Romanian Patriarchate establishes the "Romanian Orthodox Church of Ukraine"
The Synod of the Romanian Church has blessed Romanian Orthodox communities in Ukraine to move to the jurisdiction of the Romanian Patriarchate.
On 29 February 2024, a working session of the Holy Synod of the Romanian Orthodox Church was held, reports basilica.ro.
One of the main decisions of the Synod concerned Orthodox communities in Ukraine, namely: "Blessing, encouraging and supporting the initiatives of Romanian Orthodox communities in Ukraine to restore communion with the Mother Church, the Romanian Patriarchate, through their legal organisation in a religious structure called the Romanian Orthodox Church of Ukraine."
As reported, the Church of Moldova banned 6 more clerics for converting to the Romanian Patriarchate.