აქ ყველა ელოდება მშვიდობას უკრაინაში, - პადებორნში უმე-ის ახალი თემის წინამძღოლი
წმინდა ფრანცისკე ქსავიეს სახელობის ტაძრის წინამძღვარმა ტაძარი უკრაინის მართლმადიდებლურ საზოგადოებას მსახურებისთვის დაუთმო.
„მღვდელმსახურება ტარდება ძველი კათოლიკური უნივერსიტეტის ეკლესიაში, პადებორნის ცენტრში. მაგრამ მნიშვნელოვანია არა იმდენად კედლები, არამედ ის, რომ პური ტყდება, ევქარისტია აღევლინება, ეს არის მთავარი. პირველ საღმრთო ლიტურგიაზე ჩვენთან სხვა ქალაქებიდანაც მოვიდნენ უკრაინელები“, - განაცხადა მამა რომანმა.
საზოგადოება აგრძელებს დამატებითი შენობების ძიებას, რათა წაიკითხონ ღვთისმშობლის დაუჯდომელი, შეიკრიბნენ მსახურების შემდეგ ახალგაზრდა მრევლებთან საუბრისა და გაკვეთილებისთვის, რადგან უნივერსიტეტის ეკლესია მასპინძლობს ღონისძიებებს საკუთარი დატვირთული გრაფიკის მიხედვით.
”ის ფაქტი, რომ უმე-ის პადებორნის საზოგადოებამ დაიწყო ფუნქციონირება, თანამემამულეებმა შეიტყვეს ძირითადად პადებორნში უკრაინელების Telegram ჩეთიდან. აქ მითითებული იყო უბ-კე, რმე, რმეს-ის სამრევლოები. ჩვენი მრევლის გახსნის გამოცხადების შემდეგ კი ბევრი მოწოდება იყო და ხალხმა სიამოვნებით მიიღო ის ფაქტი, რომ შესაძლებელი იქნებოდა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლთან ერთად ლოცვა. ახლა თქვენ შეგიძლიათ მიიღოთ ინფორმაცია სამრევლოს ცხოვრების შესახებ ჩვენს ფეისბუქ გვერდზე“, - განაცხადა მამა რომანმა.
უკრაინულ თემში ბევრი ბავშვიანი ქალია. თავად მამა რომანი საოჯახო ტიპის ბავშვთა სახლის მასწავლებელია და პადერბორნში კამენსკის ეპარქიიდან 9 შვილიან ოჯახთან ერთად ჩამოვიდა. ისინი ეხმარებიან მღვდელს ღვთისმსახურებაში: დედა ოლგა და მისი უფროსი ქალიშვილი გალობენ, უფროსი ვაჟები მსახურობენ საკურთხეველში.
თემის კაცები, რომლებმაც ასევე გერმანიაში ჩამოიყვანეს მრავალშვილიანი ოჯახები, ეხმარებიან მსახურებისათვის შენობის მომზადებაში, ხატებს სპეციალურ სამფეხებზე აწყობენ იმის გამო, რომ კანკელი არ არის. ხატები მამა რომანმა მშობლიური უკრაინიდან ჩამოაბრძანა.
„როცა ვმსახურობ, მესმის, რომ ჩემს ზურგს უკან მყავს არა მარტო მრევლი ეკლესიაში, არამედ მათი ნათესავები და მეგობრებიც, რომლებზეც ჩანაწერებში წერენ და ლოცვებში მოვიხსენიებთ. უკრაინის სხვადასხვა ქალაქებიდან, მათ შორის, კამენსკიდან, სადაც წინამძღვრად ვმსახურობდი, სოციალურ ქსელებში წერენ მოსახსენიებელ სახელებს.
„აქედან, პადებორნიდან, ჩვენ შეგვიძლია ლოცვით დავეხმაროთ უკრაინას. აქ ყველა ელოდება მშვიდობას უკრაინაში, მხოლოდ ამით შეგვიძლია დავბრუნდეთ სახლში“, - დასძინა მამა რომან რომანენკომ.
საუბრისას, თუ როგორ განვითარდება საზოგადოება ექვს თვეში ან ერთ წელიწადში, მამა რომანმა მოიყვანა სიტყვები სახარებიდან: ,,ნუ ზრუნავთ ხვალინდელი დღისათვის, რადგან ხვალე თვითონ იზრუნებს თავისას: ყოველ დღეს ეყოფა თავისი საზრუნავი.’’ (მათ. 6:34).
„დღეს უფალმა მოგვცა ეს დრო მოთმინებისთვის და ვილოცოთ. ილოცეთ ნათესავებისთვის, ილოცეთ ჯარისკაცებისთვის, რათა უფალმა გადაარჩინოს ისინი და ცოცხლები დაუბრუნონ ოჯახებს. მან მოგვცა ეს დრო, რომ გვიყვარდეს მოყვასი, ამ სიყვარულის გარეშე ჩვენ არ გავუხსნით ჩვენს გულებს ღმერთს და ამის გარეშე ის არ გაგვახსნის“, - დაასკვნა თემის წინამძღვარმა.
შეგახსენებთ, რომ 2022 წლის 13 ნოემბერს პადებორნში, უმე-ის ახალ საზოგადოებაში პირველი საღმრთო ლიტურგია აღევლინა.