პატრიოტიზმი, როგორც ბიზნეს პროექტი: რატომ ებრძვის რსა-ს ხელმძღვანელი კოზიცკი ეკლესიას?
რა კავშირშია ეკლესიასთან ბრძოლა და კორუფცია? ფოტო: СПЖ რა კავშირშია ეკლესიასთან ბრძოლა და კორუფცია? ფოტო: СПЖ
ლვოვის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის თავმჯდომარემ მაქსიმ კოზიცკიმ განაცხადა, რომ მისი რეგიონი მთლიანად გაწმენდილია უმე-ის ეკლესიებისგან. რა დგას ეკლესიის წინააღმდეგ ასეთი გულმოდგინე ბრძოლის უკან?
2024 წლის 29 ნოემბერს, ლვოვის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა მაქსიმ კოზიცკიმ პათოსით გამოაცხადა უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან „ბრძოლის დასრულება“. მისი თქმით, „რეგიონი გაწმენდილია მოსკოვის საპატრიარქოს დაქვემდებარებული რელიგიური თემებისგან“.
ასევე მისი თქმით ”ლვოვის რეგიონი გახდა პირველი უკრაინაში, სადაც აღარ არის უკრაინის რუსული მართლმადიდებლური ეკლესიის არცერთი რეგისტრირებული რელიგიური თემი”. შემდეგ კი კოზიცკიმ დაწერა, რომ "მანიპულაციას და ტყუილებს" მომავალი არ აქვს. ოფიციალური პირის თქმით, "არსებობს მხოლოდ ორი გზა - სიმართლე ან ტყუილი და სიმართლე აუცილებლად გაიმარჯვებს!" აი, აქ მე და კოზიცკი ვთანხმდებით. და ამიტომ ჩვენ ვაჩვენებთ, რა ელის თავად მაქსიმ ზინოვიევიჩს, როდესაც სიმართლე საბოლოოდ გაიმარჯვებს უკრაინაში. ასევე, ოდნავ ავხსნათ ფარდა იმას, თუ რა ხდება რეალურად ლვოვის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის შენობაში და რატომ შეიძლება ჩაითვალოს კოზიცკი ტყუილისა და მანიპულაციის სპეციალისტად.
ჰუმანიტარული დახმარება და კოზიცკი
დიდი ხანია აღინიშნა, რომ პატრიოტიზმზე ყველაზე ხმამაღლა ყვირის ვისაც სინდისი ნაკლებად აქვს სუფთა. რაც უფრო მეტად არის ჩართული ადამიანი კორუფციულ სქემებში, მით უფრო ხშირად უტყდება უკრაინას სიყვარულში. თუ კონკრეტულად კოზიცკისზე ვსაუბრობთ, სკანდალები, რომლებშიც რეგიონის ხელმძღვანელობა ჩნდება ამა თუ იმ გზით, გავლენას ახდენს ჰუმანიტარულ დახმარებაზე, თავდაცვის ფონდებსა და ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე.
საიდუმლო არ არის, რომ ბევრი უკრაინელი ჩინოვნიკისთვის (და განსაკუთრებით ლვოვის რეგიონის ხელმძღვანელობისთვის) „ჰუმანიტარული დახმარება“ გახდა პირადი კაპიტალის შევსების მნიშვნელოვანი წყარო და შესაძლოა მოგების ძირითადი წყარო.
უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ომის დაწყებისთანავე, ლვოვის რეგიონი გადაიქცა ჰუმანიტარული მარაგების სატრანზიტო პუნქტად და თითქმის მაშინვე დაიწყო მათი ქურდობის აშკარა ფაქტები.
მაგალითად, 2022 წელს ცნობილი გახდა, რომ ჰუმანიტარული დახმარების საფარქვეშ შემოტანილი 25 მილიონი გრივნის ღირებულების ტყვიაგაუმტარი ჟილეტები გაიყიდა „შავ ბაზარზე“. და ეს არ არის მხოლოდ კორუფცია - ეს არის დარტყმა უკრაინის დამცველებისთვის. უფრო მეტიც, ეს განსაკუთრებით ცინიკური დარტყმაა, რადგან ეს ჩაიდინეს ადამიანებმა, ვინც თავს ყველაზე „პატრიოტ“ უკრაინელებად თვლიან.
2023 წელს კვლავ გაირკვა, რომ აშშ-დან გაგზავნილი ჰუმანიტარული დახმარების ნაწილი ლვოვში გაუჩინარდა. ყველაფერი ბანალურ მარტივ და ცინიკურად მოხდა. 14 ოქტომბერს აშშ-დან უკრაინაში გაიგზავნა ჰუმანიტარული დახმარების კონტეინერი, მათ შორის გაზის ნიღბები, ზამთრის ფორმები, ფეხსაცმელი და 9700 IFAK სამხედრო პირველადი დახმარების ნაკრები, რომელთა საერთო ღირებულება 1,1 მილიონი დოლარია რომ დახმარება არ მიუღწევია მის პარტნიორთან, მოხალისეობისა და დაცვის ცენტრთან“, რომელიც მუშაობს ლვოვის ხელისუფლებასთან.
