ბოლო დროს ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესია მძიმე პერიოდს გადის. ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება ბულგარელი ძველი კალენდრისტების კანონიერად ლეგიტიმაციის შესახებ. ჩვენ უკვე დავწერეთ, რომ ეს არ გაკეთებულა ჯორჯ სოროსის სახელთან უშუალოდ დაკავშირებული გარე ძალების გავლენის გარეშე. სავარაუდოდ, თავად ბულგარეთში არის პოლიტიკოსთა ჯგუფი, რომლებმაც გადაწყვიტეს, რომ ხელისუფლებაში მოსვლის მიზნების მისაღწევად, მათ შეუძლიათ და უნდა გამოიყენონ „რელიგიური ფაქტორი“. ეს ტექნიკა, რომელიც წარმატებით აპრობირებულია უკრაინაში, საშუალებას იძლევა შეიქმნას პოლიტიკური და სოციალური დაპირისპირება, რაც მანიპულაციისა და ზეწოლის უზარმაზარ შესაძლებლობებს იძლევა ყველა „არასასურველ“ ადამიანზე. ახლა კი პატრიარქი დანიელი აღმოჩნდა ძლიერი ზეწოლის ქვეშ როგორც გარე, ისე შინაგანი ძალების მხრიდან. ბუნებრივია, ამ ძალებს სურთ მიაღწიონ ბულგარეთის საპატრიარქოს ავტორიტეტის შესუსტებას. როგორც ქვეყანაში, ისე მთლიანად მართლმადიდებლურ სამყაროში. და ამის გაკეთების უმარტივესი გზა არის მეუ-ს აღიარება, რომელიც მისი გაჩენის თავიდანვე გახდა პოლიტიკური და არა სულიერი გავლენის ინსტრუმენტი.
ამჟამად ბულგარეთის მაგალითზე შეგვიძლია დავაკვირდეთ უკრაინის საეკლესიო ვითარების სარკისებურ სურათს: ჯერ განხეთქილების ლეგალიზება, შემდეგ კი კანონიკური ეკლესიის სისტემატური და სტაბილური განადგურება. შედეგი არის ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი „ეკლესიის“ შექმნა, რომელიც უფრო მეტად პოლიტიკოსებზეა დამოკიდებული, ვიდრე ღმერთზე.
ამჟამად ვხედავთ, რომ ბულგარეთის ეკლესიის ირგვლივ მდგომარეობა შესამჩნევად გაუარესდა. ისინი უკვე ცდილობენ ზეწოლა მოახდინონ ბმე-ის სინოდზე, ასევე პირადად პატრიარქ დანიელზე, რათა მომავალში „ახალი წესებით“ ითამაშონ. თუ ეკლესია შეეცდება წინააღმდეგობის გაწევას, გამოიყენებენ ყველაზე ბინძურ მეთოდებს - შანტაჟიდან ტყუილამდე და არარსებულ ცოდვებში ბრალდებამდე. და ეს ყველაფერი უკვე იჩენს თავს ბულგარეთის საინფორმაციო სფეროში.
რამდენიმე დღის წინ ბულგარეთის ეკლესიის ცნობილმა არქიმანდრიტმა დიონისემ ბულგარულ გამოცემა Studio Banker-თან ინტერვიუში არაერთი განცხადება გააკეთა. მან ბრალდებები წაუყენა ბმე-ის სინოდს და პირადად პატრიარქ დანიელს, რამაც ბულგარეთის ეკლესია მკვეთრად ნეგატიურად შეაფასა. რა ბრალდებები წაუყენა დიონისემ?
