OCU cleric: Let UOC believers feel war by praying in destroyed temples
Georgiy Kovalenko has advised the believers of the UOC to pray in the destroyed temples so that they "do not trust Russian propaganda".
OCU "priest" Georgiy Kovalenko said that there is no need to rebuild churches destroyed by Russia, otherwise, the UOC believers will not stop trusting the propaganda of the Russian Federation. He said this on the air of the telethon, published on the YouTube channel "We – Ukraine".
Answering the question of where the parishioners of the Transfiguration Cathedral in Odesa should go after the missile strike, Kovalenko said that since Ukraine's independence, the UOC has rebuilt and built many churches and monasteries.
At the same time, according to the "priest," there is no need to rush to rebuild destroyed shrines.
"I don't think that people won't have a place to pray. I think it's very important not to rush to rebuild everything, not to rush to clean up. I think that now is the time for the faithful of the UOC to pray in these destroyed churches, exactly in their present state. It is important to see it, to experience it, so that then not to trust Russian propaganda or narratives about a united nation, Malorossiya, Novorossiya and other stories that are constantly generated in Odesa," he said.