ჩერკასის მიტროპოლიტის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა
ჩერკასისა და კანევსკის მიტროპოლიტმა თეოდოსმა თქვა, რომ გასული წლის ბოლოს მის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე მუხლით და ამის შესახებ მიტროპოლიტი არ იყო ინფორმირებული. ამის შესახებ მან უკანასკნელი განკითხვის კვირის ქადაგებაში ისაუბრა.
„ორი დღის წინ აქ, ისევე როგორც ჩემს ბინაში, კიევში, ჩხრეკა ჩაატარეს. ჩხრეკა 10 საათს გაგრძელდა, გაურკვეველია რას ეძებდნენ, ვერაფერი იპოვეს. მაგრამ მათ გადმომცეს უწყება, რომ მე ვიყავი მთავარი ეჭვმიტანილი სისხლის სამართლის საქმეში. რაში მდებენ ბრალს? სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე მუხლი: „მოქალაქეთა უფლებების დარღვევა რელიგიური ნიშნით“, - განაცხადა უმე-ის იერარქმა.
მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ გაკვირვება გამოხატა, რომ კანონიკური ეკლესიის დისკრიმინაცია ხდება, მაგრამ უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე მუხლი არ ვრცელდება მის მდევნელებზე.
მან განმარტა, თუ რა დაედო საქმის საფუძველს: „გასული ათწლეულის განმავლობაში, როგორც უმე-ის იერარქი და კიევის სასულიერო აკადემიის პროფესორი, სისტემატურად ვსაუბრობდი ჩვენი ეკლესიის პოზიციაზე უკრაინასა და მსოფლიოში განხეთქილების შესახებ. აჩვენა განსხვავება კანონიკურ ეკლესიასა და სხვა კონფესიებს შორის, მათ შორის მართლმადიდებლურ, უკრაინასა და მსოფლიოში. გამოვჩნდი ტელევიზიით და ინტერნეტით. ის ვიდეოები, სადაც მე გამოვხატავ ჩვენი ეკლესიის ეკლესიოლოგიურ პოზიციას, მიჩნეულია დანაშაულად. მას შემდეგ, რაც ზოგიერთმა ექსპერტმა თქვა: ”რაც ის ამბობს, ამაღლებს ერთ აღმსარებლობას და აკნინებს სხვებს”, - თქვა უმე-ის მიტროპოლიტმა.
მეუფემ აღნიშნა, რომ ყველა მორწმუნე თვლის თავის რწმენას, მის აღსარებას ჭეშმარიტად და მთავარად, რადგან სწორედ ამიტომ არის ამ რწმენის აღმსარებელი. ყველას განსხვავებული თვალსაზრისი აქვს საღვთისმეტყველო საკითხებზე და ჩვენ მათ გამოვხატავთ, არ ვეთანხმებით სხვებს, ვაკრიტიკებთ მოწინააღმდეგეებს. მაგრამ უმე-ის იერარქებს ადანაშაულებენ კიევის საპატრიარქოს, მეუ-ს, პატრიარქ ბართლომესა და სხვა მოწინააღმდეგეების თეოლოგიური და კანონიკური გაგებით კრიტიკაში.
„არ ვნანობ არც ერთ სიტყვას, რომელიც ვთქვი ტელევიზიით ან იმ იერარქებისა და სასულიერო პირების მხარდასაჭერად, რომლებიც დღეს იდევნებიან. მე მხარს ვუჭერდი და გავაგრძელებ ყველა ეპისკოპოსს, რამდენადაც შემიძლია, რომლებიც იქნებიან საზოგადოების, ხელისუფლების, მედიის ზეწოლის ქვეშ. ვიმედოვნებ, რომ ჩვენი საზოგადოების ცხოვრებაში ეს პერიოდი დროებითია და ჩაიცლის. იმედი მაქვს, რაც ახლა ხდება დროებითია, როგორც კი ესკალაციას შეწყვეტენ, მორწმუნე ხალხი გონს მოეგება, ვინც ტაძარში წავიდა, უკვე კარგად იციან ყველაფერი - ეს არის ჩვენი საერთო ტკივილი. გულის სიღრმეში ხალხი არ უჭერს მხარს ეკლესიაზე ზეწოლას. ჩვენ ერთმანეთის მხარდაჭერა გვჭირდება. მილიონობით ვართ. თუ ყველა დაიცავს ეკლესიას, ჩვენ ვერაფერს დაგვიშავებენ“, - შეაჯამა მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე მიტროპოლიტმა თეოდოსიუსმა კომენტარი გააკეთა სბუ-ს ჩხრეკის შესახებ ზოლოტონოშას მონასტერში: სბუ-ის ოფიცრებმა, რომლებმაც "ნოვოროსიას" დროშა დაგვიდეს, მთელი ქვეყნის წინაშე სასაცილოდ გაიხადეს თავი.