუნქტი მეუ-ს მიმართ დამოკიდებულების გასაგებად.
ეს რელიგიური ორგანიზაცია შეიქმნა 2018 წელს უმე-კს-სა და უამე-ის სქიზმატური აღმსარებლობის საფუძველზე. ამ დრომდე აბსოლუტურად ყველა ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესია და, მაშასადამე, შეიძლება ითქვას, ქრისტეს მთელი ეკლესია აღიარებდა მათ, როგორც ეკლესიის მიღმა მყოფ, განხეთქილების ცოდვის დამნაშავეს. 2018 წელს, კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ, რატომღაც, იფიქრა, რომ ქაღალდზე ხელმოწერით ეკლესიასთან მათი „გაერთიანების“ შესახებ, ის ფაქტობრივად დააბრუნებდა მათ ეკლესიაში და განკურნავდა განხეთქილების ცოდვას, რომელიც მათ ჩაიდინეს თავის დროზე
მაგრამ ქრისტიანობამ არ იცის ცოდვის განკურნებისა და ეკლესიასთან გაერთიანების სხვა საშუალება, გარდა სინანულისა. სწორედ ამ სიტყვებით დაიწყო ქრისტეს ქადაგება: „... მოინანიეთ, რამეთუ მოახლოვდა ცათა სასუფეველი“ (მათე 4:17). სინანულის გარეშე ნებისმიერი ცოდვის, მათ შორის განხეთქილების ცოდვის განკურნება ონტოლოგიურად შეუძლებელია. რადგან არ ყოფილა მონანიება უმე-კს-სა და უამე-ის მხრიდან (თუნდაც კონსტანტინოპოლის პატრიარქამდე), ფანარის დოკუმენტი მათი „გაერთიანების“ შესახებ, ფაქტობრივად, არაფერს ცვლის, სქიზმატები იმყოფებოდნენ ეკლესიის გალავანს მიღმა და იქ დარჩნენ დღემდე. ასე რომ, აბრაამ ლოტიშმა დატოვა ქრისტეს ეკლესია (და არავინ უარყოფს იმ ფაქტს, რომ უმე არის დღეს ქრისტეს ეკლესია, თვით ლოტიშიც კი) და წავიდა რელიგიურ ორგანიზაციაში, რომელიც ეკლესიის მიღმაა.
მეორეც, ლავრაში დაახლოებით 140 ადამიანს ითვლიან, მაგრამ მხოლოდ ერთი ლოტიში გადავიდა მეუ-ში. მართლა ერთადერთია 140 ადამიანიდან პატრიოტი? ის მართლა ერთადერთია უკრაინის მხარეს და ყველა სხვა წინააღმდეგია? ლავრას დანარჩენი ძმები ლოტიშზე არანაკლებ პატრიოტები არიან და უკრაინა არანაკლებ უყვართ. უფრო მეტიც, ისინი ამას ამტკიცებენ საქმით, ყიდულობენ და აგზავნიან მანქანებს, დამცავ აღჭურვილობას, საკვებს და სხვა ჰუმანიტარულ ნივთებს ჩვენი ჯარისკაცებისთვის და მშვიდობიანი მოსახლეობისთვის, ლოცავავენ მორწმუნეებს უკრაინის დასაცავად, ლოცულობს მათთვის და ეხმარება ყველაფერში, რაც შეუძლიათ. მაგრამ არცერთ მათგანს არ მიაჩნია დასაშვებად მეუ-ში გადასვლა.
ეს ნიშნავს, რომ ლოტიშის მოქმედების მიზეზი არ არის პატრიოტიზმი, არამედ რაღაც სხვა. სხვათა შორის, ინტერვიუში თავად ლოტიში შეეხო ამ თემას: რატომ იყო ის ერთადერთი ლავრას მთელი ძმებიდან, ვინც დატოვა დევნილი ეკლესია, რატომ არავინ გაჰყვა მას. მან ეს იმით ახსნა, რომ... უმე უკეთეს პირობებშია, ვიდრე მეუ.
