საბჭოთა კავშირის ხელისუფლების დამოკიდებულებას ეკლესიის მიმართ და უკრაინაში 2022 წელს მიმდინარე პროცესებს შორის აშკარა მსგავსება იკვეთება. ფოტო: СПЖ
იერარქების წინააღმდეგ სანქციები, ლავრიდან განდევნის აშკარა საფრთხე, კანონპროექტები უმე-ის სრული აკრძალვის შესახებ - ეს ყველაფერი დღევანდელი უკრაინის საეკლესიო რეალობაა. ჩვენ კი ყველანი ვნებათაღელვაში და განგაშში ვართ – რა ელოდება ეკლესიას, ჩვენ რა გვეშველება ჩვენ?
როგორც ვიცით, ისტორია ციკლურია. და ის, რაც ჩვენ სიახლე გვგონია, სინამდვილეში ასე არ არის. ეკლესიასთან, სასულიერო პირებთან და სარწმუნოებასთან ჭიდილის მცდელობები ძალიან ცოტა ხნის წინ ხდებოდა და იყენებდნენ იდენტურ მეთოდებს.
სტატიაში "შავი პიარი ეკლესიის წინააღმდეგ უკრაინასა და სსრკ-ში: არის განსხვავება?" ანალოგიები კეთდება დღევანდელობასა და XX საუკუნის 20-30-იან წლებში ეკლესიის წინააღმდეგ მიმდინარე პიარ კამპანიას შორის. ეს სტატია გვთავაზობს ვიფიქროთ ანალოგიაზე ეკლესიაზე ძალისმიერი ზეწოლის სფეროში.
1917 წლის ოქტომბრის რევოლუციის შემდეგ ეკლესია არ მონაწილეობდა საბჭოთა ხელისუფლების წინააღმდეგ ბრძოლაში, არ მოუწოდებდა მის დამხობას, შეთქმულებასა და აგიტაციას არ უწევდა ცარიზმის აღორძინებას. მიუხედავად ამისა, საბჭოთა ხელისუფლებამ სწორედ ასეთი ბრალდებები წაუყენა მას.
ანალოგიურად, დღეს უმე არ ეწინააღმდეგება უკრაინის ხელისუფლებას, აგიტაციას არ ეწევა "რუსული სამყაროსთვის" და არ აწყობს შეთქმულებას მტერთან. მაგრამ ეს არის ზუსტად ის, რაშიც მას ოფიციალურად ადანაშაულებენ.
უნდა ითქვას, რომ დღევანდელი ზეწოლა ეკლესიაზე გაცილებით ნაკლებად მძიმეა, ვიდრე 1917 წლის ოქტომბრის რევოლუციის შემდეგ, ყოველ შემთხვევაში ამ დროისთვის. დღეს მღვდლებს არ ესვრიან ან ციხეში არ აგზავნიან მრავალი ათწლეულის მანძილზე, მაგრამ მოვლენების ლოგიკა და თანმიმდევრობა შესაბამისი ანალოგიების დახატვის შესაძლებლობას იძლევა.
მღვდლები უნდა გაანადგურონ, როგორც კონტრრევოლუციონერთა თანამშრომლები
სიცხადისთვის, განვიხილოთ რამდენიმე ისტორიული დოკუმენტი. 1919 წელს ლენინმა უბრძანა ფ. ძერჟინსკის: „სკკპ ცკ(საბჭოთა კავშირის კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტი)-ის და სახალხო კომისართა საბჭოს გადაწყვეტილების შესაბამისად, რაც შეიძლება მალე უნდა დასრულდეს მღვდლები და რელიგია. მღვდლები უნდა დაიჭირონ, როგორც კონტრრევოლუციონერები და დივერსანტები, დახვრიტონ უმოწყალოდ და ყველგან რაც შეიძლება მეტი ეკლესია უნდა დაიხუროს. ტაძრების შენობები დაილუქება და საწყობად გადაიქცევა“.
ლენინის ბრძანება № 1866672
ამ თანმიმდევრობაში ძალიან მკაფიოდ და ნათლად არის მითითებული მიზანი – „რაც შეიძლება მალე განადგურდეს მღვდლები და რელიგია“. მაგრამ საბაბი, რომლითაც ეს ყველაფერი კეთდება, სულ სხვაგვარად არის წარმოჩენილი - მღვდლები უნდა განადგურდნენ არა იმიტომ, რომ ისინი მღვდლები არიან, არამედ "როგორც კონტრრევოლუციონერები და დივერსანტები". რა თქმა უნდა, მღვდლების დიდი უმრავლესობა არც დივერსანტი იყო და არც კონტრრევოლუციონერი.
მაგრამ, რადგან ხალხი არ იყო მზად მღვდლების გასანადგურებლად მხოლოდ იმიტომ, რომ ისინი მღვდლები იყვნენ, მათ სჭირდებოდათ ხალხისთვის გასაგები ფორმულირებები. მტკიცებულება? ამისთვის ნამდვილად არავინ იწუხებდა თავს. საუკეთესო შემთხვევაში, ისინი წარადგენდნენ მეფის დროინდელ  რამდენიმე გაურკვეველ დოკუმენტს ან ბეჭდურ გამოცემებს. ისევე, როგორც დღეს სბუ „პოულობს“ ბუკლეტებს, ნოვოროსიის დროშებს ან ლიტურგიკულ ლიტერატურას, რომელიც გამოქვეყნებულია უკრაინის ფარგლებს გარეთ.
და აქ არის კიდევ უფრო თვალსაჩინო დოკუმენტი. 1922 წელს ვ.ლენინმა საიდუმლო წერილი მისწერა პოლიტბიუროს შუიას მოვლენებთან დაკავშირებით. 1922 წლის 15 მარტს, აღდგომის ტაძრის წინ მოედანზე, რამდენიმე ათასმა მორწმუნემ გააპროტესტა საეკლესიო ფასეულობების ჩამორთმევა. მათ წინააღმდეგ გამოიყვანეს პოლიცია და წითელი არმიის ჯარისკაცების რაზმი, რომელშიც შედიოდა სპეციალური დანიშნულების ჯგუფი. ამ ჯგუფის ჯარისკაცებმა რამდენიმე მომიტინგე დახვრიტეს და ათობით დაშავდა.
და ამ მოვლენებთან დაკავშირებით ვ.ლენინი წერს პოლიტბიუროს: „ჩვენ შეგვიძლია (და ამიტომ უნდა) განვახორციელოთ საეკლესიო ქონების ჩამორთმევა ყველაზე გააფთრებული და დაუნდობელი ენერგიით, არ შევჩერდეთ რაიმე სახის წინააღმდეგობის ჩახშობაზე. ზუსტად ახლა და მხოლოდ ახლა, გლეხთა მასების აბსოლუტური უმრავლესობა ან იქნება ჩვენს მხარეს, ან, ყოველ შემთხვევაში, ვერავითარ გადამწყვეტ მხარდაჭერას ვერ აღმოუჩენს იმ მუჭა შავოსან სამღვდელოებას და რეაქციულ ქალაქურ ფილისტინიზმს, რომელსაც შეუძლია და სურს გამოსცადოს საბჭოთა ბრძანებულების მიმართ ძალადობრივი წინააღმდეგობის პოლიტიკა.
შიმშილის ომში ეკლესიას არავინ დაიცავს
ვ.ლენინი სავსებით ადეკვატურად აფასებს სიტუაციას, ის წერს, რომ ხალხი იმდენად არის დაღლილი შიმშილით გამოწვეული ტანჯვით, რომ ნებისმიერ შორეულ წინააღმდეგობას შიმშილის დასამარცხებლად (რაშიც მაშინ ეკლესიას ადანაშაულებდნენ) სახალხო აღშფოთება და ამბოხება მოჰყვება.
თუ შევადარებთ უმე-ის წინააღმდეგ კამპანიას პ. პოროშენკოს დროს და ახლა, დავინახავთ, რომ იმ დროს ეკლესიის ბრალდებები კოლაბორაციონიზმსა და ფსბ-ს სამსახურში საკმაოდ რთულად იყო მიღებული საზოგადოების მიერ. სხვა საქმეა ახლა, როცა სისხლიანი ომია, როცა რუსეთი მოსახლეობასთან ერთად მთელ ქალაქებს ანადგურებს, მილიონობით ადამიანს ენერგომომარაგების გარეშე ტოვებს. დღეს ნებისმიერი, თუნდაც ყველაზე შორსმჭვრეტელი, რუსეთის მიმართ სიმპათიის ბრალდება საზოგადოებაში აღშფოთებასა იწვევს. და ნამდვილად არავინ იწუხებს თავს იმის გარკვევით, რამდენად გამართლებულია ეს ბრალდებები.
ბოლშევიკების მიერ საეკლესიო ქონების წართმევა და ეკლესიების ნგრევა არ არის დღეს უმე-ის ეკლესიების ჩამორთმევის მსგავსი არც მიზნებით, არც სისასტიკით და არც მასშტაბით. მაგრამ გარკვეული შედარება შეიძლება.
ადრე ხელისუფლება ძარცვავდა ტაძრებს, ახლა კი უკან აძლევს მეუ-ს
1990-იან წლებში კიევ-პეჩორის, პოჩაევის ლავრა, მრავალი მონასტერი და ტაძარი დაუბრუნდა უმე-ს. მთელი ეს ქონება დანგრეულ მდგომარეობაში დაუბრუნდა. ტაძრები ავარიული იყო, სამონასტრო ნაგებობები არ იყო საცხოვრებლად შესაფერისი. არ იყო კანკელი, წაშლილი იყო ფრესკა, არ არსებობდა საკურთხეველი, არ იყო საეკლესიო ჭურჭელი, წაღებული იყო საეკლესიო ნივთები. და 30 წლის განმავლობაში, უმე-მ ეს ყველაფერი ნანგრევებიდან აღადგინა, აღადგინა, გაალამაზა, ბრწყინვალე ფორმაში მოიყვანა.
მაგალითად, კიევ-პეჩორის ლავრას 1990-იანი წლების დასაწყისში და ახლა თუ შევადარებთ, არის უზარმაზარი განსხვავება. მიუხედავად იმისა, რომ სახელმწიფოც გარკვეულწილად დაეხმარა, ძირითადი სამუშაოები სალოცავების აღდგენაზე ეკლესიამ ჩაატარა.
ახლა კი ვიღაცას უნდა აიღოს ეს ყველაფერი და გადასცეს მეუ-ს იმ საბაბით, რომ ლავრაში ვიღაცამ იმღერა სიმღერა "დედა რუსეთი დგება". სინამდვილეში, რატომ არ უნდა მიისაკუთროთ იგი, თუ ამის შესაძლებლობა გაჩნდება?! არ არის საჭირო აღდგენა, აშენება, გალამაზება, მუშაობა, ფულის და დროის დახარჯვა. ყველაფერი უკვე გაკეთებულია.
და კიდევ ერთი თვალსაჩინო მომენტი ვ.ლენინის წერილიდან. ეს ეხება პატრიარქ ტიხონს, რომელსაც დიდი ავტორიტეტი ჰქონდა და პატივისცემით სარგებლობდა მორწმუნეთა და არამარტო მათ შორის. ასე რომ, საბჭოთა ხელისუფლებას აშკარად უდანაშაულო ადამიანის, მაღალი ზნეობისა და ასკეტური ცხოვრების ეპისკოპოსის განადგფურება არ დასდებოდა ბრალად, ვ.ლენინი წინდახედულად შენიშნავს: „ვფიქრობ, მიზანშეწონილია არ შევეხოთ თვით პატრიარქ ტიხონს. თუმცა ის მონათმფლობელთა ამ ამბოხებას უთუოდ სათავეში უდგას. მასთან დაკავშირებით, სახელმწიფო პოლიტიკურ ადმინისტრაციას უნდა მიეცეს საიდუმლო დირექტივა, რომ ამ ფიგურის ყველა კავშირი დაფიქსირდეს და რაც შეიძლება ზუსტად და დეტალურად, ზუსტად ამ მომენტში იყოს გამოვლენილი. დაავალეთ ძერჟინსკი, უნშლიხტს, ამის შესახებ პოლიტბიუროს ყოველკვირეულად პირადად მოახსენოს.
დღეს მისი უნეტარესის მიტროპოლიტ ონუფრის ღვთისმოსაობა იმდენად აშკარაა უმე-ის ყველაზე მგზნებარე მტრებისთვისაც კი, რომ ეკლესიაზე თავდასხმის დროს ისინი ცდილობენ მას გვერდი აუარონ. რატომ? იმიტომ, რომ უმე-ის წინააღმდეგ კამპანიის უსამართლობა არც ისე აშკარა იყოს.
ბრძოლა ანტისაბჭოთა ანტიუკრაინულ ელემენტებთან
ვ.ლენინის მემკვიდრე იოსებ სტალინმა კიდევ უფრო გააძლიერა ეკლესიის დევნა. რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პირველი იერარქის სერგის (სტრაგოროდსკის) მიერ ხელმოწერილი საბჭოთა ხელისუფლებისადმი სრული ლოიალობის დეკლარაციის მიუხედავად, დევნა არათუ არ შესუსტებულა, არამედ თვისობრივად ახალ დონეს მიაღწია. ამავე დროს, გამოყენებული იყო ნარატივი ეკლესიაში კონტრრევოლუციური განწყობების შესახებ.
სტალინი წერდა: „პარტია არ შეიძლება იყოს ნეიტრალური რელიგიური ცრურწმენების მიმართ და ის აწარმოებს პროპაგანდას ამ ცრურწმენების წინააღმდეგ, რადგან ეს არის ერთ-ერთი ყველაზე საიმედო საშუალება რეაქციული სამღვდელოების გავლენის შესალახად, რომელიც მხარს უჭერს ექსპლუატანტ კლასებს და ქადაგებს ამ კლასების მორჩილებას."
ამავე დროს, ი.სტალინი ამტკიცებდა, რომ ლენინის დროს სასულიერო პირების ლიკვიდაციის ზომები არასაკმარისი იყო: „ჩვენ დავთრგუნეთ რეაქციული სამღვდელოება? დიახ, დავთრგუნეთ. ერთადერთი უბედურება ის არის, რომ ის ჯერ კიდევ არ არის მთლიანად აღმ ოფხვრილი.
1930 წლის 15 თებერვალს საბჭოთა მთავრობამ მიიღო დადგენილება: „რელიგიური გაერთიანებების მმართველ ორგანოებში კონტრრევოლუციური ელემენტების წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ“, რომლის მიხედვითაც ადგილობრივ ხელისუფლებას დაევალა საეკლესიო თემებში „საბჭოთა სისტემისადმი მტრულად განწყობილი“ პირების იდენტიფიცირება.
იგი ძალიან შეესაბამება უზენაეს რადას განსახილველად წარდგენილ 8821 კანონპროექტს: „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის სფეროში ეროვნული უსაფრთხოების განმტკიცების შესახებ“ და „რუსული სამყაროს“ იდენტიფიცირების კამპანიას უმე-ის მონასტრებსა და საეპარქიო ადმინისტრაციაში.
1930 წლის 15 თებერვლის ბრძანებულების მიღების შემდეგ, ეკლესიის დახურვის, სასულიერო პირებისა და მორწმუნეების დაპატიმრების მორიგი ტალღა აგორდა. მაგრამ ეს მხოლოდ 1937-38 წლების დიდი ტერორის პრელუდია იყო. 1937 წლის 30 ივლისს ნკვდ-მ გამოსცა ბრძანება No00447 „ყოფილი კულაკების, კრიმინალების და სხვა ანტისაბჭოთა ელემენტების რეპრესიების ოპერაციის შესახებ“. ამ ელემენტებში შედიოდა: „ყოფილი კულაკების ყველაზე აქტიური ანტისაბჭოთა ელემენტები, დამსჯელები, ბანდიტები, თეთრკანიანები, სექტანტი აქტივისტები, საეკლესიო პირები და სხვა“.
1938 წლის დეკემბერში შინაგან საქმეთა სახალხო კომისარმა იეჟოვმა წარმოადგინა ანგარიში გაწეული სამუშაოს შესახებ, რომლის თანახმად, 1937 წლის აგვისტოდან ნოემბრამდე დააპატიმრეს 31359 „მღვდელმსახური და სექტანტი“, მათგან 166 იყო მიტროპოლიტი და ეპისკოპოსი, 9116 იყო „მღვდელი, " 2173 ბერი. , "ეკლესიურ-სექტანტური კულაკის აქტივისტი" - 19904. აქედან სიკვდილით დასაჯეს 13671 ადამიანი, მათგან 81 ეპისკოპოსი, "მღვდელი" - 4629, ბერი - 934, "საეკლესიო სექტანტი კულაკი". - 7004.
ამრიგად, პერიოდულად ქრებოდა და განახლდებოდა, ​​ეკლესიის დევნა გაგრძელდა 1980-იან წლებამდე.
დიახ, დღეს უკრაინაში არავის ესვრიან (მხოლოდ სცემენ), ეკლესიებს არ ააფეთქებენ ან არ აქცევენ მარცვლად (მხოლოდ იტაცებენ), მაგრამ მოვლენების ლოგიკაში გარკვეული მსგავსების შეუმჩნევლობა შეუძლებელია. ამიტომ ამ ყველაფერზე ახლა საზოგადოების (და არა მარტო ეკლესიის) ყურადღების მიქცევა აუცილებელია, რათა სიტუაცია არ დაიწყოს იმ მიმართულებით, რომელიც მითითებულია „ილიჩის მცნებებში“. იმისათვის, რომ არ გამოგრჩეთ ის მომენტი, როცა უკვე გვიანია, რათა დაარწმუნოთ ხელისუფლება და საზოგადოება, უარი თქვან უსამართლო იარლიყების ჩამოკიდებაზე და ამ იარლიყის ქვეშ გაუსწორდნენ ქრისტეს ეკლესიას.
ხედავს თუ არა ზელენსკი გზას, სად მიდის?
და დასასრულს, მინდა ციტირება მოვახდინო უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის ღია მიმართვიდან 2022 წლის 20 დეკემბერს: ”ჩვენს სახელმწიფოში ადგილი არ აქვს იმ საშუალებებსა და ტექნოლოგიებს, რომლებიც შეურაცხყოფს და ლანძღავს ეკლესიას და ცინიკურად შეურაცხყოფს მილიონობით მორწმუნის რელიგიურ გრძნობებს. ამ მეთოდებს იყენებდა ათეისტური ხელისუფლება საბჭოთა ტოტალიტარულ პერიოდში. შემდეგ წაართვეს ადამიანის უფლებები, გადაასახლეს და მოკლეს ასობით ათასი სასულიერო პირი, ბერი და საერო პირი, რომლებსაც ახლა ჩვენ პატივს ვცემთ როგორც მოწამეებს და გმირებს. დღეს უკრაინა ცდილობს ერთხელ და სამუდამოდ დაძლიოს ტოტალიტარული წარსული მომავლის გულისთვის. მაგრამ ჭეშმარიტი დეკომუნიზაცია უნდა მოხდეს ადამიანის ცნობიერების სფეროში. კომუნისტური სისტემის ნარჩენების დაძლევა შეუძლებელია, თუ მის მეთოდებს გამოვიყენებთ, განსაკუთრებით სამართლებრივად, საჯარო და საინფორმაციო სივრცეში“.