კიევის სასულიერო აკადემიამ გამოსცა ფსალმუნი უკრაინულ ენაზე
2023 წლის 9 მარტს გამოქვეყნდა კიევის სასულიერო აკადემიის მიერ განხილული ფსალმუნის (ფსალმუნების წიგნი) თარგმანი უკრაინულ ენაზე, იუწყება კიევის სასულიერო სემინარიის პრესსამსახური.
წიგნი გამოიცა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვრის, მისი უნეტარესის მიტროპოლიტ ონუფრის ლოცვა-კურთხევით და კიევის სასულიერო სემინარიის დამსახურებული პროფესორის, უმე-ის მიტროპოლიტი ანტონის დახმარებით.
თარგმანი რედაქტირებულია და ადაპტირებულია უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ლიტურგიკული ტრადიციის მიხედვით. ის გამოსაცემად მოამზადა უმე-ის გამომცემლობის დეპარტამენტმა. სამეცნიერო რედაქტორი გახდა კიევის სასულიერო აკადემიის მასწავლებელი, თეოლოგიის კანდიდატი სერგეი კოვაჩი.
პრესსამსახურში აღნიშნავენ, რომ პუბლიკაცია ეფუძნება უმე-ის სინოდალურ-ლიტურგიკული და ლიტურგიული კომისიის მუშაობას.
„კონკრეტულად ფსალმუნი იყო ბიბლიური წიგნი, რომლითაც დაიწყო წმიდა წერილის უკრაინულ ენაზე თარგმნის ხანგრძლივი პროცესი“, - იუწყება კიევის სასულიერო სემინარიის ხელმძღვანელობა. – უკრაინული თარგმანი, რომელიც მკითხველს შესთავაზა, შესრულებულია ებრაული მასორული ორიგინალიდან, რომელიც ერთდროულად შეადარეს ძველ ბერძნულ თარგმანს. უკრაინულ ენაზე თარგმნისას განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო მათ სახელებს და ინდივიდუალურ ცნებებს, რომლებიც მდგრადი იყო თეოლოგიურ და ლიტურგიკულ მიმართვაში.
როგორც მჟკ წერდა, თებერვლის შუა რიცხვებში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ლვოვის ეპარქიამ უკრაინულ ენაზე გამოსცა წიგნის „უხუცესი იოსებ ვატოპედელი“ მეორე ტომი.