ციტატა: „ხშირად მეკითხებიან: ეპისკოპოსო, რატომ არ მოდიან შენთან ძმები მოსკოვის საპატრიარქოდან? მაგრამ იმიტომ, რომ მათი პირობები უფრო ხელსაყრელია, ვიდრე ჩვენი“. ეს მაშინ, როცა უმე-ს ზემო ლავრა და სხვა ტაძრები წაართვეს?! როდესაც შენობებიდან გამოგაძევეს?! როდესაც პეჩერსკის წმინდა აღაპიტის ეკლესიაში ყოველი მსახურება ბოლო შეიძლება იყოს ძმებისთვის? როდესაც მიიღეს კანონი უმე-ის აკრძალვის შესახებ? როდესაც იდევნებოდა ეკლესია მედიაში? როდესაც შექმნეს სიძულვილის ატმოსფერო უმე-ის გარშემო? ეს უმე არის საუკეთესო პირობებში? სერიოზულად?!
მესამე, ლოტიშის სიტყვებში და ქმედებებში, ღალატის ფსიქოლოგია ძალიან ნათლად ჩანს, ნაცნობია არა მხოლოდ სახარების ისტორიიდან, არამედ ფსიქოლოგების დაკვირვებებიდან სხვა მოღალატეებზე, რადგან იუდამ თავი ჩამოიხრჩო და არ მიეცა საშუალება ენახა თავის ქმედების ყველა შედეგი. ახლა ვნახოთ, რა არის ღალატის ეს თვისებები.
ვინ არის მოღალატე?
სახარება გვაძლევს იუდას აღწერას რამდენიმე სიტყვით, რაც გვიჩვენებს მისი მსოფლმხედველობის ძირითად მახასიათებლებს. ეს არის ამბავი, თუ როგორ სცხო მარიამმა, ქრისტეს ვნების წინა დღეს, ძვირფასი მალამოები ფეხებზე და იუდამ დაიწყო მისი გაკიცხვა ამის გამო.
„მარიამ აიღო ერთი ფუნტი სუფთა ძვირფასი მალამო, სცხო ფეხებზე იესოს და თმით მოწმინდა მისი ფეხები; და სახლი აივსო საამო სურნელებით. მაშინ მისმა ერთ-ერთმა მოწაფემ, იუდა სიმონ ისკარიოტელმა, რომელსაც მისი გაცემა სურდა, თქვა: რატომ არ უნდა გავყიდოთ ეს ნელსაცხებელი სამას დინარად და არ მისვცეთ ღარიბებს? ეს იმიტომ კი არ თქვა, რომ ღარიბებზე ზრუნავდა, არამედ იმიტომ, რომ ქურდი იყო. თან დაჰქონდა ყუთი, სადაც შესაწირის ფულს ინახავდა“ (იოანე 12:3-6).
ნეტარი თეოფილაქტე ბულგარელი, სახარების ამ მონაკვეთის ქადაგებისას ამბობს, რომ „უფალი შეურაცხყოფს იუდას ღალატისთვის და სიხარბის გამო სიკვდილისთვის იმეტებს“. ანუ ღალატში, როგორც წესი, ეგოისტური მოტივი იკვეთება. მოდით შევხედოთ ლოტიშის მოტივებს. ის ცდილობს დაარწმუნოს ყველა და უპირველეს ყოვლისა საკუთარი თავი, რომ ის გადავიდა უმე-დან მეუ-ში უმე-ს არაპატრიოტიზმის გამო, კერძოდ, ლავრას ძმების არაპატრიოტული ხასიათის გამო, ასევე მსახურების სლავურ ენაზე აღსრულების გამო.
