გრიშჩუკმა ტაძარი ვერხნი სტანოვცში მხოლოდ პოლიციის დახმარებით დაიკავა. ფოტო: СПЖ გრიშჩუკმა ტაძარი ვერხნი სტანოვცში მხოლოდ პოლიციის დახმარებით დაიკავა. ფოტო: СПЖ
2025 წლის 12 აპრილს, ლაზარეს შაბათს, ბუკოვინის სოფელ ვერხნიე სტანივცში წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია ძალის გამოყენებით დაიპყრეს. სამწუხაროდ, თანამედროვე უკრაინისთვის ზოგადად და კერძოდ, ბუკოვინასთვის, ეს შემთხვევა სულაც არ არის უნიკალური. 2025 წლის დასაწყისიდან ჩერნოვცის რეგიონი მუდმივად არეულ-დარეულია სკანდალებით, რომლებიც დაკავშირებულია უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისა და ხელისუფლების ცინიკურ ქმედებებთან, რომლებიც მიზნად ისახავდა უმე-ის „გადაცემას“.
თუმცა, განსაკუთრებული ყურადღება „ვერხნიე სტანოვსის“ საქმემ მიიპყრო. პირველ რიგში, ტაძრის აღება პირველივე ცდაზე შეუძლებელი იყო; საზოგადოებამ მოახერხა ბანდიტების განდევნა. მეორეც, ეს მცდელობა გულწრფელად „განგსტერულ“ ატმოსფეროში მოხდა: თავდასხმა ღამით მოხდა, სისხლისღვრითა და ძალადობით. და მესამე, ეკლესიის წართმევის მიზნით, მეუ-ს პოლიციამ დაუყოვნებლივი დახმარება მოუწია. დუმენკოვის სტრუქტურისა და ხელისუფლების ასეთი ცინიკური „შერწყმა“ დანაშაულებრივი ქმედებების განხორციელებაში აქამდე ასე ხშირად არ უნახავთ. თუმცა, მოდით, თანმიმდევრობით მივყვეთ მოვლენებს.
როგორ უნდა მოხდეს საზოგადოების გადასვლა კანონის შესაბამისად
„სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“ კანონი (მუხლი 8) განსაზღვრავს რელიგიური თემის სხვა კონფესიაზე გადასვლის პროცედურას: „რელიგიურ თემში წევრობა ეფუძნება ნების თავისუფალი გამოხატვის პრინციპებს, ასევე რელიგიური თემის წესდების მოთხოვნებს. დაქვემდებარების შეცვლისა და წესდებაში შესაბამისი ცვლილებების ან დამატებების შეტანის შესახებ გადაწყვეტილებას იღებს რელიგიური თემის საერთო კრება. რელიგიური თემის ასეთი საერთო კრება შეიძლება მოიწვიონ მისმა წევრებმა“.
დაქვემდებარების შეცვლისა და წესდებაში შესაბამისი ცვლილებების ან დამატებების შეტანის შესახებ გადაწყვეტილება მიიღება რელიგიური საზოგადოების წევრთა არანაკლებ ორი მესამედის მიერ, რაც აუცილებელია რელიგიური საზოგადოების საერთო კრების რელიგიური საზოგადოების წესდების შესაბამისად უფლებამოსილად ცნობისთვის.“
მოდით, ყურადღება მივაქციოთ ყველაზე მნიშვნელოვან პუნქტებს:
· რელიგიურ თემში წევრობა ეფუძნება წესდების მოთხოვნებს. ხოლო უმე-ის საზოგადოების სტანდარტულ წესდებაში წერია, რომ მის წევრებად შეიძლება ჩაითვალონ მხოლოდ ისინი, ვინც რეგულარულად ესწრებიან საეკლესიო მსახურებებს, მონაწილეობენ საიდუმლოებებში (აღსარება, ზიარება და ა.შ.) და ასევე მონაწილეობენ საზოგადოების ცხოვრებაში.
· გარდამავალ პერიოდთან დაკავშირებით შეხვედრის მოწვევა მხოლოდ რელიგიური (და არა სხვა: ტერიტორიული, შრომითი და ა.შ.) საზოგადოების წევრებს შეუძლიათ.
