პატრიარქმა კირილმა უსაყვედურა მღვდელს, რომელიც აკრიტიკებდა რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას პატრიოტიზმისადმი გადაჭარბებული ყურადღების გამო. ფოტო: СПЖ პატრიარქმა კირილმა უსაყვედურა მღვდელს, რომელიც აკრიტიკებდა რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას პატრიოტიზმისადმი გადაჭარბებული ყურადღების გამო. ფოტო: СПЖ
2025 წლის 11 თებერვალს, მოსკოვის მიტროპოლიის სასულიერო პირების კრებაზე მოხდა ეპიზოდი, რომელმაც გამოავლინა ღრმა კრიზისი რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში.
მღვდელმა ალექსეი შლიაპინმა მოჟაისკიდან გაბედა და უთხრა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურს: ”მღვდელმა უნდა წარმართოს ხალხი ცათა სასუფეველში და არ ჩაერთოს პატრიოტიზმში”.
პატრიარქ კირილის პასუხი საკმაოდ გამომწვევი იყო:
"რა შესანიშნავია, არა? ეს პირველად მესმის! "მამაო, შემთხვევით დასავლეთ უკრაინიდან ხომ არ ხართ?" რის შემდეგაც მან დაამატა: „წადი, დაჯექი და სერიოზულად დაფიქრდი ყველაფერზე, რაც ახლა აქ წამოროშე“.
რა თქმა უნდა, უპირველეს ყოვლისა, შოკისმომგვრელია ის სარკასტული ტონი, რომლის უფლებასაც პატრიარქი საკუთარ თავს აძლევს მღვდელმსახურების წოდების მქონესთან მიმართებაში. ეს სტილი ნაკლებად ჰგავს კომუნიკაციას ერთ მღვდელსა და მეორეს შორის, ეს უფრო მეტად არის ხელქვეითის დამცირება ზემდგომის მიერ: არავის მოსწონს, როცა „კვერცხები ასწავლიან ქათამს“, განსაკუთრებით საჯაროდ.
ბევრი ახლა დაიწყებს წერას (და უკვე წერს), რომ პატრიარქი სულ სხვა რამეს გულისხმობდა, რომ მან ბოლომდე არ გამოხატა თავისი აზრები და რომ მღვდელი ალექსეი შლიაპინი უბრალოდ პროვოკატორი და ლიბერალია (ან მღვდელ დანიილ სისოევის მიმდევარი, რაც რუსეთის ფედერაციის თანამედროვე პირობებში წყევლასავით ჟღერს). იტყვიან (და უკვე ამბობენ), რომ პატრიარქმა სწორად უპასუხა, რადგან პატრიოტიზმი „ჩვენთვის ყველაფერია“ და ასე უნდა ვუპასუხოთ მათ, ვისაც ეჭვი ეპარება მისი ქადაგების აუცილებლობაში.
თუმცა, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურის სიტყვები და ტონი იმდენად ეწინააღმდეგება იმას, რასაც სახარება მოუწოდებს, რომ ყველა ეს არგუმენტი რთული დასაჯერებელია.
ყოველივე ამის შემდეგ, მთელი ეს მოკლე დიალოგი არა მხოლოდ გამოხატავს შეუწყნარებლობას განსხვავებული აზრის მიმართ, არამედ ავლენს ევანგელისტური ღირებულებების ჩანაცვლებას პატრიოტიზმის იდეოლოგიით (წაიკითხეთ - გარყვნილი „რუსული სამყარო“), რაც კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს ეკლესიის მთავარ არსს.
პატრიარქი სახარების წინააღმდეგ: ფარისევლობა 21-ე საუკუნეში
პატრიარქ კირილის რეაქცია მამა ალექსეის სიტყვებზე სულიერი ფარისევლობის კლასიკურ ნიმუშს ჰგავს. ქრისტეს დროინდელმა ფარისევლებმა, ისევე როგორც რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის თანამედროვე იდეოლოგებმა, რწმენა შეცვალეს რიტუალით, ხოლო ღმერთის სიყვარული ნაციონალისტური და პატრიოტული პათოსით. ისინი მესიისგან მოითხოვდნენ იუდეის პოლიტიკურ განთავისუფლებას, მაგრამ არა სულების ხსნას. ქრისტემ უპასუხა: „ჩემი სამეფო ამქვეყნიური არ არის“ (იოანე 18:36). რისთვისაც იგი ჯვარს აცვეს.
