02 September 2024 13:34
Filyuk is puzzled as to why only "Moscow priests" should profit from Ukrainians, rather than representatives of the OCU.
Oleksiy Filyuk, a "priest" from the Ternopil Diocese of the OCU, responded to a question about whether homes should be re-blessed if they had already been blessed by a UOC cleric by suggesting it should be done to give representatives of Dumenko’s structure a chance to earn money.
“To ease your mind, re-bless the house and let the Ukrainian priest earn some 500 hryvnias. Why should only Moscow priests be the ones profiting off you? Give us a few hryvnias. Re-bless it for sure…” Filyuk stated.
As reported previously, an OCU cleric who participated in the seizure of the UOC Church of the Apostles Peter and Paul in Lenkivtsi expressed outrage that there was no property in the church.