Metropolitan Longin to Zelensky: Release my son from TRC
Metropolitan Longin and the wife of the mobilized son. Photo: Screenshot from YouTube channel Metropolitan Longin and the wife of the mobilized son. Photo: Screenshot from YouTube channel
Metropolitan Longin (Zhar) of Bancheny addressed an appeal to the President of Ukraine, Volodymyr Zelensky.
On October 4, 2024, Metropolitan Longin (Zhar) of Bancheny recorded a video appeal to President Zelensky, demanding his help in securing the release of his son, who was forcibly mobilized by TRC officials.
In his address, the metropolitan explained that his son, who was abducted by the TRC officers, has two young children, and his wife is nine months pregnant and is expected to give birth to their third child soon.
Metropolitan Longin believes that the actions of the TRC officials have nothing to do with Ukrainian law.
Later that same day, despite his own health problems, the metropolitan arrived at the building of the Chernivtsi TRC to demand his son's release.
He described the actions of the TRC representatives, who "mobilized" the father of two children, as inhumane and promised to remain outside the TRC building until his son's release is secured.
Earlier, the UOJ reported that two UOC priests were abducted by TRC officers in Zakarpattia. However, due to the active stance of UOC believers who demanded the release of the clergy, they were later freed.