Amsterdam believes Yelensky should be on the US sanctions list. Photo: X Amsterdam
The United States should impose sanctions against the head of the State ethno-politics of Ukraine Viktor Yelensky. This was stated in his X by US human rights activist Robert Amsterdam. He referred to the US President's speech on the National Day of Religious Freedom, where Biden notes that the US "has imposed sanctions, visa restrictions and export controls on actos and entities that are responsible for serious human rights abuses like religious persecution."
"Next on that sanctions list should be Viktor Yelensky, head of the State Service for Religion and Ethnopolitics (DESS), who has been pushing a draft law to eradicate the Ukrainian Orthodox Church," said Robert Amsterdam.
Earlier, the UOJ wrote that lawyers called on the leaders of the USA, Britain and the EU to intervene in the situation around the UOC.