უმე-ის ხელმძღვანელმა ბროვარში დაზარალებულთათვის ინტენსიური ლოცვისკენ მოუწოდა
ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონმა (პაკანიჩმა) მწუხარება გამოთქვა ბროვარში მომხდარ სტიქიასთან დაკავშირებით, რომელსაც 14 ადამიანის სიცოცხლე ემსხვერპლა, მათ შორის ერთი ბავშვის. ამის შესახებ უმე-ის სინოდალური საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი იტყობინება.
„განსაკუთრებულ მხარდაჭერის სიტყვებს ვუგზავნი ყველას, ვინც დაზარალდა ამ საშინელი ტრაგედიის შედეგად. მოწყალე უფალმა განგვაკურთხოს და გაგვაძლიეროს ყველა“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ანტონმა თავის მიმართვაში.
უმე-ის მმართველმა მოუწოდა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყველა მორწმუნეს, აღავლინონ საზეიმო ლოცვა დაღუპულთა და დაშავებულთათვის, განსაკუთრებით კი დამწვრობისა და დაზიანებების შედეგად მიღებული უდანაშაულო ბავშვებისთვის.
ჩვენ ვლოცულობთ კაცობრიობის მოყვარული ქრისტესადმი, რომ თავისი მადლით ნუგეში სცეს ყველა დატანჯულს და გაჭირვებულს, ხოლო მიცვალებულებს მშვიდობა და განსვენება მისცეს მამაზეციერის საუკუნო სამყოფელში!“ - ნათქვამია სამძიმარში.
შეგახსენებთ, 18 იანვარს დილით, კიევის მახლობლად, ბროვარში საბავშვო ბაღის ტერიტორიაზე ვერტმფრენი ჩამოვარდა. მალე გაირკვა, რომ ბორტზე შინაგან საქმეთა მინისტრი დენის მონასტირსკი, მისი მოადგილე ევგენი იენინი, სახელმწიფო მდივანი იური ლუბკოვიჩი და ეკიპაჟის წევრები იმყოფებოდნენ, ისინი დაიღუპნენ. საგანგებო სიტუაციების სახელმწიფო სამსახურის ცნობით, დაიღუპა 14 ადამიანი, მათ შორის 1 ბავშვი, დაშავდა 25 ადამიანი, მათ შორის 11 ბავშვი.
როგორც მჟკ იტყობინება, მისმა უნეტარესმა მწუხარება გამოთქვა ბროვარში მომხდარ ტრაგედიასთან დაკავშირებით.