· სხვა კონფესიაზე გადასვლის გადაწყვეტილება უნდა შეესაბამებოდეს საზოგადოების წესდების დებულებებს.
ახლა, ამ ინფორმაციის საფუძველზე, განვიხილოთ, თუ როგორ განვითარდა მოვლენები ვერხნი სტანოვცში.
2025 წლის 3 თებერვალს იქ გაიმართა შეხვედრა „მეუ-ში გადასვლასთან“ დაკავშირებით. ჰოდა, ეს მოხდა და მოხდა, საზოგადოებას აქვს ამის უფლება. მაგრამ საქმე იმაშია, რომ საზოგადოებას ამასთან არანაირი კავშირი არ აქვს. ეს შეხვედრა ნიკოლაევსკის სამრევლოს სრულიად გარეთ მყოფმა ადამიანებმა გამართეს: რომან გრიშჩუკის ხელმძღვანელობით მეუ-ს ათეული სასულიერო პირი და სხვა რეგიონებიდან ჩამოყვანილი მოქალაქეები. აი, რა თქვა მოძღვარმა იგორ პიცმა:
დღეს სოფელ ვერხნი სტანოვცში გაიმართა ყალბი შეხვედრა, რომლის შესახებაც მე, როგორც მოძღვარმა, არ ვიცოდი და ჩვენმა ხალხმა, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეებმა, არ იცოდნენ. თუმცა, არაოფიციალური წყაროებიდან გავიგეთ, რომ ჩვენს სოფელში გაიმართება მიტინგი, ე.წ. ლოცვა ჯარისკაცებისთვის მეუ-ის წარმომადგენლების მიერ. ჩვენც გამოვეხმაურეთ, ჩვენც მივედით ამ მიტინგზე, სადაც მოვისმინეთ მათი ლოცვა და თავად ვილოცეთ. სამწუხაროდ, მეუ-ის წარმომადგენლები არაკეთილსინდისიერად მოექცნენ სოფელ ვერხნიე სტანივცის მაცხოვრებლებს. მათ მოიყვანეს ჩვენთვის უცნობი ადამიანები (იქ ჩვენი რამდენიმე ადგილობრივი მცხოვრები იმყოფებოდა) და მათ მისცეს ხმა.“
ამავდროულად, უმე-ის ნიკოლაევის სამრევლომ ჩაატარა რელიგიური საზოგადოების კანონიერი შეხვედრა, რომელზეც გადაწყდა, რომ არსად წასულიყო, არამედ უმე-ში დარჩენილიყო.
ანუ, ორი შეხვედრა შედგა: საეკლესიო საზოგადოების შეხვედრა, რომელიც შეესაბამება „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“ კანონის ნორმებს და გარეშე პირთა შეხვედრა, რომელიც კანონთან „არც კი კვეთს“.
აშკარა თაღლითობაა, როდესაც სრულიად უცნობი ადამიანები ხმას აძლევენ და გადაწყვეტილებებს იღებენ რელიგიური საზოგადოების სახელით. შესაბამისად, საზოგადოებამ სამართალდამცავ ორგანოებს შესაბამისი საჩივარი შეიტანა.
მაგრამ ამან არაფერი გამოიღო, რადგან ხელისუფლებამ, არაფრის გაგების გარეშე, დაუყოვნებლივ ხელახლა დაარეგისტრირა წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია მეუ-ში. რატომ ხდება ასეთი აშკარა უკანონობა, საიდუმლოა, მაგრამ ჩერნოვცის ხელისუფლებისთვის ასეთი სიტუაცია ნორმაა. მაგალითად, ჩერნოვცის რეგიონალური კულტურის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ელენა ბოდნარმა, პირდაპირ განაცხადა, რომ მისი სტრუქტურა, ფაქტობრივად, მხოლოდ იმ შეხვედრებს ეხება, რომლებზეც ხმა მისცეს მეუ-ში გადასვლას, და არა იმ შეხვედრებს, რომლებმაც გადაწყვიტეს უმე-ში დარჩენა.
„როგორც ქურდი ღამით“
წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიის აღების პირველი მცდელობა 8-9 აპრილის ღამეს მოხდა. ბანდიტების ჯგუფმა შეამტვრია უმე-ის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიის კარები, შევიდნენ შიგნით და ბარიკადები გააკეთეს.