მკვლელობის ბრალდება
დიონისეს ერთ-ერთი ყველაზე ხმამაღალი და სკანდალური განცხადება იყო მინიშნება პატრიარქ დანიელის მონაწილეობაზე დეკანოზ სტეფან კამბეროვის მკვლელობაში. საუბარია 2002 წელს ბულგარეთში კანონიკურ მართლმადიდებელ ეკლესიასა და „პატრიარქ პიმენის“ სინოდის წარმომადგენლებს შორის ქონებრივი და გავლენის გამო კონფლიქტის ფონზე მომხდარ ინციდენტზე. სოფელ დობრინიშტეს წმინდა პანტელეიმონის ეკლესიის მსახური მამა სტეფან კამბეროვი სასტიკი მკვლელობის მსხვერპლი გახდა, როგორც სასამართლოს დასკვნაშია ნათქვამი, მღვდელისა და სექსტონის მიერ, რომელიც მხარს უჭერდა ნევროკოპის მიტროპოლიტ ნათანაელს (კანონიკური ეკლესიის წარმომადგენელს). მიუხედავად მოწმეთა ჩვენებისა და დანაშაულის სისასტიკის შესახებ სამედიცინო დასკვნისა, სასამართლომ იგი შეაფასა, როგორც „დაუგეგმავი მკვლელობა“ და გამოუტანა მსუბუქი სასჯელი: მღვდელმა მამა მალინ საკარევმა მიიღო 4,5 წლით თავისუფლების აღკვეთა, ხოლო სექსტონმა ბორის ერინინმა - 5,5 წელი.
რა შუაშია ამასთან პატრიარქი დანიელი, რადგან იმ დროს უბრალო იეროდიაკონი იყო და სოფიაში სასულიერო ფაკულტეტზე სწავლობდა, გაურკვეველია. თუმცა, არქიმანდრიტ დიონისეს არ აინტერესებს მტკიცებულებები, შემოიფარგლება უსაფუძვლო განცხადებებით. აი, ასეთი განცხადების მაგალითი: „არსებობს ინფორმაცია საგამოძიებო ორგანოებიდან დანიელის სახელთან დაკავშირებული დანაშაულებრივი ქმედებების შესახებ“. ის ასევე ამტკიცებს, რომ „არის ხელნაწერი აღსარება ამჟამინდელი პატრიარქის, შემდეგ იეროდიაკონისგან, სადაც მან შენიშნა - ის იყო მოწმე და არა თანამონაწილე“. დიონისემ განაგრძო: „დანიელი ამაზე არ საუბრობს და მას არავინ ეკითხება და ჯერ კიდევ უნდა გაარკვიოს, არის თუ არა ის ღვთის შვილი თუ სხვა რამ“. დიონისეს მიერ ამ საქმეში გამოყენებული სქემას მტკივნეულად იცნობს ბევრი უკრაინელი მღვდელი, იერარქი და მორწმუნე - უსაფუძვლო განცხადებები, ბრალდებები, რომელთა აბსურდულობა თავად ბრალდებულმა უნდა დაამტკიცოს...
ეკლესიის პოლიტიკური დამოკიდებულება
დიონისე ამტკიცებს, რომ ბულგარეთის ეკლესია ემსახურება პოლიტიკოსების ინტერესებს, რომლებიც თითქოსდა დაკავშირებულია რუსეთთან. ის მიანიშნებს, რომ პატრიარქ დანიელს სურს, „რუსული კონსერვატიზმი“ „დაბრუნდეს ივანე მრისხანეს დროს“ და „ემსახურება ბულგარეთის პოლიტიკურ-ოლიგარქიული წრეების ინტერესებს, რომლებიც უშუალოდ არიან დაკავშირებული მოსკოვთან“. დიონისეს თქმით, „ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყველა უბედურება ყოველთვის მოდის სანქტ-პეტერბურგის ან მოსკოვის ხელისუფლებისგან – რენესანსიდან დღემდე“. ისევ და ისევ, სქემა, რომელსაც არქიმანდრიტი იყენებს ამ შემთხვევაში, სამწუხაროდ, კარგად არის ცნობილი უკრაინელი მორწმუნეებისთვის - როდესაც მათი ოპონენტები ამკობემ სიტყვებით, როგორიცაა "მოსკოვის აგენტები" ან "FSB ოფიცრები ანაფორებში". როგორც ჩანს, სრული აბსურდია, მაგრამ "ცუდი გემო აქვს". მხოლოდ ამჯერად ეს სქემა ვრცელდება ბულგარეთის ეკლესიის ხელმძღვანელობაზე.
