სბუ აწარმოებს ჩხრეკას უმე-ის ბორისპოლის ეპარქიაში
2022 წლის 9 დეკემბერს, სბუ, პოლიციასთან და თავდაცვის ძალებთან ერთად, აწარმოებს ჩხრეკას ბორისპილის უმე-ის პოკროვსკის საკათედრო ტაძარში. ამის შესახებ უწყება ფეისბუქ გვერდზე იტყობინება.
სბუ-ს პრესსამსახური წერს, რომ უშიშროების ძალები „ეკლესიის წარმომადგენლების უშუალო მონაწილეობით“: „ამოწმებენ ტერიტორიას და შენობას, რათა გამოავლინონ მიმოქცევაში აკრძალული საგნები; განახორციელოს პირების შემოწმება უკრაინის სახელმწიფო სუვერენიტეტის საზიანოდ უკანონო ქმედებებში მონაწილეობისთვის.
მოხსენებაში ნათქვამია, რომ ჩხრეკა ტარდება რათა „გადაამოწმონ მონაცემები უმე-ის შენობების გამოყენება ხომ არ ხდება დივერსიული და სადაზვერვო ჯგუფების დასამალად, უცხო ქვეყნის მოქალაქეების, იარაღის შესანახად და ა.შ.
შეგახსენებთ, რომ ადრე მიტროპოლიტმა თადეოსმა თქვა, რომ სბუ-ს ოფიცრებმა, რომლებმაც "ნოვოროსიის" დროშა "აღმოაჩინეს" ზოლოტონოშას მონასტერში, "მთელი ქვეყნის მასშტაბით დასაცინი გახდნენ".