Korchynsky about Lavra monks: Don't want to leave? You will crawl out then
The head of the Brotherhood organization Dmytro Korchynsky said that "Moscow priests" who refuse to voluntarily leave the Lavra will "crawl out" from there.
Dmytro Korchynsky, head of the Brotherhood radical organization, posted on his Facebook page a threat against the monks of the Kyiv-Pechersk Lavra who would not want to voluntarily leave the monastery.
“The Moscow ‘cassocks’ declared they would not leave the Lavra. They will crawl out then,” Korchynsky said.
Recall that Dmytro Korchynsky, being one of the leaders of the UNSO, led the assault on the Kyiv-Pechersk Lavra in 1992. About 100 people, armed with pieces of pipes and fittings, rubber clubs and chains, entered the territory of the monastery and tried to seize it. The militants were then stopped by OMON (riot police).
As the UOJ reported, MP Nikita Poturayev said that "we need to prepare for the fact that patriotic public, including war veterans, will come to the Kyiv-Pechersk Lavra to support its liberation from representatives of the Moscow Patriarchate."