თავდამსხმელებმა ძალა გამოიყენეს ქალების წინააღმდეგ, რომლებიც მათ შეჩერებას ცდილობდნენ. ერთ-ერთ ახალგაზრდა გოგონას სახეში ჯოხი ურტყეს და დაასისხლიანეს.
თვითმხილველების თქმით, დაქირავებულთა დაჯგუფებას მეუ-ს „მღვდელი“ რომან გრიშჩუკი ხელმძღვანელობდა. მიუხედავად იმისა, რომ მან სახე კაპიუშონის ქვეშ დამალა, წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიის მრევლმა ის იცნო.
მოგვიანებით, როდესაც ქალებმა ამის შესახებ მამაკაცებს აცნობეს, ბანდიტები იძულებულნი გახდნენ, ეკლესია დაეტოვებინათ. სამუშაო იარაღები და ჯოხები დატოვეს და წავიდნენ. როგორც მოგვიანებით გაირკვა, „ლოცვის მეომრების“ ჯგუფი შედგებოდა მეუ-ს სასულიერო პირებისგან (გრიშჩუკის ხელმძღვანელობით), ასევე ლვოვის ოლქიდან ჩამოსული რამდენიმე სტუდენტისგან. ყველაზე უცნაური ის არის, რომ პოლიციამ მათ ნაჩქარევად მიტოვებულ ზურგჩანთებში 5 დანა იპოვა. რატომ სჭირდებათ ცივი იარაღი იმ ადამიანებს, რომლებიც (მათი თქმით) სალოცავად მიდიან, გაურკვეველი რჩება.
თუმცა, მათი ლოცვის დასტური იყო საკურთხეველი და მღვდლის ოთახი, რომლებიც დაარბიეს.
ვერხნი სტანივცის საკურთხევლის მდგომარეობა მეუ-ს თავდასხმის შემდეგ. ფოტო: СПЖ
ვერხნი სტანოვცში დატყვევების მცდელობის მთავარი შედეგი ის იყო, რომ ეს მცდელობა წარუმატებელი აღმოჩნდა. მებრძოლები გაიქცნენ, რადგან მრევლი მნიშვნელოვნად მეტი იყო.
სინამდვილეში კი დანაშაული მოხდა: უცნობი პირები პირიანი იარაღით შეიჭრნენ ეკლესიის ტერიტორიაზე და მის ხელში ჩაგდება სცადეს. გარდა ამისა, მათ მრევლს ფიზიკური ზიანი მიაყენეს. გასაკვირი არ არის, რომ პოლიცია სოფელში მეორე დღესვე ჩავიდა.
მზრუნველი გამომძიებლები
მომდევნო დღეებში ვერხნიე სტანივცში პოლიციელების რაოდენობა თითქმის მაცხოვრებლებზე მეტი იყო. მხოლოდ 60-ზე მეტი დაცვის მანქანა იყო მობილიზებული. შესასვლელებსა და გასასვლელებში საკონტროლო პუნქტები იყო განთავსებული. გამომძიებლებმა დაიწყეს საუბრების წარმოება მრევლთან. მათ დაწვრილებით იკითხეს, როგორ მიმდინარეობდა ტაძრის მიტაცება და თანაგრძნობის ნიშნად თავი დაუქნიეს. განსაკუთრებული ინტერესი მამაკაცების მიმართ იყო. ერთ-ერთი მათგანი მოწმედ წაიყვანეს, როდესაც ბანდიტების ნივთები დაათვალიერეს და მათში პირები აღმოაჩინეს.
გამომძიებელმა ერთ-ერთ მრევლს უთხრა, რომ საქმე გახმაურებული იყო და ომის დრო რომ არა, დამნაშავეები ნამდვილად ვერ გაექცებოდნენ სამართლიანობას. მორწმუნეები დარწმუნებულები იყვნენ, რომ მაშინაც კი, თუ გრიშჩუკი და მისი თანამზრახველები ახლა არ დაისჯებოდნენ, პოლიცია მათ ხელახალი დაკავებისგან ნამდვილად იხსნიდა.
