ამერიკული მედია უმე-ის წინააღმდეგ რეპრესიების შესახებ: ეს არის დაბრუნება სსრკ-ს სამარცხვინო ეპოქაში
25 იანვარს The American Conservative-მა გამოაქვეყნა სტატია, სადაც აკრიტიკებს პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის პოლიტიკას უმე-ის მიმართ. სტატიის ავტორი "ზელენსკი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ" ევგენი გერმანი თანმიმდევრულად ყვება, თუ როგორ ახორციელებენ ექსპრეზიდენტი პოროშენკო და ზელენსკი შეერთებული შტატების მხარდაჭერით რეპრესიებს უმე-ის წინააღმდეგ, თუ როგორ ლობირებდა ხელისუფლება მეუ-ს და რომ ზელენსკის მოსვლასთან ერთად, უკრაინის რელიგიურ საკითხთან დაკავშირებით სიტუაციამ დელიკატურ ბალანსს მიაღწია. თუმცა, სტატიის ავტორის თქმით, რუსეთის ფედერაციის უკრაინის ტერიტორიაზე სრულმასშტაბიანი შეჭრით ის დაირღვა.
„ომის პირველი ექვსი თვის განმავლობაში ზელენსკიმ და უკრაინელმა ოფიციალურმა პირებმა ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ უმე არის უკრაინული კონფესია, რომელმაც მთლიანად დაიჭირა თავისი ხალხის მხარე. 2022 წლის ბოლოს სიტუაცია შეიცვალა. ცენტრალურმა ხელისუფლებამ განახორციელა რეპრესიები უმე-ზე; მასთან შედარებით პოროშენკოს მეთოდები ბავშვურ თამაშს ჰგავდა“, - წერს ჟურნალისტი.
გერმანი ეპარქიებში ჩხრეკის შესახებ მოგვითხრობს, როდესაც უშიშროების ძალებმა განაცხადეს, რომ მათ, სავარაუდოდ, იპოვეს მტკიცებულებები უმე-ის ეპისკოპოსებსა და მღვდლებსა და მტერს შორის თანამშრომლობის შესახებ.
„ეს დასკვნები ხშირად სასაცილოც იყო. უშიშროების ძალებმა გამოაქვეყნეს ბავშვთა ბიბლიების, ლოცვების წიგნების, ძველი ლიტურგიკული წიგნების, გაზეთებისა და ჟურნალების საარქივო კოლექციები, წარწერით "რუსული", რუსეთის ეკლესიის პატრიარქის საშობაო ან სააღდგომო ქადაგებები. იმ შემთხვევებში, როცა ვერაფერს პოულობდნენ, სპეცსამსახურები თავად დებდნენ ადგილზე დამადანაშაულებელ მტკიცებულებებს“, - წერს ჟურნალისტი.
გერმანი ირწმუნება, რომ პრეზიდენტმა ზელენსკიმ, უკრაინის კანონების დარღვევით, დააწესა სანქციები უკრაინელი ეპისკოპოსების წინააღმდეგ, შემდეგ კი ზოგიერთ სხვა ეპისკოპოსს ჩამოართვა უკრაინის მოქალაქეობა, მიუხედავად იმისა, რომ ეს აშკარად არღვევდა კონსტიტუციას.
„სიტუაცია მით უფრო აბსურდულია, რადგან უმე ყველაფერს აკეთებს იმისათვის, რომ დაეხმაროს თავის ხალხს ამ უსამართლო ომში. ოფიციალური მონაცემებით ეკლესია დიდ დახმარებას უწევს ჯარს, დევნილებსა და გაჭირვებულებს. არმიის დახმარებამ თითქმის მილიონ დოლარს მიაღწია, უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს კი 180 ტონა ჰუმანიტარული დახმარება გადაეცა. ეს შთამბეჭდავია, თუ გავითვალისწინებთ იმას, რომ უკრაინელი ხალხი ღარიბია და მათი შემოწირულობები ეკლესიებისთვის ძალიან მწირია. გარდა ამისა, 2022 წლის მაისში უმე-ის მთავარ საბჭოზე მიიღეს გადაწყვეტილება, რომ გაწყვიტონ კანონიკური სულიერი კავშირები რმე-სთან“, - აღნიშნავს The American Conservative-ის ავტორი.
იმაზე საუბრისას, რომ 20 იანვარს პარლამენტს წარედგინა კანონპროექტი უმე-ის ავტორობის ფაქტიური აკრძალვის შესახებ არა უბრალო პარლამენტარის, არამედ პრემიერ-მინისტრის ავტორობით, გერმანი ასკვნის, რომ როგორც ჩანს, ზელენსკი აპირებს უკრაინელი მართლმადიდებლების სრულიად უკანონო გამოცხადებას და ეკლესიის განადგურებას.
„ეს არის დაბრუნება იმ სამარცხვინო ეპოქაში, როდესაც ევროპის ცენტრში მყოფ სახელმწიფოს განზრახული ჰქონდა საკუთარი ხალხის რელიგიის ჩახშობა“, - აჯამებს ჟურნალისტი.
როგორც მჟკ იტყობინება, იანვარში გერმანულმა გაზეთმა Frankfurter Allgemeine Zeitung-მა გამოაქვეყნა სტატია, სადაც აკრიტიკებს უკრაინის რელიგიურ პოლიტიკას და მოუწოდებს შეწყვიტონ კამპანია უმე-ის წინააღმდეგ.