გლუბოჩიცაში სოფლის საბჭოს მდივანმა პირადად გაწყვიტა უმე-ის ტაძრის საკეტი, - ეპარქია
2023 წლის 8 მარტს ჟიტომირის რაიონის გლუბოჩიცკის სოფლის საბჭოს მდივანმა ვიტალი შპაკოვსკიმ ღვთისმშობლის შობის ტაძრის საკეტი გაჭრა, რათა მეუ-ს მხარდამჭერები შიგნით შესულიყვნენ. ამის შესახებ მჟკ-ს განუცხადა უმე-ს ჟიტომირის ეპარქიის იურიდიული განყოფილების ხელმძღვანელმა, მღვდელმა ჯონ დემიდენკომ.
მღვდელმა აღნიშნა, რომ „დაპირისპირება იყო არა მეუ-ს წევრებთან, არამედ ადგილობრივ ხელისუფლებასთან. 8 მარტს სოფლის საბჭომ, მდივნის წარმომადგენლობით, ულტიმატუმი წაგვიყენა - ან გასაღები მიგვეცა, ან საკეტებს გაჭრიდნენ.
მღვდელმსახურმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საზოგადოება უკანონოდ იყო "ხელახლა დარეგისტრირებული" უმე-დან მეუ-ში ჯერ კიდევ 2019 წელს. მისი თქმით, „ხელახალი რეგისტრაცია“ ჩუმად და შეუმჩნევლად მოხდა და ტაძრის მრევლის აზრი არც კი უკითხავთ.
ამასთან, ეპარქიის იურიდიული დეპარტამენტის უფროსმა თქვა, რომ ისინი ცდილობდნენ დაერწმუნებინათ მეუ-ს აქტივისტები სასამართლოში გადაეწყვიტათ ყველა სადავო საკითხი, მაგრამ მათ უარი თქვეს დიალოგზეც კი.
„აქამდე სარჩელი არ შეგვიტანია. იყო განცხადებები პოლიციაში, იყო კომუნიკაცია ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან. <...> ვცდილობდით ხალხისთვის აგვეხსნა, რომ ეს საკითხები სასამართლოში უნდა გადაწყდეს. არის დავა და ის უნდა გადაწყდეს არა ლინჩის წესით, არამედ შესაბამის დაწესებულებაში მისვლით. მაგრამ დიალოგი, სამწუხაროდ, მათთან წარუმატებული აღმოჩნდა“, - დასძინა მამა იოანემ.