უმე და ომი
მაგრამ ფაქტები, ისევე როგორც თავად ლოტიშის სიტყვები, მიუთითებს საწინააღმდეგოზე. ფართომასშტაბიანი ომის პირველ საათებში, როდესაც ბევრი, მათ შორის ჩვენი დასავლელი პარტნიორები, დარწმუნებული იყვნენ, რომ კიევი სამ დღეში დაწეცემოდა, უმე-ის წინამძღოლმა, მიტროპოლიტმა ონოფრემ ამ ომს კაენის ცოდვა უწოდა და ყველას უკრაინის დამოუკიდებლობისა და სუვერენიტეტის დასაცავად მოუწოდა. კიევ-პეჩერის ლავრამ, ისევე როგორც უმე-ის თითქმის ყველა მონასტერმა და ეკლესიამ, დაიწყო უკრაინის შეიარაღებული ძალების, ტერიტორიული თავდაცვის დანაყოფების, ლტოლვილებისა და ყველა გაჭირვებულის დახმარება. აჭამეთ, ჩააცვით, მიეცით საცხოვრებელი, შეაგროვეთ ფული ფრონტისთვის, იყიდეთ მანქანები ჩვენი ჯარისკაცებისთვის და ა. შ. ამის შესახებ ინტერვიუში თავად ლოტიში საუბრობს.
ციტატა: „ომის დაწყებისთანავე ჩემი მეგობრებისა და მოხალისეების მხარდაჭერით ვეხმარებოდი სამხედროებს. ჩემი ოთახი, სადაც ვცხოვრობდი, სადაც წმინდა აღაპიტის ტაძარია, სავსე იყო სამხედრო ტყვიით, რომელიც აღმოსავლეთში გავგზავნეთ“.
შეგახსენებთ, რომ ლოტიში გადავიდა მეუ-ში 2023 წლის მარტში, ანუ ომის დაწყებიდან მთელი წლის განმავლობაში ის იყო უმე-ის წიაღში. და საბრძოლო მასალა, რომელზეც ის საუბრობს, არის ის, რაც ლავრამ შეაგროვა და ფრონტზე გაგზავნა. ლოტიში ადასტურებს, რომ ძმები დაეხმარნენ უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს. ეს ნიშნავს, რომ პატრიოტიზმის ნაკლებობა არ იყო ღალატის მიზეზი.
საეკლესიო სლავური ენა - პრობლემაა?
ინტერვიუს ცალკე თემა იყო ჩივილი, რომ უმე არ ატარებს მსახურებას უკრაინულ ენაზე. კორესპონდენტიც და ლოტიშიც წუხდნენ, თუ რამდენად რთული იყო მათთვის საეკლესიო სლავური თაყვანისცემის ენის ატანა და როგორ აღფრთოვანდნენ, როცა უკრაინულად მოისმინეს ლოცვა. მაგრამ თავად კორესპონდენტი აღიარებს, რომ იგი რვა წლის განმავლობაში დადიოდა ლავრაში მსახურებისთვის და მთელი ამ ხნის განმავლობაში იტანჯებოდა.
რატომ იტანჯებოდა, თუ ლავრის გვერდით იყო მეუ-ს წმინდა თეოდოსის მონასტერი (ყოფილი უმე-კს), სადაც ღვთისმსახურება უკრაინულ ენაზე სრულდებოდა. ლოტიშთან კიდევ უფრო ნათელია, რომ იგი დაიბადა მღვდლის ოჯახში და ადრეული წლებიდან ესწრებოდა ღვთისმსახურებას საეკლესიო სლავურ ენაზე. როგორ მოახერხა ამ ენის სიძულვილი, თუ ეს მისი მშობლიური ენაა? ამ თემის გარდა, ლოტიში უკრაინულად მოგვითხრობს სრულიად დაუჯერებელ ისტორიას მისი ლოცვის შესახებ.
