უმე-ის ივანო-ფრანკოვსკის ეპარქიამ უარყო ბრალდებები საკათედრო ტაძრის "მითვისების" შესახებ
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ივანო-ფრანკოვსკის ეპარქიაში კომენტარი გააკეთეს რეგიონული ცენტრის მერის რუსლან მარცინკოვის გზავნილზე, რომ სასამართლომ დაავალა პოლიციას სისხლის სამართლის საქმე აღძრას უმე-ის მორწმუნეების მიერ ქრისტეშობის საკათედრო ტაძრის "მითვისებასთან" დაკავშირებით.
„ივანო-ფრანკოვსკში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ქრისტეს შობის საკათედრო ტაძრის რელიგიური თემის მორწმუნეების ბრალდებები, თითქოს უკანონოდ დაეპატრონენ ტაძარს, უსაფუძვლოა და სიმართლისგან შორს არის“, - ნათქვამია ეპარქიაში გამოქვეყნებულ განცხადებაში. ”ამ შემთხვევაში ხდება რელიგიური თემის თავდასხმა მეუ-ს მხარდამჭერების მიერ და მისი უკანონო ხელახალი რეგისტრაცია, რათა დაეუფლონ ქრისტეს შობის საკათედრო ტაძარს, რომელიც კანონიერად ეკუთვნის უმე-ის მორწმუნეებს, და ასევე აშენდა მათ მიერ საკუთარი შემოწირულობებით“.
ეპარქიაში ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ საკათედრო ტაძრის თემს იურისდიქციის შეცვლის შესახებ გადაწყვეტილება არ მიუღია.
”გადაწყვეტილება თითქოსდა ქვეშევრდომობის შეცვლის შესახებ მიიღეს აუტსაიდერებმა, რომლებიც არ მიეკუთვნებიან რელიგიურ თემს და რომლებიც ახლა ცდილობენ დაიკავონ ერთადერთი ტაძარი, რომელიც ეკუთვნის უმე-ის მორწმუნეებს. ამასთან დაკავშირებით, უმე-ის რელიგიური საზოგადოება იცავს თავის უფლებებს და სასამართლოში ასაჩივრებს უკანონო გადაწყვეტილებას!“. - აღნიშნულია კომენტარში.
ეპარქიამ მიმართა პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის მოწოდებით დაიცვას ტაძრის მრევლის კონსტიტუციური უფლება რელიგიის თავისუფლებაზე და ასევე მოუწოდა ადგილობრივ ხელისუფლებას შეწყვიტონ მორწმუნეებისა და უმე-ის რელიგიური თემების უფლებების დარღვევა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2022 წლის აპრილში ივანო-ფრანკოვსკის მერმა განაცხადა, რომ ქრისტეს შობის საკათედრო ტაძრის საზოგადოებამ წარუდგინა დოკუმენტები რეგიონალურ სახელმწიფო ადმინისტრაციას იურისდიქციის შეცვლის შესახებ, ხოლო ივნისში მან გამოაცხადა თემის მეუ-ში ხელახალი რეგისტრაციის შესახებ. საზოგადოებამ სამართალდამცავ ორგანოებს მიმართა სისხლის სამართლის დანაშაულის ჩადენის შესახებ - მრევლის წესდების ახალი ვერსიის უკანონო რეგისტრაცია სამრევლო კრების ყალბი ოქმის საფუძველზე.