თავად ლვოვის რეგიონალურმა ადმინისტრაციამ (LOVA) დაადასტურა ტვირთის მხოლოდ მცირე ნაწილის მიღება და უარყო ტაქტიკური პირველადი დახმარების ნაკრების არსებობა. დაპირებული მიღება-ჩაბარების მოწმობები არასოდეს მიუწოდებიათ. შემოწმებამ აჩვენა, რომ კონტეინერი რეგისტრირებული იყო პოლონელი მებაჟეების მიერ, მაგრამ, სავარაუდოდ, უკრაინის მხრიდან საზღვარი არ გადაკვეთა. თუმცა, ტვირთის ნაწილი LOVA-ს საწყობში აღმოჩნდა, დანარჩენი კი გაქრა. ანუ 34 მილიონი გრივნის ღირებულების ტაქტიკური პირველადი დახმარების ნაკრებიდან, დანარჩენის ბედი ჯერ კიდევ უცნობია.
უფრო სწორად, ეს უცნობია გამომძიებლებისთვის, მაგრამ არა ჟურნალისტებისთვის, რომლებმაც განაცხადეს, რომ „ამ იდუმალ ისტორიაში აშკარად ჩანს ლვოვის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციისა და ზოგიერთი საქველმოქმედო ფონდის კვალი, რომლებთანაც იგი მუშაობს“. ჟურნალისტებმა კი იციან, რაზეც საუბრობენ. იმიტომ, რომ პირი, ვინც ამ ვითარებასთან გამკლავებას დაჰპირდა, არის კოზიცკის მოადგილე იური ხოლოდი, რომელმაც საბოლოოდ ვერაფერი გაიგო, რადგან მისი კოლეგა ალექსეი შევჩუკი იყო პასუხისმგებელი ჰუმანიტარული დახმარების განაწილებაზე.
ნახევარ მილიონი დოლარის ღირებულების პირველადი სამედიცინო დახმარების ნაკრების ბედზე შეკითხვას მან პასუხი არ გასცა. იკითხავთ რატომ? რადგან ეს არის "სახელმწიფო საიდუმლოება". და ეს მხოლოდ ორი მაგალითია, რომლებიც დაინტერესებული სტრუქტურების რადარებზე გამოჩნდა. ეჭვგარეშეა, რომ ქურდობის კიდევ ბევრი შემთხვევა არსებობს.
უკრაინის ყველაზე ძვირადღირებული გზა და კოზიცკი
დიახ, გამოდის, რომ 2023 წელს, ლვოვის რეგიონში, ომის მწვერვალზე, ყველაზე ძვირადღირებული გზის გაყვანა განხორციელდა. საუბარია სოფელ სხიდნიცაში, გორნაიას ქუჩის განახლების გახმაურებულ სკანდალზე.
პროექტი, რომელიც 2021 წელს 12 მილიონი დაჯდა, ომის დაწყების შემდეგ მოულოდნელად გაიზარდა 25 მილიონ გრივნამდე, რომელიც გამოიყო ლვოვის რეგიონალური ბიუჯეტიდან. იკითხავთ, სად მიდის ეს გზა, რომლის ღირებულება, თანხის მიხედვით, სტრატეგიული უნდა იყოს? მოდით ვუპასუხოთ: ამ გზას მივყავართ ელიტარულ გასართობ ცენტრამდე, რომელსაც ფლობს მაქსიმ კოზიცკის მამა, ზინოვი კოზიცკი.
ანუ, ფული, რომელიც შეიძლებოდა დახარჯულიყო სამხედრო საჭიროებებზე, ემიგრანტების საჭიროებებზე, ან თუნდაც უბრალოდ რეგიონის მაცხოვრებლების საჭიროებებზე, კაპიტალიზებული იყო ერთი ოჯახის - კოზიცკის ცხოვრების გასაუმჯობესებლად.
გაზპრომი და კოზიცკი
მაგრამ ყველა ეს სქემა უბრალოდ „ყვავილებია“ იმასთან შედარებით, რათაც რეალურად დაკავებულია კაზიცკის ოჯახი. ამრიგად, ზინოვი კოზიცკი არის ლვოვის ნავთობისა და გაზის ოლიგარქი, რომელიც ასოცირდება რუსულ გაზპრომთან და რომლის ბიზნესს იცავს მისი ვაჟი მაქსიმი, ამისთვის იყენებს ადმინისტრაციულ რესურსებს.
