რმე სინოდი: ახალი ავტოკეფალიის ტომოსს ხელი ყველა წინამძღვარმა უნდა მოაწეროს
რუმინეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდი მას შემდეგ, რაც აღიარა სერბეთის საპატრიარქოს მიერ 2022 წლის 5 ივნისს გამოქვეყნებული თავდაპირველი სინოდალური ტომოსი ჩრდილოეთ მაკედონიის რესპუბლიკის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის ავტოკეფალიის მინიჭების შესახებ, ელის კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ინიციატივას (კონსულტაციას) ამ თემაზე მართლმადიდებლური კონსენსუსის მისაღწევად. ამის შესახებ Basilica.ro იუწყება.
2023 წლის 9 თებერვალს რუმინეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა სინოდმა დაამტკიცა სერბეთის საპატრიარქოს მიერ ჩრდილოეთ მაკედონიის რესპუბლიკის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის ავტოკეფალიის აღიარება 2022 წლის 5 ივნისის სინოდალურ ტომოსში.
„დედა ეკლესიის წმინდა სინოდი არის კანონიკური ინსტანცია, რომელსაც შეუძლია შვილობილ ეკლესიას ავტოკეფალია მიანიჭოს სინოდალური ტომოსის მეშვეობით, რომელსაც ხელს აწერს დედაეკლესიის წინამძღვარი ამ წმინდა სინოდის ყველა ეპისკოპოსთან ერთად. ახალი ავტოკეფალიის აღიარება ეკუთვნის მთელ მართლმადიდებელ ეკლესიას, რომელიც მიღწეულია ტომოსის მიერ ავტოკეფალიის აღიარებით, რომელსაც ყოველგვარი განსხვავების გარეშე მოაწერეს ხელი ავტოკეფალური მართლმადიდებლური ეკლესიების ყველა წინამძღვარმა მართლმადიდებლური ეკლესიების დიპტიქების ბრძანების შესაბამისად.
ამ ინფორმაციის გათვალისწინებით, რუმინეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმიდა სინოდმა პატივი სცა მსოფლიო საპატრიარქოს გადაწყვეტილებას, მიეღო იერარქები, სასულიერო პირები, ბერები და მორწმუნეები დაეტოვებინა ევქარისტიულ ზიარებაში არქიეპისკოპოსი სტეფანის პასტორატის ქვეშ და სერბეთის საპატრიარქო ადმინისტრაციული საკითხების მოსაგვარებლად.
როგორც მჟკ იტყობინება, რუმინეთის საპატრიარქომ მაკედონიის ეკლესიის ავტოკეფალია აღიარა. სინოდმა გადაწყვიტა დაერქვას ახალ საძმო ეკლესიას „ოჰრიდისა და ჩრდილოეთ მაკედონიის საეპისკოპოსო, რომლის მთავარი ოფისი სკოპიეშია“, ხოლო მის წინამძღვარს - „მისი უნეტარესი სტეფანე, ოჰრიდის, სკოპისა და ჩრდილოეთ მაკედონიის მთავარეპისკოპოსი“.