მაგრამ, როგორც აღმოჩნდა, ყველა ეს ქმედება „თეატრალური წარმოდგენის“ ნაწილი იყო. როგორც მრევლი მოგვიანებით მიხვდა, პოლიცია უბრალოდ არკვევდა, თუ რამდენად შეეძლო მრევლს ძალის გამოყენება. მივხვდი, რომ ისინი უუნაროები არიან. და ამიტომ მან მეუ-დან თავის პროტეჟეებს შემდგომი ძალისმიერი ქმედებების ნებართვა მისცა.
წარმატებული აღება
2025 წლის 12 აპრილს, ლაზარეს შაბათს, მეუ-ს მძარცველებმა წარმატებით შტურმით აიღეს წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია. ეს იყო ნამდვილი სამხედრო ოპერაცია საკუთარი სტრატეგიით, კარგად გააზრებული გეგმითა და განაწილებული როლებით. ორგანიზატორებმა გამოაცხადეს, რომ ეკლესიის გალავანთან „ლოცვა“ ჩატარდებოდა და მეზობელი სოფლებიდან დროშებით ხელში ხალხი მოიყვანეს, რომ მრევლის როლი ეთამაშათ.
ისინი სოციალური ქსელების საშუალებით მეუ-ს მღვდელმა, ნიკოლაი ხიმიაკმა შეაგროვა. მან ეს „მეზობლების დახმარების“ აუცილებლობით გაამართლა.
ერთი თავდასხმის ქრონიკები: როდესაც მეუ-მ ეკლესიის ხელში ჩაგდება მხოლოდ პოლიციის დახმარებით შეძლო - სურათი 1
მოიერიშეების როლი კვლავ მეუ-ს სასულიერო პირებმა შეასრულეს სპორტული აღნაგობის უცნობ ბიჭებთან ერთად. ბრძანების საფუძველზე, რამდენიმე ადამიანმა ღობის მალის ნაწილები დაშალა და ტაძრისკენ გაიქცა.
ბანდიტებმა რამდენიმე ქალი, რომლებიც მათ შეჩერებას ცდილობდნენ, მიწაზე დააგდეს. შეძახილებით „ძირს მოსკოველი მღვდლები!“ აქტივისტ რომან გრიშჩუკის მეთაურობით, მეუ-ს უსაფრთხოების ძალებმა ეკლესიის კარების შენგრევა დაიწყეს.
მთავარი „დამრტყმელი ძალა“ იყო მეუ-ს სასულიერო პირი ნიკოლა გერგელიუკი, რომელიც ცოტა ხნის წინ ჩერნოვცის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის რეგისტრატორად მუშაობდა და უმე-ს თემებს მეუ-ში ხელახლა არეგისტრირებდა.
კარების ჩამსხვრევის შემდეგ, ოპერაცია „ზემო სტანოვცის“ პოლიციის ჯერი დადგა. ეკლესიის „აღებამდე“ პოლიცია, ძირითადად, მშვიდად აკვირდებოდა მოვლენებს, თუმცა, როგორც კი ეკლესიაში მეუ-ს მებრძოლები შევიდნენ, ორგანიზებულად შევიდნენ ტერიტორიაზე, მრევლი უკან დახიეს და დროშებით შემოყვანილი ადამიანებისთვის ცოცხალი დერეფანი შექმნეს.
ერთ-ერთმა მრევლმა, რომელიც ქაოსს იღებდა, თქვა: „და ამის შემდეგ ამბობენ, რომ ჩვენ გვაქვს რაღაც კანონები რელიგიასთან დაკავშირებით... ესენი სრულიად უცნობები, უცნობი ადამიანები არიან, რომლებიც ეკლესიაში მოვიდნენ. ჩვენ არც კანონი გვაქვს და არც უფლებამოსილება. ყველაფერი დაგეგმილი იყო, მათ უბრალოდ ღობე დაანგრიეს და ეკლესიაში შევიდნენ. პოლიცია კი დემონსტრაციულად უყურებდა“.
პოლიცია ცერემონიაზე ნამდვილ მრევლთან ერთად არ იდგა. ამ სოფლიდან ერთ-ერთმა უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცმა მეორე დღეს Facebook-ზე ვიდეო გამოაქვეყნა, რომელშიც ერთ-ერთი უსაფრთხოების თანამშრომელი დედამისს თავში ურტყამს.