რა თქმა უნდა, ზინოვი კოზიცკი არც ისე სულელია, რომ პირდაპირ გაზპრომთან იმუშაოს. ის ამას თავისი დიდი ხნის პარტნიორის, ჩეხი ოლიგარქის, კარელ კომარეკის მეშვეობით აკეთებს, რომელიც ძალიან მჭიდროდ თანამშრომლობს რუსულ ბიზნესთან.
ასევე, კარელ კომარეკი, ლვოვის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის უფროსის კოზიცკის ოჯახთან ერთად, ეწევა პოლტავას რეგიონში გაზის საბადოების შესწავლას რუსეთსა და უკრაინას შორის ომის დროს. მაგალითად, შპს „ჰორიზონტი“, რომელიც ეწევა პოლტავას რეგიონში გაზის საბადოებზე საძიებო ბურღვის მოსამზადებელ სამუშაოებს, 20% ეკუთვნის კოზიტსკის, ხოლო 80% კომარეკს. გარდა ამისა, კომარეკის კომპანია Moravia Gas Storage ფლობს მიწისქვეშა გაზის საწყობებს ჩეხეთის რესპუბლიკაში გაზპრომთან პარტნიორობით. თავად კომარეკი აგრძელებს სამარაში ნავთობის ტერმინალის ფლობას, რომელიც 2018 წელს დონბასის ოკუპირებულ ტერიტორიებს („LDNR“) აწვდიდა საწვავსა და საპოხ მასალებს.
ყველა ეს ფაქტი მიუთითებს პირდაპირ კავშირზე კოზიცკის ბიზნესსა და ჩეხ ოლიგარქს შორის და, ირიბად, რუსულ სტრუქტურებთან. წარმოგიდგენიათ, რა მოხდებოდა, საუბარი რომ არა "ნამდვილ პატრიოტთან", რაც რა თქმა უნდა კოზიცკია, არამედ უბრალო უკრაინელთან? მაგრამ ზინოვი კოზიცკი ყველაფერს ართმევს თავს. და არა იმიტომ, რომ მას ძალიან "უყვარს უკრაინა", არამედ იმიტომ, რომ მისი შვილი მართავს ბიზნესს.
და არა მხოლოდ უზრუნველყოფს დაცვას, არამედ ეხმარება ტენდერების "მოგებაში". მაგალითად, საბურღი კომპანია Horizons-მა 2017 წლიდან მიიღო 7 მილიარდი გრივნაზე მეტი, მაგრამ ამავე დროს არაერთხელ დაიწყო მუშაობა კონტრაქტების გაფორმებამდეც კი, როგორც ეს იყო ვერხნემასლოვეცკოეს საბადოზე. ასე რომ, 25 მილიონიანი გზა - კაპიკებია.
მაგრამ ლვოვში ღიად რჩება ნაგავსაყრელების საკითხი, რომელიც უბრალოდ კლავს რეგიონს, კვლავ უკიდურესად აქტუალურია. გადატვირთული ნაგავსაყრელები გარემოს საფრთხეს უქმნის. ზოგიერთ რაიონში ნაგავი რამდენიმე კვირის მანძილზე არ გააქვთ, ნარჩენების გამწმენდი ნაგებობის მშენებლობა კი განუსაზღვრელი ვადით ჭიანურდება. „პატრიოტებისთვის“ ფულის გათეთრების სქემა, ალბათ, ჯერ ბოლომდე არ არის გააზრებული...
ასე რომ, რეგიონის რეალურ პრობლემებთან გამკლავების ნაცვლად, კოზიცკი ამჯობინებს პოპულიზმს, ეკლესიის წინააღმდეგ ბრძოლაში „მიღწევებზე“ ლაპარაკს. სქემა ახალი არ არის. მაგრამ რა დგას მის უკან?
რატომ ეკლესია?
კოზიცკი წარმოადგენს უმე-ის ეკლესიების დახურვას, როგორც "პატრიოტიზმის გამარჯვებას" და წერს, რომ "გულწრფელად იმედოვნებს, რომ მოსკოვის საპატრიარქოს რელიგიური თემები ჩვენი სახელმწიფოს სხვა რაიონებში არ დაელოდებიან უკრაინის კანონის დებულებების შესრულებას". რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის სფეროში კონსტიტუციური სისტემის დაცვის შესახებ“ და ბოლოს შემდეგ ისინი გაწყვეტენ კავშირს მოსკოვის სისხლიანი მღვდლების სტრუქტურასთან“.
