სბუ-მ ჩერკასის მიტროპოლიტი ფეოდოსი ეჭვმიტანილად სცნო
სბუ-მ ეჭვმიტანილად სცნო ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი ფეოდოსი. ამის შესახებ სბუ-ს პრესსამსახური თავის ოფიციალურ ვებგვერდზე იტყობინება.
უმე-ის ეპისკოპოსს ბრალი წარედგინა უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161 (მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა მათი რასობრივი, ეროვნული, რელიგიური კუთვნილების, რელიგიური მრწამსის, ინვალიდობის და სხვა მახასიათებლების მიხედვით) მუხლის მიხედვით.
სბუ-მ აღნიშნა, რომ ეპარქიის შენობებში და მიტროპოლიტის საცხოვრებელი ადგილის ჩხრეკისას იპოვეს ტელეფონები, კომპიუტერული ტექნიკა, ბეჭდური მასალები და სხვა მტკიცებულებები, რომლებიც ადასტურებს ეპისკოპოსის დანაშაულებრივ საქმიანობას.
სბუ-ს ცნობით, მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ „გაავრცელა მიმართვები, რომლებიც არღვევს მოქალაქეთა თანასწორობას, მათი რასის, ეროვნების, რეგიონალური კუთვნილებისა და რწმენის მიხედვით“.
გარდა ამისა, დადგინდა, რომ მისი ხელმძღვანელობით ეპარქიის უწყებრივი ვებგვერდის ადმინისტრატორმა განათავსა მტრული მასალები რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პროპაგანდისტული ვებგვერდებიდან, მათ შორის patriarchia.ru და pravmir.ru“, - დასძინა დეპარტამენტმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ჩერკასის მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ გააჟღერა სისხლის სამართლის საქმე, რომელიც სბუ-მ მის წინააღმდეგ აღძრა.