მითხრეს: თუ გინდა მშვიდად იცხოვრო, გადადი მეუ-ში, - ჩხრეკის შესახებ სსუდ-ის ხელმძღვანელი
უმე-ის საგარეო საეკლესიო ურთიერთობათა დეპარტამენტის თავმჯდომარემ, ჩერნივცისა და ბუკოვინას მიტროპოლიტმა მელეტიმ, წმინდა იოანე ოქროპირის ხსენების დღეს გამართულ ქადაგებაზე, 2022 წლის 25 ნოემბერს ეპარქიაში ჩატარებულ ჩხრეკის დეტალებზე ისაუბრა.
”ისინი მოვიდნენ შვიდ საათზე, მოულოდნელად და ეფექტურად. ეპარქიაში ყველა კარი შემოანგრიეს, თითქოს ვიღაცას არ სურდა მათი შეშვება. შეიარაღებულები შემოვიდნენ, ყვიროდნენ: „ადექი, ხელები მაღლა“. პიჟამოში ვარ, არც კი ვიცი რა გავაკეთო. წაიკითხეს ბრძანება, გამაფრთხილეს და ჩხრეკა დაიწყეს. აიღეს ტელეფონები, კომპიუტერიდან ამოიღეს დისკები. მათ არ შემოუშვეს ჩემი ადვოკატი, თითქოს ეს იყო არა დემოკრატიული თავისუფალი უკრაინა, არამედ ჩრდილოეთ კორეა“, - ამბობს ეპისკოპოსი.
მან ასევე თქვა, რომ სბუ-ის ოფიცრებმა მას „კარგი რჩევები“ მისცეს, თუ როგორ აეცილებინა ასეთი „ვიზიტები“.
”პირადში, ნიღბიანმა ერთ-ერთმა კეთილმა ადამიანმა გამიყვანა და მითხრა: ”თუ გინდა, რომ ასეთი ცირკი არ გაგრძელდეს და მომავალში მშვიდად იცხოვრო, გადადი მეუ-ში.” ამის შემდეგ შემობრუნდა და წავიდა“, - იხსენებს მიტროპოლიტი მელეტიუსი.