კომისიამ თათბირი ჩაატარა ფოჩაევის ლავრიდან უმე-ის „გაძევების“ შესახებ
ტერნოპოლის საოლქო საბჭოს სამუშაო ჯგუფმა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მიერ პოჩაევის ლავრის გამოყენების კანონიერების შესახებ პირველი შეხვედრა გამართა. ამის შესახებ ტელეკომპანია 4v იტყობინება.
ჯგუფში შედიოდნენ რაიონული საბჭოს წარმომადგენლები, პროკურატურის, იუსტიციის, ეროვნული პოლიციის, სახელმწიფო გეოკადასტრის დეპარტამენტისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის თანამშრომლები.
ტერნოპოლის საოლქო საბჭოს თავმჯდომარის, მიხეილ გოლოვკოს თქმით, კომისიის მთავარი ამოცანაა „მოსკოვის საპატრიარქოს“ პოჩაევის ლავრიდან აღმოფხვრა.
”უკრაინის კულტურის სამინისტრო შემდეგ გადაწყვეტს, რომელ უკრაინულ ეკლესიას გადასცეს იგი (პოჩაევის ლავრა – რედ.) შემდგომი გამოყენებისთვის”, - თქვა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, ტერნოპოლის რეგიონის ხელისუფლებამ გამოაცხადა პოჩაევის ლავრის შემოწმების დაწყება.