ფანარიონის მღვდელმა ეგზარქოსს კიევში უმე-ის ირგვლივ შექმნილი ვითარების გამო მიმართა
დეკანოზმა ტარას პეტრუნიაკმა, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ესპანეთისა და პორტუგალიის მიტროპოლიის სამხრეთ ესპანეთის ოლქის მმართველმა, ღია წერილით მიმართა კიევის ფანარიიონის ეგზარქოსს, კომანის ეპისკოპოს მიქაელს, სადაც მოუწოდა მას ხმის ამაღლება ხელისუფლების თვითნებობის წინააღმდეგ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან მიმართებაში. წერილს სრულად ვაქვეყნებთ.
ღია წერილი მის უწმინდესობა მიქაელს, კომანის ტიტულოვან ეპისკოპოსს
Contra spem spero
თქვენო უწმინდესობავ! მე მოგმართავთ, როგორც უკრაინის კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს სტავროპეგიის ხელმძღვანელს, იმ იმედით, რომ თქვენთვის უცხო არ არის სამართლიანობისა და ქრისტიანული სინდისის ცნებები.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საეკლესიო ცხოვრებასთან დაკავშირებული ბოლო მოვლენები მაიძულებს მოგმართოთ ღია წერილით.
გასულ კვირას ლიტურგიაზე წაიკითხეს სახარება, რომელშიც ქრისტე მოგვითხრობს იგავს კეთილი სამარიტელის შესახებ. ჩვენ ვიცით, რომ წმინდა წერილის სიტყვები უნდა გახდეს საფუძველი ჩვენი ქმედებებისა და საქმეებისთვის, რომლის გარეშეც ჩვენი რწმენა ვერ იარსებებს (იაკობი 2:17). დღეს ჩვენ ვხედავთ თვითნებობას უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მიმართ. მოხდა ისე, რომ ისინი, ვინც მოქალაქეთა უსაფრთხოებისა და კონსტიტუციური უფლებების დაცვაზე უნდა ზრუნავდნენ, ბოლო კვირებში ავიწროებენ არა მხოლოდ უმე-ის საერო პირებს, არამედ მღვდლებს და ამ ეკლესიის ეპისკოპოსსაც კი.
პატივი უნდა ვცეთ წინამძღვარსა და და უმე-ის სამწყსოს ქრისტიანულ თავმდაბლობას იმის გამო, რომ ასეთ რთულ დროს ისინი აგრძელებენ ღირსეულად ატარონ ჯვარი მშვიდი სამადლობელი ლოცვით ბაგეებზე, როგორც სახარების გმირებმა და  ერთადერთ იმედს ღმერთზე ამყარებენ. აღსანიშნავია, რომ ამ უკანონობის მოწმეები არიან ადამიანებიც, რომლებიც მუდმივად საუბრობენ „ერთიან ხალხზე“, ფაქტობრივად, ზუსტად საპირისპიროდ მოქმედებენ, ავლენენ შეუწყნარებლობასა და რელიგიურ მტრობას. შეიძლება შეამჩნიოთ, როგორ უხმოდ უვლიან გვერდს უმე-ს „ძმები“ - ბერძენი კათოლიკეები, არ უნდათ დახმარება, ხოლო მათ უზენაეს მთავარეპისკოპოსს, თითქოს ვერ ხედავს, არ სურს უსამართლობის წინააღმდეგ ხმის ამაღლება; იგივე ეხება მეუ-ს "სასულიერო პირებს", სადაც მათი "მიტროპოლიტი" უკანონობას თვალს არიდებს და შემდეგ ცრუდ ქადაგებს მოყვასის სიყვარულზე.
არ გგონიათ, რომ ჩვენ, პირველი დამსახურებული ეკლესიის სასულიერო პირები, არ უნდა მოვიქცეთ თვალთმაქცურად? ხმა უნდა ავიმაღლოთ ჩვენი რწმენითა და სისხლით ძმების დასაცავად! მე და შენც ხომ უკრაინელები ვართ. დაუშვებელია თვითნებობა, რომელიც ჩაიდინა სბუ-მ, ამ შემთხვევაში ბოლშევიკური ჩეკა-ს ან ნაცისტური გესტაპოს მსგავსად. როდესაც სამონასტრო საეკლესიო ცხოვრება ირღვევა დამამცირებელი ჩხრეკით, ხდება ღალატის უსაფუძვლო ბრალდებები, ეპისკოპოსების მიმართ მდაბალი პროვოკაციები, დაშვებულია უკრაინის შეიარაღებული ძალების ტყვე ჯარისკაცებზე მართლმადიდებელი სამღვდელოების გაცვლა. ყველა უკრაინელ ჯარისკაცს ვუსურვებ ტყვეობიდან განთავისუფლებას, მაგრამ არა ასეთ ფასად. უკრაინელს უკრაინელზე არ უნდა ცვლიდნენ! სიმართლის დასაცავად არ უნდა გეშინოდეს პოლიტიკოსების, არამედ მხოლოდ ერთი ღმერთის:
,,უწყით უკუე შიში უფლისაჲ, კაცთა-მე ვერწმუნნეთა? რამეთუ ღმრთისა წინაშე განცხადებულ ვართ; და ვესავთ გონებათაცა თქუენთა შინა განცხადებად. (2 კორ. 5:11).’’
ამ წერილით მუხლმოდრეკით მოგმართავთ ერთადერთი თხოვნით - აღიმაღლოთ თქვენი ავტორიტეტული ხმა ამ სულმოკლე უდაბნოში (მათე 3.3) და ვთხოვ უკრაინის პრეზიდენტს, შეწყვიტოს თვითნებობა ჩვენს ძმებთან დაკავშირებით!!!!
„რომ იცოდეთ რას ნიშნავს: „მსურს წყალობა და არა მსხვერპლი“, თქვენ არ დაგმობდით უდანაშაულოებს“ (მათე 12:7).