დღეს პატრიარქი, რომელიც გმობს „რუსეთის მტრებს“ და პატრიოტიზმს „წმინდა საქმეს“ უწოდებს, იგივე შეცდომას იმეორებს: ის სახელმწიფოს მსახურებას ღვთის მსახურებაზე მაღლა აყენებს.
რად ღირს მხოლოდ პატრიარქი კირილის სიტყვები პატრიოტიზმის შესახებ „სამშობლოს დაცვა ყველაზე დიდი მოვალეობაა“, რომელსაც ხელს მოაწერდა ქრისტეს დროინდელი ნებისმიერი ფარისეველი? მიუხედავად იმისა, რომ ქრისტემ თავად მოუწოდა მტრების სიყვარულისკენ (იხ. მათე 5:44).
ეკლესიის მისია: ცათა სასუფეველი თუ პატრიოტიზმი?
მღვდელმა ალექსეი შლიაპინმა გაიხსენა საეკლესიო ქადაგების მთავარი ამოცანა: "მოინანიეთ, ცათა სასუფეველი მოგიახლოვდეთ". ქრისტე, მოციქულებს სახარების ქადაგებისკენ მოუწოდებდა (იხ. მარკოზი 16:15), არ ნიშნავდა „პატრიოტიზმის“ ქადაგებას, არამედ ცათა სასუფევლის ქადაგებას, რომელიც „ჩვენშია“.
ეკლესიის ყველა მამა, იოანე ოქროპირიდან დაწყებული სერაფიმე საროველამდე და დღემდე, მწყემსობის მიზანს სულების გადარჩენაში ხედავდა და არა სახელმწიფოს განმტკიცებაში.
პატრიარქი კირილი ხელისუფლებისთვის ლოცვის მოთხოვნით და ომის „სიკეთის“ გამართლებით ეკლესიას იდეოლოგიურ აპარატად აქცევს. მისი სიტყვები, რომ „პატრიოტიზმი არის ღვთაებრივი გეგმის ერთგულება“ ეწინააღმდეგება პავლე მოციქულის სწავლებას: „რადგან ჩვენი მოქალაქეობა ზეცაშია“ (ფილ. 3:20).
სახარების მიხედვით, ეკლესიას უწოდებენ „დედამიწის მარილს“ -  თქვენა ხართ მარილი მიწისა: და თუ მარილი გამტკნარდა, რაღათი დაამარილებ? აღარად ვარგა, თუ არა გადასაყრელად და კაცთა მიერ ფეხით სათელად.(იხ. მათე 5:13), ანუ ზნეობრივი პრინციპების დაცვა, თუნდაც ისინი კრიტიკულად იყვნენ განწყობილნი ხელისუფლების მიმართ. თუმცა, პატრიარქ კირილის თქმით, ეკლესია უნდა „მობილიზდეს სამხედროებთან ერთად“, რაც მას პოლიტიკურ კონფლიქტებში თანამონაწილედ აქცევს და არა ძალად, რომელიც მათზე მაღლა უნდა იდგეს.
სულიერი შედეგები: როცა რწმენა იდეოლოგია ხდება
პატრიარქმა არაერთხელ განაცხადა, რომ „რუსული სამყარო არის წმინდა ადგილების სინონიმი“. მაგრამ სინამდვილეში ეს სიტყვები მალავს ომის გამართლებას და იდეოლოგიურ საფუძველს იმ ყველაფრის, რასაც დღეს რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესია აკეთებს. რადგან, ვინაიდან რუსეთის ფედერაციასა და უკრაინას საერთო წმინდა ადგილები აქვთ, დაუშვებელია მათი დაბომბვა (მაგალითები უამრავია) და თუ აღმოჩნდა, რომ დაბომბეს, ამის მიუღებლობა უნდა აღინიშნოს. პატრიარქმა ოდესის საკათედრო ტაძრის დანგრევაზე თქვა რამე? არა. და რაც შეეხება ასობით დანგრეულ უმე-ის ეკლესიებს? არ მსმენია.
