ლავრას მიძინების ტაძარში ბრაიანსკთან დაღუპულ ჯარისკაცებს პანაშვიდს გადაუხდიან
2023 წლის 7 მარტს კიევ-პეჩერის ლავრის მიძინების საკათედრო ტაძარში გაიმართება 2022 წლის დეკემბერში ბრაიანსკთან დაღუპული რადიკალური მოძრაობის „საძმოს“ მებრძოლების პანაშვიდი. ამის შესახებ ფეისბუქზე „საძმოს“ ხელმძღვანელმა დიმიტრი კორჩინსკიმ განაცხადა.
მისი თქმით, უსპენსკის გახსნის ნებართვა უკრაინის კულტურის სამინისტრომ გასცა. ცერემონია 11:00 საათზე დაიწყება.
,,7 მარტს, 11:00 საათზე, ლავრის მიძინების საკათედრო ტაძარში გაიმართება ,,საძმოს’’ დივერსიული ჯგუფის მებრძოლების პანაშვიდი, რომლებიც ბრაიანკის რაიონში ბრძოლაში დაიღუპნენ, შემდეგ კი, 13:00 საათზე მაიდანზე. მადლობას ვუხდით კულტურის სამინისტროს, რომ ამ ისტორიულ ადგილას პანაშვიდის გამართვის შესაძლებლობა მოგვცა“, - წერს კორჩინსკი.
რომელი კონფესიის წარმომადგენლები ჩაატარებენ ცერემონიას, კორჩინსკის არ უთქვამს, მაგრამ ის ცნობილია თავისი მტრული პოზიციით უმე-ის მიმართ.
2022 წლის დეკემბრის ბოლოს ცნობილი გახდა, რომ ოთხი უკრაინელი ჯარისკაცი ,,საძმოს’’ ბატალიონიდან დაიღუპა რუსეთის ფედერაციის ბრიანსკის ოლქში: მაქსიმ მიხაილოვი (ნეპიიპივო), იური გოროვეცი (წმინდა), ტარას კარპიუკი (ტარასი) და ბოგდან ლიაგოვი ("აპოლონი"). შემდეგ უკრაინელმა რადიკალმა და ბლოგერმა ევგენი კარასმა თავის ტელეგრამ არხზე თქვა, რომ სამხედრო მოსამსახურეები "დაზვერვისას" ნაღმზე აფეთქდნენ.
როგორც მჟკ იტყობინება, დიმიტრი კორჩინსკიმ თქვა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრას უმე-ს თავად წაართმევს, თუ უკრაინის ხელისუფლება ამას არ გააკეთებს.