უმე-ს მთელი ლავრიდან გააძევებენ, - სახალხო დეპუტატი
სახალხო დეპუტატმა ნიკიტა პოტურაევმა ,,ხალხის მსახურის’’ პარტიიდან განაცხადა, რომ უმე განდევნილი იქნება მთელი კიევ-პეჩერის ლავრიდან, იუწყება glavcom.ua.
პოტურაევმა აღნიშნა, რომ ქვემო ლავრის ტერიტორია ღვთისმშობლის მიძინების ტაძრის ბედს გაიზიარებს.
მან ქვემო ლავრის ტერიტორიის უვადოდ გაცემას უპრეცედენტო და სამარცხვინო უწოდა და იმედი გამოთქვა, რომ სახელმწიფო შეძლებს წესრიგის აღდგენას ყველა რეზერვში.
„ჩვენ გვაქვს მიზეზი, დავუსვათ მათ (უმე - რედ.) კითხვა, რა ხდებოდა იქ მთელი ამ წლების განმავლობაში. მშენებლობაც და რესტრუქტურიზაციაც“, - განაცხადა პოტურაევმა.
მან დასძინა, რომ ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო კომიტეტი, რომელსაც ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის უფროსი ვიქტორ ელენსკი ხელმძღვანელობს, შესაბამისი მიმართულებით იმუშავებს.
როგორც მჟკ ადრე წერდა, ზელენსკიმ თქვა, რომ უკრაინული ლავრაში უცხო აღარ იქნება.
პატრიარქმა პორფირიმ პუტინთან ერთად მსოფლიო სიტუაცია განიხილა
საქართველოს ეკლესიის წინამძღვარმა ხაზგასმით აღნიშნა სერბეთის მხარდაჭერის მნიშვნელობა რუსეთის მხრიდან კოსოვოს საკითხებში და გამოთქვა იმედი მართლმადიდებლურ სამყაროში შემდგომი თანამშრომლობის შესახებ.