2025 წლის 28 იანვარს ალბანეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვრის, არქიეპისკოპოსი ანასტასის ცხედარი, რომელიც შაბათს გარდაიცვალა ათენის საავადმყოფოში, საბერძნეთიდან ალბანეთში გადაასვენენ, წერს მჟკ-ის ბერძნული რედაქცია. კაკავიას სასაზღვრო გამშვებ პუნქტზე სამგლოვიარო მსვლელობას მრავალი მორწმუნე დახვდა, რომლებსაც სურდათ დაემშვიდობონ გარდაცვლილ იერარქს, რომელსაც ბევრი "მამას" უწოდებდა.
საზღვრის გაღმა, ქალაქ დერვიკანსა და ჯიროკასტრაში, თვალცრემლიანი მორწმუნეები დაფნის რტოებით ამკობდნენ ჭურჭელს და აღდგომის საგალობლებს გალობდნენ. გიროკასტრის მიტროპოლიაში, სადაც პირველი პანაშვიდი გაიმართა მიტროპოლიტ დიმიტრის ხელმძღვანელობით, შეიკრიბნენ მღვდელმსახურები და მეუფის მიერ დაარსებული სკოლების მოსწავლეები.
ადგილობრივი დროით 16:00 საათისთვის მსვლელობა ტირანაში ჩავა, სადაც ცხედარი გამოსამშვიდობებლად ხუთშაბათამდე იქნება დასვენებული. პანაშვიდი ხუთშაბათს 11:00 საათზე გაიმართება. მას უხელმძღვანელებს კონსტანტინოპოლის პატრიარქი ბართლომეოსი, იერუსალიმის პატრიარქების, თეოფილე და ალექსანდრიელი თეოდორეს, ათენის მთავარეპისკოპოსი იერონიმე და ყველა ადგილობრივი ეკლესიის წარმომადგენლების თანამონაწილეობით.
ალბანეთის ეკლესიამ 29 იანვრამდე ხუთდღიანი გლოვა გამოაცხადა. მთავარეპისკოპოსი ანასტასი ხელმძღვანელობდა მას 30 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში და მნიშვნელოვანი როლი ითამაშა ქვეყანაში მართლმადიდებლობის აღორძინებაში ათწლეულების განმავლობაში კომუნისტური დევნის შემდეგ.