ციტატა: ”მე ყოველთვის მქონდა პატრიოტული განწყობები და აღშფოთებული ვიყავი იმით, რაც ლავრაში ხდებოდა. როცა ომი დაიწყო და როცა ჩემს კელიაში უკრაინულ ენაზე ლოცვა წავიკითხე, მაშინვე მიტროპოლიტ პავლეს ზარი შემოვიდა და მან მითხრა: „შენ მოგივლიან და როცა ჩვენი ხალხი მოვა, მე არ დაგიცავ. ” (კორესპონდენტის დამაზუსტებელ კითხვაზე: "ჩვენები რუსები არიან?" ლოტიშმა დადებითად უპასუხა) ამის შემდეგ გადავწყვიტე, რომ რაღაც უნდა შეიცვალოს." ვიმეორებ, ლოტიში გადავიდა მეუ-ში სრულმასშტაბიანი ომის დაწყებიდან მხოლოდ ერთი წლის შემდეგ. არის შეუსაბამობა ვადებში.
რა კავშირშია ღალატი და ლოტიშის კარიერა?
მაგრამ ის, რაც ქრონოლოგიურად ძალიან მკაფიოდ ჩანს, არის ლოტიშის სწრაფი კარიერული ზრდა მეუ-ში გადასვლის შემდეგ. ღალატის შემდეგ მაშინვე აკეთებენ ამას მეუ-ს პეჩერის ლავრის მმართველი. შემდეგ „აკურთხებენ“ ეპისკოპოსად და ამტკიცებენ თანამდებობაზე. თავად ლოტიში აღიარებს, რომ სერგეი (ეპიფანე) დუმენკო მას განსაკუთრებულ ყურადღებას აქცევს. რა თქმა უნდა, ასეთი ძვირფასი პერსონალი ადვილი საპოვნელი არ არის. სახარების მოტივი აშკარაა!
იუდა ისკარიოტელს, არ ჰქონდა დრო, გამოეჩინა ღალატის ფსიქოლოგიის ყველა თვისება, რადგან თავი ჩამოიხრჩო. მაგრამ ფსიქოლოგები აღნიშნავენ, რომ თითქმის ყველა მოღალატე ყველაფერს აკეთებს იმისათვის, რომ შეურაცხყოს საზოგადოება, რომელსაც უღალატა.
ლოტიში არხთან «Прямой» ინტერვიუში, ეს სრულად არის ნაჩვენები. ის მთელი ძალით ცდილობს დანერგოს აშკარად მცდარი თეზისი, რომ უმე მჭიდროდ არის მიბმული „რუსულ სამყაროსთან“. ამისათვის ის იყენებს ძალიან მარტივ მეთოდს: ის ცდილობს კონკრეტული შემთხვევები გაავრცელოს მთელ ეკლესიაზე.
აი, ერთი მაგალითი: „ამ ცოტა ხნის წინ, როდესაც მოხდა იონათან ელეცკის გაცვლა და ჩვენ ვუყურებდით, როგორ მიესალმა მას მოსკოვში მისი ეგრეთ წოდებული პატრიარქი კირილი, ეს საუბრობს ამ ეკლესიის მჭიდრო თანამშრომლობაზე მოსკოვთან“. აქ საუბარია მხოლოდ პატრიარქ კირილისა და მიტროპოლიტ იონათანის პირად სიმპათიებზე და სხვა არაფერზე.
მაგალითად, რატომ არ ისაუბრა ლოტიშმა იმაზე, ომის პირველ დღეებში, სუმის მიტროპოლიტმა ევლოგიმ როგორ მისწერა ძალიან მკაცრი წერილი პატრიარქ კირილს, რომელშიც უარი განაცხადა მის ხსოვნაზე და დაასაბუთა ეს თავისი არგუმენტებით? რატომ არ ისაუბრა ლოტიშმა პატრიარქ კირილისადმი მიმართულ მწარე სიტყვებზე, რომლებიც თქვა ბანჩენის მიტროპოლიტმა ლონგინმა ასევე ომის პირველ დღეებში? რატომ დუმდა იგი ბევრ სხვა იერარქზე, რომლებიც ანალოგიურად საუბრობდნენ? ყოველივე ამის შემდეგ, ეს ყველაფერი მოხდა და ლოტიშმა ეს იცის. მაგრამ ეს არ ჯდება ლოტიშის ნარატივებში.