მე არ მჯერა კოზიცკის გულწრფელობის, კორუფციული სქემების შემდეგ, მაგრამ ნამდვილად არ მჯერა იმისა, რომ ის ცდილობს ყურადღების გადატანას კორუფციისგან. მხოლოდ იმიტომ, რომ უკრაინაში ეკლესიის წინააღმდეგ ბრძოლა დიდი ხანია გახდა მოსახერხებელი ინსტრუმენტი პრიმიტიული პოლიტიკური პიარისთვის. ისეთი ქმედებები, როგორიცაა უმე-ის რელიგიური თემების აკრძალვა (სხვათა შორის, აბსოლუტურად უკანონო ადგილობრივი ხელისუფლების დონეზე) გადაიქცევა ხმამაღალ მედია-კამპანიებად, რომლებიც ყურადღებას ამახვილებს რაღაც უფრო მნიშვნელოვანზე. იმის გამო, რომ უფრო დეტალური შესწავლის შემდეგ, მთელი ეს „ბრძოლა“ ჰგავს რეგიონის ან ქვეყნის აქტუალური პრობლემების გადაჭრის უკმარისობის დაფარვას ან სახელმწიფო აქტივებზე წვდომით მეტი სარგებლის მიღების სურვილს. ამ სიტუაციაში ეკლესიის წინააღმდეგ ბრძოლა გამოიყენება ბიუჯეტის უფრო მოსახერხებელი ქურდობისთვის - ეს ყველაფერია. უფრო მეტიც, კოზიცკის შემთხვევაში შეიძლება აღმოვაჩინოთ პირდაპირი კორელაცია ეკლესიის წინააღმდეგ ბრძოლასა და კორუფციას შორის.
ლვოვი ყველაზე კორუმპირებული რეგიონია
და ეს არ არის ცარიელი სიტყვები. მაგალითად, მხოლოდ 2023 წლის განმავლობაში ყველაზე მეტი კორუფციის საქმე ლვოვის რეგიონში გაიხსნა. ასეთი მონაცემები კორუფციის პრევენციის ეროვნულმა სააგენტომ საკუთარ ვებგვერდზე გამოაქვეყნა. ამრიგად, 2023 წლის 1 იანვრიდან 25 დეკემბრის ჩათვლით, კორუფციის პრევენციის ეროვნულმა სააგენტომ დაარეგისტრირა მხოლოდ 3045 ჩანაწერი იმ პირთა ერთიან სახელმწიფო რეესტრში, რომლებმაც ჩაიდინეს კორუფცია ან კორუფციასთან დაკავშირებული დანაშაულები. აქედან 243 ჩანაწერი დაფიქსირდა ლვოვის რეგიონში, მათგან 216 სასამართლოს გადაწყვეტილებებს ეფუძნებოდა.
ანუ გამოდის, რომ რეგიონი, სადაც არც ერთი უმე-ის ეკლესია არ არის, ყველაზე კორუმპირებულია ქვეყანაში! დამთხვევა? არამგონია.
უბრალოდ იმიტომ, რომ ყველას კარგად გვესმის, რომ კოზიცკის ეკლესიის წინააღმდეგ ბრძოლის უკან დგას ცრუ პატრიოტიზმი, რომელიც უკვე გადაიქცა ხელისუფლების სტრატეგიად. ეს სტრატეგია მარტივია და გამოცდილია მრავალ მაგალითზე: რეალური პრობლემების გადაჭრის ნაცვლად, ხმამაღლა უნდა იყვიროთ „მოსკოვის გავლენის“ წინააღმდეგ ბრძოლაზე. ამასთან, წინ წამოწეულია არა საზოგადოების ინტერესები, არამედ ბანალური გათვლა და პირადი სარგებელი.
და პრობლემა მხოლოდ კოზიცკის ან იმ ჩინოვნიკებში არ არის, რომლებიც გაფლანგვასა და კორუფციას შელამაზებით ფარავენ, არამედ ზოგადად იმ „პატრიოტებში“, რომლებიც მთელ უკრაინას ასწავლიან „სწორად სამშობლოს სიყვარულს“. გაიხსენეთ, როგორ გაზარდეს ლვოვის იგივე მაცხოვრებლებმა, რომლებიც დღეს აღშფოთებულნი არიან უკრაინის სხვა რეგიონების მოსახლეობის პატრიოტიზმის ნაკლებობით, ომის დასაწყისში საცხოვრებლის ფასები.
და ამიტომაც, რაც უფრო მეტს ყვირის კოზიცკი „პატრიოტიზმზე“, მით უფრო მეტად გვესმის, რომ ის მას ბიზნეს პროექტად იყენებს. და ასევე - მას ეშინია. მას ეშინია თავის საქმეებზე პასუხისმგებლობის, რადგან იცის: ადრე თუ გვიან, პასუხის გაცემა მაინც მოუწევს არა მარტო ხალხის, არამედ ღმერთის წინაშეც.