პეტიციამ, რომელიც ითხოვდა არ აიკრძალოს უმე, 25000 ხმა შეაგროვა
პეტიციამ „ნუ აკრძალავთ უმე-ს“ მინისტრთა კაბინეტის ვებგვერდზე უკრაინელების 25014 ხელმოწერა შეაგროვა. ხელმოწერები კენჭისყრის დასრულებამდე 20 დღით ადრე შეგროვდა. 25 000 ხმის აუცილებელი ბარიერის გადალახვის შემდეგ, ხალხი კვლავ აგრძელებს პეტიციის ხელმოწერას.
ხელმოწერების შეგროვების შემდეგ უკრაინის მინისტრთა კაბინეტმა მასზე ოფიციალური პასუხი უნდა გასცეს „მოქალაქეთა მიმართვის შესახებ“ კანონით დადგენილ ვადაში.
შეგახსენებთ, რომ პეტიციის ავტორები მოითხოვენ, უკრაინის ხელისუფლებამ არ აკრძალოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია მისი წარმომადგენლების მიერ ჩადენილი ცალკეული დანაშაულების გამო.
მათი თქმით, უმე-ის აკრძალვის მცდელობა გამოიწვევს საზოგადოების დემორალიზაციას და შესაძლოა ემსახურებოდეს რუსეთის ფედერაციის ფარულ ინტერესებს უკრაინელების გაყოფასთან დაკავშირებით ომის პირობებში.
როგორც მჟკ იტყობინება, მინისტრთა კაბინეტის ვებსაიტზე პეტიციის „ნუ აკრძალავთ უმე“-ს ორეულები გამოჩნდა.