ხალხი ქუჩაში გაყარეს: ხრეშჩატიკში უმე-ის ტაძარი აიღეს
2023 წლის 15 თებერვალს მეუ-ს მხარდამჭერებმა ჩერნივცის რაიონის სოფელ ხრეშჩატიკში მიიტაცეს წმ. დიმიტრი თესალონიკელის სახელობის ტაძარი. ამის შესახებ მეუ-ს ტაძრის მრევლებმა განუცხადეს.
თვითმხილველების თქმით, მეუ-ს აქტივისტებმა ტაძრის შესასვლელი კარების ყველა საკეტი გატეხეს, რის შემდეგაც შიგნით შეიჭრნენ.
„წირვის შემდეგ ტაძარი აიღეს, კარები დაკეტეს და იქ აღარავის შეუშვეს. იქ იჩხუბეს, ყვიროდნენ, უკრაინის ჰიმნი მღეროდნენ, ამბობენ მორწმუნეები. – მერე მღვდელი (უმე-დან – რედ.) ქუჩაში გააგდეს. ლანჩიდან მოვიდა მეუ-ს მთვრალი "მღვდელი", რომელმაც დაიწყო ხალხის შეურაცყოფა, ფეხზე ძლივს იდგა და საკურთხევლისკენ მივარდა. მან თქვა, რომ აქ ყველაფერი მისია.
ცნობილია, რომ ტაძრის რაიდერული დატაცების ორგანიზატორები არიან ადგილობრივი ბიზნესმენები - აგრონომი სერგეი ლუჩიკი და ავეჯის მაღაზიის მფლობელი ვლადიმერ ტიასკო.
„ჩვენი სოფელი პატარაა, მხოლოდ 900 კაცი ცხოვრობს. და ამ ჩვენი აგრონომისთვის მომგებიანია ტაძრის მიტაცება. რადგან ამ გზით ომში არც შვილს, არც სიძეს და არც სხვა ნათესავებს არ წაიყვანენ. საშინელებაა, რომ ხალხი, ვინც არასდროს დადიოდა ეკლესიაში, მოვიდა აქ ყველაფრის დასანგრევად“, - დასძინა მრევლმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, კამუფლაჟში ჩაცმული ხალხი ცდილობდა დაერბია უმე-ის შუამავლობის ეკლესია კიევის რაიონის სოფელ ტრებუხოვში.