უმე-მ ისაუბრა 2022 წლის ეპარქიების, სამრევლოებისა და მღვდლების რაოდენობაზე
უმე-ის საქმეთამმართველმა, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონიმ, საბოლოო ანგარიშში დაასახელა ეპარქიების, სამრევლოებისა და მღვდლების რაოდენობა 2022 წლისთვის, იუწყება news.church.ua.
”მიუხედავად მძიმე ომისა, ხელისუფლების მიერ შევიწროებისა და სქიზმატიკოსების მიერ თავდასხმებისა, ამ წელს უმე განაგრძობდა ემსახურა ქრისტეს რწმენის ჭეშმარიტებაზე თანამედროვე სამყაროში”, - თქვა მან.
გამოქვეყნებული მონაცემებით, უმე-ს ჰყავს 53 ეპარქია და 114 (+6) ეპისკოპოსი: 53 ეპარქია, 54 წინამძღვარი, 7 პენსიაზე გასული.
სინოდალური დაწესებულებების რაოდენობა 26-ია.
საომარი მოქმედებებისა და ეკლესიების მიტაცების შედეგად შემცირდა უმე-ის სამრევლოების რაოდენობა. 2022 წლის ბოლოსთვის არის 12 148 ტაძარი, 233-ით ნაკლები, ვიდრე გასულ წელს.
მონასტრების რაოდენობა გაიზარდა - ახლა უმე-ში 262 მონასტერია, რაც 2 მონასტერით მეტია შარშანდელთან შედარებით. მათში 4620 (-10) მონაზონი მსახურობს.
გაიზარდა სასულიერო პირთა რაოდენობა - 12 551 (+38).
სასულიერო - საგანმანათლებლო დაწესებულება ისევ 18-ია. უმე-ის უმაღლეს სასწავლებლებში სრულ განაკვეთზე ნაკლები სტუდენტია: 2021 წელს იყო 1228, 2022 წელს - 1154 (-74).
როგორც მჟკ ადრე წერდა, მიტროპოლიტმა ანტონიმ თქვა, რომ მათ ურჩევნიათ არ შეიმჩნიონ უკრაინის შეიარაღებული ძალებისადმი უმე-ის დახმარება.