მინისტრთა კაბინეტის ვებგვერდზე შეიქმნა პეტიცია მჟკ-ს აკრძალვის მოთხოვნით
მინისტრთა კაბინეტის საიტზე დარეგისტრირდა პეტიცია მართლმადიდებლური რესურსის აკრძალვის მოთხოვნით. ფოტო: petition.kmu.gov.ua
2023 წლის 20 თებერვლით დათარიღებული პეტიცია „აკრძალეთ მჟკ-ს აგრესიული პროპაგანდა“ მინისტრთა კაბინეტის ვებგვერდზე გამოჩნდა. პეტიციის ავტორი რიბაკ იგორ მიროსლავოვიჩი წერს, რომ „აგრესიას ავრცელებენ სტატიებსა და ვიდეოებში მეუ-ს, მიტროპოლიტ ეპიფანესა და მეუ-ს მორწმუნეების წინააღმდეგ. ამ აგრესიულ მასალებში ეგრეთ წოდებული მართლმადიდებელი ჟურნალისტები მანიპულირებენ ფაქტებით, ამახინჯებენ მათ უმე-მს სასარგებლოდ, ღიად ავრცელებენ მოსკოვის პროპაგანდისტულ „რუსულ სამყაროს“, აქვეყნებენ მესიჯებს რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მეთაურის, კირილის შესახებ. “ - წერს პეტიციის ავტორი.
მჟკ-ის ვებსაიტის და Raskolam.net-ის რესურსების ჟურნალისტებს ასევე ადანაშაულებენ, რომ ვებგვერდების მასალებს უმე-ის ეპარქიები აქტიურად ბეჭდავენ და ერისკაცები ერთმანეთს უგზავნიან.
ამიტომ რიბაკი ითხოვს საიტების დაბლოკვას და მასალების ავტორების დასჯას უკრაინის კანონის შესაბამისად.
10 მარტის მდგომარეობით, პეტიციას ხელს 18 ადამიანი აწერს.
როგორც მჟკ იტყობინება, მინისტრთა კაბინეტის ვებგვერდზე პეტიციის „არ აკრძალოთ უმე“-ის ფარგლებში ხელმოწერების შეგროვება გრძელდება. პეტიციის ავტორები საუბრობენ თავიანთ პატრიოტულ პოზიციაზე და აცხადებენ, რომ უმე-ის მორწმუნეები არ იმსახურებენ „თანამშრომლების“ და „ფსბ-ს აგენტების“ სტიგმას.