ტაძრების ჩამორთმევისა და ლოტიშის სიცრუის შესახებ
კიდევ ერთი მჭევრმეტყველური დუმილი. როდესაც კორესპონდენტმა იკითხა პირობები, რომლებიც უმე-მა წამოაყენა მეუ-სთან მოლაპარაკებებისთვის, ლოტიშმა მხოლოდ ეკლესიების ჩამორთმევის შეჩერება ახსენა. ამავდროულად, მან აღიარა, რომ ჩამორთმევა ხდება, მაგრამ ცდილობდა გაემართლებინა ის ფაქტი, რომ ხალხი, ვინც იტაცებს ეკლესიებს, აღშფოთებულია იმით, რომ უმე-ის მღვდლები ლოცულობენ არა უკრაინის შეიარაღებული ძალებისთვის, არამედ ” რუსული არმიისთვის“.
ეს კიდევ ერთი უხეში ტყუილია! თუ სადმე შეიძლება მსგავსი რამ მოხდეს, მაშინ ეს არის იზოლირებული შემთხვევები, რომლებსაც გმობს მთელი უმე. ამაზე ლაპარაკი იმ გაგებით, რომ ეს, სავარაუდოდ, ჩვეულებრივი პრაქტიკაა უმე-ში, ნიშნავს ცოდვას ჭეშმარიტების წინააღმდეგ. მთელი ეკლესია ლოცულობს უკრაინელი ჯარისკაცებისთვის, ლიტურგიაზე ოფიციალურად დამტკიცებული ლოცვაც კი არსებობს. მაგრამ ლოტიში ამაზე დუმს.
მან ასევე არ ახსენა მეუ-სთან მოლაპარაკების სხვა ორი პირობა: არაკანონიკური ხელდასხმების საკითხის გადაწყვეტა, როდესაც მეუ-ს თითქმის ყველა სასულიერო პირი „აკურთხეს“ ანათემურ მდგომარეობაში, აღიარებული ყველა ადგილობრივი ეკლესიის მიერ და აღიარება, რომ მეუ არსებითად არ არის ავტოკეფალური ეკლესია, არამედ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოზეა დამოკიდებული. პირველი ცნობილი ფაქტია და მეორე განცხადების სისწორის გადასამოწმებლად საკმარისია მეუ-ს ტომოსის ტექსტის წაკითხვა.
სანთელი როგორც ტყვია მეომრისთვის და კიდევ ერთი ტყუილი ლოტიშისგან
კიდევ რამდენიმე მაგალითი იმისა, თუ როგორ ურცხვად ესვრის ლოტიში ტალახს ეკლესიას, რომელმაც მას ყველაფერი მისცა და რომელსაც მან უღალატა. ამისათვის ის იყენებს ხანგრძლივ, აბსურდულ და აბსოლუტურად ცრუ საყვედურებს, როგორიცაა "უმე ეკლესიაში სანთელი არის ტყვია უკრაინელი მეომრისთვის".
ციტატა: „ჩემთვის მიუღებელია, როცა ხალხი კვლავ ესწრება მოსკოვის საპატრიარქოს ტაძარში მსახურებას (ე.ი. უმე - რედ.). ეს რაკეტები, რომლებიც ჩვენსკენ მიფრინავს, არის ყველა თქვენი შემოწირულობა, რომელიც მოაქვთ დღესასწაულებისთვის (ანუ ღვთისმსახურებისთვის - რედ.)“. ლოტიში სერიოზულად ამტკიცებს, რომ შემოწირულობები გროვდება უმე-ის ეკლესიებში, შემდეგ მიაქვთ რუსეთში და იყენებენ რაკეტების წარმოების დასაფინანსებლად. ეკლესიის დიდი ხნის მტრებმაც კი შეწყვიტეს ასეთი სისულელეების შეთხზვა. მაგრამ ლოტიშმა უნდა გაამართლოს თავისი ღალატი.
