OCU “calls on the grace of God” for grenades against Russian army
OCU "priest" Oleksandr Dediukhin on his Facebook page said that he had ordered special inscriptions on combat grenades – "God's mercy" and "grace". Each inscription costs UAH 100, and the raised funds go to the needs of the Armed Forces of Ukraine.
“I call on the mercy of God and grace on the heads of the invaders who came to us uninvited. Let’s help them meet with the Lord soon,” Dediukhin wrote.
In the comments, one of the subscribers, Ivan Boris, wrote that “the same money could have been collected without mentioning the Name of God on explosives”, and it was more appropriate to talk about God’s punishment. To this, Dediukhin replied that "the grace of God and God's punishment are synonymous."
Earlier, the UOJ wrote that according to Dediukhin, coming to the Church, one should not seek the salvation of the soul.