უმე-ის მენეჯერი: ღვთისმოყვარე ადამიანები არ უღალატებენ თავიანთ ეკლესიას
13 მარტს ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონმა (პაკანიჩმა) თქვა, რომ უკრაინელი ხალხი გენეტიკურ დონეზე გრძნობს, სად არის ღვთის ჭეშმარიტება და მადლი. ღვთისმოყვარე უკრაინელ ხალხს უყვარს თავისი ეკლესია და არ უღალატებს მას. ამის შესახებ მიტროპოლიტმა ანტონმა Facebook-ის საკუთარ გვერდზე გამოქვეყნებულ მიმართვაში განაცხადა.
უმე-ის მენეჯერმა გაიხსენა, რომ კონსტიტუციის თანახმად, სახელმწიფოს არ აქვს უფლება ჩაერიოს შიდა საეკლესიო ცხოვრებაში. ხოლო უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დისკრედიტაციის ქმედებები უხეშად არღვევს ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის კონვენციის პრინციპებს. ეს განმსაზღვრელი საერთაშორისო დოკუმენტი უზრუნველყოფს პირის უფლებას, აღიაროს ნებისმიერი რელიგია და იცავს რელიგიურ ორგანიზაციებს დისკრიმინაციისგან. მიტროპოლიტმა ანტონმა ასევე აღნიშნა, რომ სახელმწიფოს მიერ ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების ხელმოწერის შემდეგ ნაკისრი ვალდებულებები არ იძლევა სინდისისა და რელიგიის თავისუფლების ფუნდამენტური უფლებებისა და თავისუფლების დაცვის გარანტიას.
„მაგრამ ამ ფუნდამენტური დემოკრატიული პოსტულატების საპირისპიროდ, უკრაინაში, თავდაპირველად, მართლმადიდებლურ ეკლესიას, რომელიც ასაზრდოებდა ჩვენს ხალხს, ცილს სწამებენ ყველა დონეზე. შემდეგ კი ხელოვნურად იქმნება ახალი რელიგიური დენომინაცია, რომელიც გამოცხადებულია უფრო უკრაინულად, უფრო პატრიოტულად. ამ ორგანიზაციისთვის კი ახალი კანონები იქმნება, რათა კანონიერ მფლობელებს წაართვან ქონება, ანუ სახელმწიფო დონეზე ეკლესიის დარბევა დაკანონდეს. ვინც ამ ვერსიას არ ეთანხმება, მეორეხარისხოვნადაა გამოცხადებული. შედეგად, ამ სცენარის ავტორების გეგმის მიხედვით, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია მთლიანად უნდა გაქრეს“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ანტონმა.
უმე-ის იერარქმა ეკლესიის მდევნელებს მიმართა: „მინდა ვთხოვო მათ, ვინც მოამზადა და გასცა ბრძანება, შეწყვიტონ ეკლესიებისა და ლავრის სხვა შენობების დაქირავება ჩვენი ეკლესიისთვის. ბატონებო, თქვენ პირადად რამდენი შემოწირეთ ლავრის აღდგენისთვის? რა მორალური უფლება გაქვთ, განკარგოთ ეროვნული სალოცავი?“- მან თქვა.
უმე-ის მენეჯერმა ეკლესიის მდევნელებს მოუწოდა, გახსოვდეთ, რომ ღმერთის დაცინვა არ შეიძლება. ”თქვენ ხელყოფთ ღვთისმშობლის ერთ-ერთ მემკვიდრეობას - კიევ-პეჩერის ლავრას. თუ ამას ქვეცნობიერად აკეთებთ - გონს მოდით! თქვენ დევნით მათ, ვისაც უყვარს სამშობლო, ვინც ლოცულობს უკრაინისა და მისი ხალხისთვის“, - განაცხადა მან.
”მაგრამ ჩვენ გვიცავს უფალი ღმერთი. როგორც ისტორია მოწმობს, მდევნელთა და მათი შთამომავლების ბედი შესაშური და ტრაგიკულია. ამიტომ, კიდევ ერთხელ გთხოვთ: გონს მოდით! სულში ნუ ჩაიტანთ მდევნელთა ცოდვას და ამ უკანონობის თანამონაწილედ ნუ აქცევთ მთელ საზოგადოებას. რადგან ღმერთის წინაშე მოგიწევთ პასუხის გაცემა ყველაფერზე“, - დაასკვნა მიტროპოლიტმა ანტონმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, კიევ-პეჩერის ლავრის წინამძღვარმა მიტროპოლიტმა პავლემ განაცხადა, რომ ლავრის მაცხოვრებლები არ აპირებენ უკანონო მოთხოვნების შესრულებას ძმების მონასტრიდან გამოსახლების შესახებ.