კომუნისტებთან თანამშრომლობის ბრალდებები
თავის ინტერვიუში დიონისემ ასევე მიანიშნა, რომ წმინდა სინოდის ზოგიერთი წევრი დაკავშირებულია სოციალისტური ეპოქის ბულგარეთის სპეცსამსახურთან (DS). მან განაცხადა, რომ „ვიდინის ეპარქიაში დანიელის წინამორბედის საქმეში მითითებულია ჩივილის შემთხვევები საკუთარი ძმის მიმართაც კი“ და მოითხოვა, რომ პატრიარქმა ამ საკითხზე ისაუბროს. ასევე, დიონისეს თქმით, პატრიარქმა დანიელმა უნდა გამოხატოს თავისი პოზიცია „აღორძინების პროცესის დროს ბულგარეთის ეკლესიის ქმედებებთან დაკავშირებით“ (ბულგარეთში თურქული უმცირესობის იძულებითი ასიმილაცია). კიდევ ერთხელ, ყველა ეს განცხადება რას გახსენებთ?
რატომ არ შეგვიძლია უბრალოდ უგულებელვყოთ დიონისეს განცხადებები?
რადგან ასეთი თავდასხმების მთავარი მიზანია აიძულონ პატრიარქი დანიელი დაეთანხმოს „ხელით კონტროლის რეჟიმს“. დიონისეს კურატორების თქმით, ყველა ამ ბინძურმა მინიშნებმა პატრიარქს უნდა აჩვენოს, რომ ზეწოლა არა მხოლოდ გაგრძელდება, არამედ დროთა განმავლობაში მხოლოდ გაძლიერდება. ეს იმას ნიშნავს, რომ მას უბრალოდ მათთან ერთად ერთ გუნდში უწევს თამაში, თორემ ეს ცუდად დამთავრდება. ეს სცენარი თითოეული ჩვენგანისთვის ნაცნობია: პოლიტიკოსები და საზოგადო მოღვაწეები ქმნიან ნეგატიურ ფონს ეკლესიის ირგვლივ, რათა ის „სწორი“ გადაწყვეტილებებისკენ მიიზიდონ. ძნელი მისახვედრი არ არის, რა გადაწყცვეტილებაზეა საუბარი.
ვინ არის არქიმანდრიტი დიონისე?
არქიმანდრიტი დიონისე ცნობილი პიროვნებაა, რომლის სახელს მრავალი სკანდალი უკავშირდება. ამავე დროს, შეუძლებელია ვიფიქროთ, რომ ეს ადამიანი არაფრითაა განსაკუთრებული. რადგან სწორედ ის, პლოვდივის მიტროპოლიტ ნიკოლაის წინადადებით, ბმე-ის წმიდა სინოდის მაისის სხდომაზე აირჩიეს დასავლეთ ევროპის მიტროპოლიტ ანტონის თანაშემწედ, რათა ჩაეტარებინა გარდაცვლილი პატრიარქის ნეოფიტეს მემკვიდრის არჩევნები. ამ დროს მის კანდიდატურას სინოდში მკვეთრი წინააღმდეგობა მოჰყვა (რაც ხელს არ უშლიდა მიტროპოლიტ ნიკოლოზს მაინც დაემტკიცებინა იგი თანამდებობაზე). და, სიმართლე გითხრათ, ამას ჰქონდა თავის მიზეზები.
ფაქტია, რომ არქიმანდრიტი დიონისე წმინდა ალექსანდრე ნეველის საკათედრო ტაძრის რექტორის თანამდებობიდან არაერთი სკანდალის შემდეგ გადააყენეს. და არა მხოლოდ თანამდებობიდან გადაყენება - მას აეკრძალა რელიგიური მსახურების ჩატარება და სპეციალური კომისია უნდა გამოიძიოს მისი მრავალი დარღვევა. თუმცა, კომისიის მუშაობის შედეგები არ გახმაურებულა და დიონისე საჯაროდ დასცინოდა სინოდის გადაწყვეტილებას, რომელმაც იგი მოსანანიებლად გაგზავნა რილას მონასტერში, სადაც ის არასოდეს ჩასულა. ბულგარეთში ამბობენ, რომ დიონისე არასოდეს ყოფილა ნამდვილი ბერი და არ ჰქონია სამონასტრო მსახურება.