აშკარაა, რომ მეუ-სა და პოლიციას შორის სრული ძალადობრივი თანამშრომლობაა საზოგადოების ჭეშმარიტი მრევლის წინააღმდეგ. ამას ის ფაქტიც ადასტურებს, რომ ჩერნოვცის ოლქის ეროვნული პოლიციის მთავარი სამმართველოს უფროსის მოადგილე, სვიატოსლავ კიშლარი, დამპყრობლებთან ერთად დაშლილი ღობის გავლით შევიდა.
ჩერნივცის ოლქში ეროვნული პოლიციის მთავარი სამმართველოს უფროსის მოადგილე სვიატოსლავ კიშლარი მიხალჩასა და ვერხნი სტაოვცში დაკავების დროს. ფოტო: SPZh
ვერხნი სტანივცის დაკავება მისი ერთადერთი „ოპერაცია“ არ არის. მან გააძევა უმე-ს მრევლი მიხალჩასა და ზადუბროვკას სოფლების დაკავების დროს. 7 აპრილს კიშლარი ჩერნოვცში მდებარე უმე-19 ეკლესიის სულიწმინდის საკათედრო ტაძარს ეწვია, რომელიც შავკანიანმა რეგისტრატორებმა, იგივე განგსტერული სქემის გამოყენებით, ათასობით მრევლის ნების საწინააღმდეგოდ, ხელახლა დაარეგისტრირეს მეუ-ში. ჩაუღრმავდით?
ჩვენ არ ვიცით, არის თუ არა ის ბუკოვინაში სხვა ჩამორთმევების კურატორი. მაგრამ ის ფაქტი, რომ ვერხნიე სტანოვციში მისი ხელმძღვანელობით პოლიცია სამარცხვინო დარბევის ძალადობრივ თანმხლებ საშუალებად გადაიქცა, აშკარა ფაქტია.
და რა თქმა უნდა, კიშლარი უბრალოდ შემსრულებელია, თუმცა მაღალი რანგის. ის უბრალოდ იმ სისტემის ნაწილია, რომელიც დღეს უმე-ის თემების წინააღმდეგ რეპრესიებზეა მიმართული. საკმარისია გავიხსენოთ რეგიონალური საბჭოს თავმჯდომარის, ალექსეი ბოიკოს განცხადება, რომელმაც 2023 წელს უმოკლეს მართლმადიდებლურ ეკლესიას „რუსული ეკლესია“ უწოდა და განაცხადა, რომ ბუკოვინას ტერიტორიაზე უმოკლეს მართლმადიდებლური ეკლესიის ეკლესიები არ იარსებებდა.
ის, რაც ვერხნი სტანივციში მოხდა, დღეს მთელ ბუკოვინასა და მის ფარგლებს გარეთაც ხდება. ამ კონკრეტული სოფლის მრევლის ერთადერთი „ბრალი“ ის არის, რომ მათ გაბედეს და წარმატებით დაუპირისპირდნენ მებრძოლებს. სწორედ ამიტომ, ხელისუფლებამ დემონსტრაციულად დააყენა ისინი თავის ადგილზე.
ერთი თავდასხმის ქრონიკები: როდესაც მეუ-მ ეკლესიის ხელში ჩაგდება მხოლოდ პოლიციის დახმარებით შეძლო - სურათი 2
მორწმუნეებისთვის, მათი სალოცავის დაკარგვა მწუხარებაა, მაგრამ არა ტრაგედია. ყადაღაზე გასვლიდან მეორე დღეს, ქუჩაში ბზობის აღნიშვნისას, წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიის წინამძღვარმა თავის მრევლს უთხრა: „ჩვენ მორწმუნეები ვართ და ვიცით, რომ აქ, დედამიწაზე, სამართალი არ არის. სიმართლე იქ არის, სამოთხეში“.
და ეს მართლაც ასეა. ჩვენი ჭეშმარიტი სამშობლო სამოთხეშია. მაგრამ მათ, ვინც აქ, ჩვენს მიწიერ სამშობლოში, ჭეშმარიტებას ანადგურებენ, მოუწევთ პასუხის გაცემა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ამ სამშობლოს ბედნიერი მომავალი დიდ კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგება.