საქმეთამმართველმა თქვა, რამდენი ეკლესია დაინგრა უმე-ში და რამდენი მღვდელი დაიღუპა
ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონმა (პაკანიჩმა) გამოაქვეყნა მოხსენება, რომელშიც მან თქვა, თუ რამდენი ეკლესია დაინგრა უმე-ში და რამდენი მღვდელი დაიღუპა ომის დაწყების შემდეგ, იუწყება news.church.ua.
„სამწუხაროდ, შეიარაღებული დაპირისპირების დროს დაიღუპნენ ჩვენი ეკლესიის მღვდელმსახურები და მონაზვნები, განადგურდა უმე-ის მრავალი ეკლესია და მონასტერი. 2022 წლის მონაცემებით უმე-ს-ის 7 სასულიერო პირი დაიღუპა, კიდევ 12 სასულიერო პირი დაიჭრა. ჩვენი ორი სასულიერო პირი უგზო-უკვლოდ დაკარგულად ითვლება“, - განაცხადა უმე-ის იერარქმა.
„დანგრეულია 75 ტაძარი და სამლოცველო, აქედან 14 მონასტრების ტერიტორიაზე მდებარეობდა. ეკლესიების უმეტესობა დანგრეულია დონეცკის ეპარქიის ტერიტორიაზე - 35 და 17 - სევეროდონეცკის ეპარქიის ტერიტორიაზე. დაბომბვის შედეგად დაზიანდა 300 ტაძარი, აქედან 17 ტაძარი მონასტრების შემადგენლობაში შედის. ტაძრის შენობების უმეტესობა დაზიანდა დონეცკის ეპარქიის ტერიტორიაზე - 69, სევეროდონეცკის ეპარქია - 46, გორლოვკის ეპარქია - 28, ხარკოვის ეპარქია - 26, ნიკოლაევის ეპარქია - 23, იზიუმის ეპარქია - 21, სუმის ეპარქია - 17 და კიევის ეპარქია - 16", - დასძინა მან.
გარდა ამისა, საომარი მოქმედებების გამო, განადგურდა 8 სამონასტრო კომპლექსი - ყველა დონეცკის ეპარქიის ტერიტორიაზე. დაზიანდა 7 მონასტერი“, - შეაჯამა მიტროპოლიტმა ანტონმა.
როგორც ადრე მჟკ-მ დაწერა, უმე-ის საქმეთამმართველმა ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს სანქციებზე კომენტარი გააკეთა.