მიტროპოლიტი ესაია: თუ მე გავხდები წინამძღვარი, არ განვიხილავ მეუ-ს საკითხს
2022 წლის 14 დეკემბერს ტამასოსა და ორინიის მიტროპოლიტმა ესაიამ განაცხადა, რომ თუ ის გახდება კვიპროსის ეკლესიის წინამძღვარი, ის არ განიხილავს მეუ-ს აღიარების საკითხს.
,,რეპორტიორთან'' ინტერვიუში ჟურნალისტმა შეახსენა მიტროპოლიტ ესაიას, რომ არც ისე დიდი ხნის წინ მისი პოზიცია მეუ-ს აღიარების საკითხზე უარყოფითი იყო და სწორედ ამის გამო დაირღვა ურთიერთობა გარდაცვლილ მთავარეპისკოპოს ქრიზოსტომთან. „გადახედეთ თუ არა თქვენს პოზიციას უკრაინაში შეჭრის შემდეგ?“ - ჰკითხა ჟურნალისტმა.
მიტროპოლიტმა ესაიამ უპასუხა, რომ იმ ფაქტების გათვალისწინებით, რაც ჩვენ გვქონდა იმ დროს (როდესაც მიტროპოლიტი ესაია ეწინააღმდეგებოდა მეუ-ს - რედ.), ჩვენ სამართლიანად ვითხოვეთ მშვიდობის შესაძლებლობა დიალოგისა და ნეიტრალიტეტის გზით, რათა ავტოკეფალიამ უკრაინაში გამართულად იფუნქციონიროს.
„ახლა შეიცვალა თეოლოგიური ფაქტები, მაგრამ შეჭრის შემდეგ შეიცვალა ეროვნული ფაქტებიც, რადგან ნებისმიერი რევიზიონიზმი ძირს უთხრის ჩვენს და საბერძნეთის არსებობას“, - განაცხადა იერარქმა.
ის ასევე აცხადებს, რომ „ეკლესიის მიმართ ჩვენ არ ვართ დამოკიდებული არც აღმოსავლეთზე და არც დასავლეთზე“. „ჩვენ გვაქვს ავტოკეფალია და უნდა გვქონდეს ჩვენი აზრი ამ საკითხთან დაკავშირებით, ყოველთვის იმ მონაცემების შესაბამისად, რაც ჩვენს წინაშეა.
მიტროპოლიტმა ესაიამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „ეს საკითხი (მეუ-ს აღიარება - რედ.) დახურულია და თუ მე ამირჩევენ, მას კვლავ არ წარვადგენ წმინდა სინოდის განსახილველად“.
ტამასოს ეპისკოპოსმა განაცხადა, რომ ყველა საუბარი იმის შესახებ, რომ მისი პოზიცია გარკვეულწილად უკავშირდება რუსეთის ეკლესიასთან ურთიერთობას, ისევე როგორც ჭორები იმის შესახებ, რომ ის "წინ სწევს მის ინტერესებს", არის "მიზანმიმართული პროპაგანდა ჩემი ჩანოქვეითების მიზნით, მოახლოებულ არჩევნებთან დაკავშირებით".
მან თქვა, რომ მისი ბოლო ვიზიტი ფანარიონში მიზნად ისახავდა ამ „ბოროტი პროპაგანდის“ გაქარწყლებას ჩვენი განზრახვებისა და პოზიციის შესახებ და „ფანარიოტებთან ურთიერთობა კიდევ უფრო გამყარდა, ვიდრე წარსულში იყო“.