2007-2008 წლებში ეს სასულიერო პირი იყო ოლიგარქ ვასილ ბოჟკოვის აქტიური ლობისტი, რომელიც მხარს უჭერდა მის ინტერესებს პარლამენტში. ბოჟკოვი ერთ-ერთი უმდიდრესი ადამიანია ბულგარეთში, რომელსაც ბრალი ედება არაერთ დანაშაულში, მათ შორის მკვლელობაში.
დიონისეს სახელს ასევე უკავშირდება ეგრეთ წოდებული „არქონის თაღლითობა“, როდესაც ეკლესიის სასულიერო პირები უზარმაზარ თანხად იღებდნენ ფიქტიურ ტიტულებში. ამაში იყო ჩართული დიონისე, რომელიც ურჩევდა ეპისკოპოს ტიხონს, როგორ და ვისგან აეღო ფული ასეთი „ტიტულებისთვის“, რაც სიმონიის ნათელი მაგალითია.
2020 წელს დიონისე საპროტესტო აქციების ერთ-ერთი აქტიური მონაწილე იყო, რომელიც ხშირად ჩნდებოდა რენეტა ინჯოვას, ყოფილი ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებლის კომპანიაში. ბულგარეთის პრემიერ-მინისტრი. თუმცა, ის მალე იმედგაცრუებული გახდა ინჯოვასგან და გადავიდა ბოიკო ბორისოვის მხარეს, საიდანაც მოხვდა პლოვდივის მიტროპოლიტ ნიკოლაის გუნდში. იგივე ნიკოლაი, რომელიც ზორიასთან ერთად მსახურობდა პატრიარქ ბართლომეოსთან ფანარში. დიონისესა და მიტროპოლიტ ნიკოლაის მჭიდრო კავშირების გათვალისწინებით, რომელიც ბულგარეთში უფრო პოლიტიკოსად ითვლება, ვიდრე ეპისკოპოსად, არ არის რთული არქიმანდრიტის სკანდალური განცხადებების წარმოშობის შესახებ დასკვნების გამოტანა.
რა ხდება?
დასავლურ გრანტებზე დამოკიდებული ბულგარელი პოლიტიკოსები აქტიურად იყენებენ რელიგიურ ფაქტორს თავიანთი მიზნების მისაღწევად. მათ ესმით, რომ ბმე-ის, როგორც გამაერთიანებელი ფაქტორის გავლენა საზოგადოებაში რჩება მნიშვნელოვანი. მაგრამ თუ ეკლესია ხდება „ჯიბის“, ის შეიძლება გამოყენებულ იქნას პოლიტიკურ ბრძოლაში იარაღად. სწორედ ამიტომ ისინი აპირებენ იმუშაონ თავდაუზოგავად (და საჭიროების შემთხვევაში დიდი ხნით) ბმე-ის შესუსტებისა და უფრო მართვადი სტრუქტურით ჩანაცვლებისთვის. ლაკმუსის ქაალდი გახდა მთელ ამ სქემაში (სქიზმატიკოსთა ლეგალიზაცია - თავდასხმა კანონიკურ ეკლესიაზე - "ეროვნული ეკლესიის" შექმნა) მეუ-ს აღიარება. უბრალოდ, როგორც "სწორი" კურსისადმი ლოიალობის დადასტურება.
სწორედ ამიტომ მიგვაჩნია, რომ არქიმანდრიტ დიონისეს ინტერვიუ უბრალო სიტყვები არ არის, არამედ სიგნალია პატრიარქი დანიელისთვის: „აღიარებ მეუ-ს, თორემ დიდი პრობლემები შეგექმნება“. და სავსებით აშკარაა, რომ კანონიკური ეკლესია ვერ დათმობს ასეთ მოთხოვნებს ღმერთის ღალატის გარეშე.