თავის მხრივ, პატრიარქის სიტყვები მამა ალექსეის მიმართ („დასავლეთ უკრაინიდან არ ხარ?“) მიუთითებს იმაზე, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაური არ ფიქრობს წმინდა ადგილების საერთოობაზე, ანუ იმ „რუსული სამყაროს“ საერთოობაზე, რომლის ქადაგებას ის ცდილობს. ყოველივე ამის შემდეგ, "რუსულ სამყაროს", მისი კლასიკური გაგებით, არ აქვს სახელმწიფო საზღვრები. და აქ ირკვევა, რომ დასავლეთ უკრაინის მართლმადიდებლობა განსხვავდება მისი მოსკოვური ვერსიისგან. ამას ჩვენ კი არ ვამბობთ, არამედ თავად პატრიარქი. თუ მართლმადიდებლობა გვესმის, როგორც ცათა სასუფევლის ქადაგება, მაშინ დიახ, პატრიარქმა სიმართლე თქვა: დასავლეთ უკრაინაში მართლმადიდებლები ეკლესიის მოწოდებას განსხვავებულად უყურებენ, ვიდრე რუსეთის ფედერაციაში.
ისიც უნდა ითქვას, რომ მღვდელ ალექსეი შლიაპინის ამ კითხვის მთელი ვითარება და დარბაზში მსხდომი პატრიარქის და ყველა სხვა მღვდლის რეაქცია (სიცილი და აპლოდისმენტები რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურის მიმართ) არ არის მხოლოდ უხეშობა და სიბრაზე, არამედ სისტემური პრობლემის სიმპტომია. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, პატრიარქის პოზიცია ახლოსაა მოსკოვის მღვდელმთავრების უმეტესობასთან, რამაც შეუძლებელია არ შეგაშინოს და არ შეგაშფოთოს. გასაგებია, რომ ბევრი მათგანი ასე არ ფიქრობს, მაგრამ... მხარი დაუჭირეს პატრიარქის სიტყვებს მხოლოდ იმიტომ, რომ არ უნდათ „ზრდილობიანი ხალხის“ შეხვედრა და არც მმართველი ეპისკოპოსის რისხვა.
მაგრამ ისტორიაში ხომ იყვნენ ადამიანები, რომლებიც სხვაგვარად ფიქრობდნენ. მათი ბედი იმაში მდგომარეობდა, რომ ამბობდნენ იმას, რასაც ფიქრობდნენ, განსაკუთრებით თუ მათი აზრები შეესაბამებოდა სახარებას. აქ საკმარისია გავიხსენოთ სულ მცირე წმინდა ფილიპე მოსკოველი, რომლის ხსოვნას პატივს სცემს რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესია. ეს მწყემსი მოკვდა ივანე მრისხანეს სისხლიანი ტირანიის დაგმობით. პატრიარქი კირილი, ომის მხარდაჭერით, რომელსაც ის უწოდებს "ძმამკვლელობას" და "სამოქალაქო ომს", მოქმედებს როგორც პოლიტიკოსი და არა როგორც პასტორი.
ეკლესია გზაჯვარედინზე
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურს, არსებითად, გაეცინა მღვდელს, რომელიც მას ცათა სასუფეველს ახსენებდა. რა თქმა უნდა, მისი სიტყვები შეიძლება იმასაც მივიჩნიოთ, რომ რომელიმე სასულიერო პირს არ ევალება პატრიარქისთვის ლექციების წაკითხვა. მაგრამ ამ შემთხვევაში შეიძლება ველოდოთ, რომ თავად წინამძღვარი იტყოდა სიტყვას მიწიერი პატრიოტიზმის ზეციურობის საზიანოდ ამაღლების დაუშვებლობის შესახებ. მაგრამ ჩვენ არ გაგვიგია. და ეს საშინელებაა. ჩვენ არ ვიცით, როგორ განვითარდება მოვლენები შემდგომში, მაგრამ უკვე შეგვიძლია ვთქვათ, რომ პატრიარქ კირილის ამჟამინდელი რიტორიკა ჰყოფს არა მხოლოდ ჩვენს ხალხებს, არამედ თვით ეკლესიასაც, აქცევს ეკლესიებს არა ღვთის სახლებად, არამედ პროპაგანდის ინსტრუმენტებად.
ეკლესიის ამოცანაა არ იბრძოლოს „რუსული სამყაროსთვის“ (ისევე როგორც უკრაინული სამყაროსთვის და ნებისმიერი სხვასთვის), არამედ იყოს სამყაროს სინათლე, თუნდაც ეს შუქი იწვის და ზოგს არ მოსწონს. როგორც ქრისტიანები, ჩვენ „უფრო უნდა დავემორჩილოთ ღმერთს, ვიდრე ადამიანებს“ (საქმენი 5:29). ხოლო რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია კირილის ხელმძღვანელობით ირჩევს კეისარს, ღმერთის დაკარგვის დიდი რისკის ქვეშ იმყოფება.