Patriarch Bartholomew: 100,000 Ukrainian soldiers have died in the war
On September 1, 2023, Patriarch Bartholomew of Constantinople revealed that 100,000 Ukrainian soldiers have died in the war with Russia, reports fosfanariou.gr.
In his message addressed to Epifaniy Dumenko, Patriarch Bartholomew, referring to the war between Russia and Ukraine, stated, "For almost two years now, we have been witnessing a tragedy."
"Not only in the relations between the two Orthodox Churches but also in the heart of Europe, we see daily bloodshed. One hundred and fifty thousand, perhaps two hundred thousand Russian soldiers have died in this war, along with around one hundred thousand Ukrainian soldiers and countless civilians," the leader of the Phanar said.
He mentioned that this tragedy also "affects the relationships with the respective sister Orthodox Churches."