კიდევ ერთი მაგალითი იმისა, თუ როგორ ცდილობს ლოტიში წარმოაჩინოს უმე, როგორც წყვდიადის ურჩხული, წვრილმან წესებზე ჩაციკლული. თითქოს, ადამიანებს არ უშვებენ უმე-ის ეკლესიებში არასათანადო ტანსაცმლით. ციტატა: „ჩვენს ეკლესიაში არ გვაქვს ასეთი წესი, როგორც სჩვევიათ მოსკოვის საპატრიარქოში: როგორ შემოხვედით, რატომ არ გაფარიათ თავსაბურავი და ა. შ. მაშინ ადამიანი აღარ შევა ტაძარში“. ეს არის აშკარა ტყუილი, ასეთი საყვედურები პრაქტიკულად არ ისმის უმე-ის ეკლესიებში. და თუ არის ცალკეული შემთხვევები, მათ თრგუნავენ როგორც სასულიერო პირები, ისე თავად მრევლი. და კითხვაზე, რომელ ტაძარში წავა და რომელში არა, პასუხს ჩვენი უკრაინელი ხალხი გვაძლევს. მეუ-ს ეკლესიები ძირითადად ცარიელია, ხოლო უმე-ის ეკლესიები გადატვირთულია.
ლოტიში ამტკიცებს, რომ უმე ასწავლის ადამიანებს „არავის ესაუბრონ“ და „არ მიიღონ კოდები (იდენტიფიკაცია - რედ.), რადგან ეს არის ანტიქრისტეს ბეჭედი“. ანუ ის ცდილობს დაამტკიცოს, რომ სხვადასხვა საეკლესიო მცდარი წარმოდგენები, რომლებიც პრაქტიკულად დავიწყებაშია ჩაძირული, დღეს იზიარებს მთელი ეკლესია.
ეს ტყუილია და ლოტიშმა ეს ძალიან იცის. უმე-ის მორწმუნეებს არავითარ შემთხვევაში არ ეკრძალებათ "ვინმესთან საუბარი" და "კოდები არის ანტიქრისტეს ბეჭედი" - ეს იყო ჯერ კიდევ 1990-იან წლებში. განმეორებადი თემა, რომელზეც არის მრავალი ახსნა სასულიერო პირებისა და წმინდა სინოდის ოფიციალური დოკუმენტებიდან, რომ კოდები არ არის ანტიქრისტეს ბეჭედი.
კიდევ ერთი სიცრუე: ლოტიში აცხადებს, რომ უმე-ის სამღვდელოება მსახურობს იმ ადგილობრივი ეკლესიების სამღვდელოებასთან ერთად, რომლებმაც აღიარეს მეუ (კონსტანტინოპოლი, საბერძნეთი, ალექსანდრია და კვიპროსი) და ამით ირიბად აღიარებს მეუ-ს. მაგრამ მან კარგად იცის, რომ უმე არ მსახურობს მათთან ზუსტად მეუ-ს აღიარების გამო. მან ასევე იცის, რომ ზემოხსენებულ ეკლესიებში არიან ეპისკოპოსები, რომლებიც არ აღიარებენ მეუ-ს და მათთან ერთად მსახურება შესაძლებელია.
ტყუილიდან ბოდვამდე
და ბოლოს, ლოტიში, ეკლესიის ლაფში ამოსვრის სურვილით, სრულ ბოდვამდე ეშვება: „ჩვენ შევამჩნიეთ, რომ როდესაც ჩვენი მეომრები მარცხდებიან, ისინი (უმე - რედ.) ფრთებს შლიან, იქცევიან ძალიან ამპარტავნულად, ძალიან თავდაჯერებულად. "აი, ჩვენ ხომ ვამბობდით." როდესაც ჩვენები წინ მიიწევენ, როგორც კურსკის რაიონში, ყველა ძირს დაეცა და გარკვეულ დრომდე ხმას არ იღებდა. ამის შემჩნევა ხშირად არის შესაძლებელი. როგორც კი ჩვენები უკან იხევენ, მაშინვე იწყება ქადაგება რუსულ ენაზე, რუსი უხუცესების ციტატებს იყენებენ და სხვა ა.შ.“ არც ერთი მაგალითი, თუნდაც ყურმოკრული არ ყოფილა. რა ავადმყოფური ფსიქიკური მდგომარეობა უნდა ჰქონდეს ადამიანს, რომ ასეთი სისულელეების ბოდვა შეძლოს?!
ზოგადად, კიევ-პეჩერის ლავრის ყოფილი მკვიდი აბრაამ ლოტიში სევდიანი სანახაობაა: ისსრულიად ბოდავს, ყველაფერს კადრულობს ოღონს ეკლესიას ზიანი მიაყენოს, რომელმაც აღზარდა და რომელიც მან დატოვა, გიჟურ ბრალდებებს უყენებს ეკლესიას, რომელსაც ვერ ამტკიცებს, ეწევა მარტივ მანიპულაციებს, რომლებიც განკუთვნილია მხოლოდ ადამიანებისთვის, რომლებსაც ფიქრის უნარი არ აქვთ. რატომ აკეთებს ის ამას? და მას სხვაგვარად უბრალოდ არ შეუძლია. ამ ყველაფერთან ერთად მას სურს ჩაახშოს სინდისის ხმა, რომელიც ეუბნება, რომ უსამართლო გზას დაადგა.
ასეთი ადამიანების გადარწმუნებას აზრი არ აქვს, მაგრამ უნდა შეიბრალო იგი, უნდა ილოცო მათთვის და მთელი გულით უსურვო გონს მოსვლა, მონანიება და ღმერთთან დაბრუნება. ყველა თქვენგანმა უნდა ჩაიხედოთ გულში, რომ ნახოთ, აქვს თუ არა თითოეულ ჩვენგანს იგივე აზრები, მოტივები, განწყობები, რამაც ლოტიში მიიყვანა ასეთ სავალალო მდგომარეობამდე. მზად ვართ მივყვეთ ქრისტეს გოლგოთის გზაზე? გვინდა ვიყოთ ეკლესიაში, რომელსაც დევნის ხელისუფლება?
გვსურს თუ არა ის ნეტარება, რომელზეც ქრისტე ლაპარაკობს: ,,ნეტარნი ხართ, როცა მოგიძულებენ და მოგიკვეთენ კაცნი, შეურაცხგყოფენ და სათრეველად აქცევენ თქვენს სახელს, როგორც უკეთურს, კაცის ძის გამო. იხარებდეთ და ილხენდეთ იმ დღეს, ვინაიდან დიდია თქვენი საზღაური ცაში. ასევე ექცეოდნენ წინასწარმეტყველთაც მათი მამები. ‘’(ლუკა 6:22,23). თუ გარეგანი, ამქვეყნიური, მიწიერი უფრო ძვირფასია ჩვენთვის?
თუკი ასეთ რამეს შევამჩნევთ, დავითი წინასწარმეტყველივით უფალს შევღაღადოთ: ,,გამომიკვლიე, ღმერთო, და შეიცანი ჩემი გული.
შემამოწმე და ნახე, რა მიფორიაქებს სულს. ნახე, რაიმე ცუდისკენ ხომ არ მიმიწევს გული, და წამიძეხი მარადიულობის გზაზე! ‘’(ფსალმ. 139:23,24).