მიტროპოლიტი ანტონი: უმე-ის მორწმუნეები მზად არიან დაიცვან სიწმინდეები
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეები მზად არიან დაიცვან კიევ-პეჩერის ლავრა, რომლის ჩამორთმევას ხელისუფლება 29 მარტს გეგმავს. ამის შესახებ პრესკონფერენციაზე ბორისპილისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა, უმე-ის საქმეთამმართველმა ისაუბრა.
„ბოლო პერიოდში კიევის მიტროპოლია ყოველდღე იღებს ინფორმაციას ჩვენი სახელმწიფოს ყველა კუთხიდან, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეები დაიცავენ თავიანთ სალოცავებს“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა. – შესაძლოა, ზოგისთვის ეს „მუზეუმის ექსპონატია“, როგორც ცოტა ხნის წინ ითქვა, მაგრამ მორწმუნეებისთვის მონასტერი სიწმინდეებია, რომლებსაც ცხოვრებაში დიდი მნიშვნელობა აქვს. ჩვენ ისტორიის ფურცლებიდან ვიცით, რომ ხალხი მზად არის [მათ დასაცავად] ყველაფერძე წავიდეს“.
მეუფემ ჟურნალისტების ყურადღება მიაპყრო იმ ფაქტზე, რომ სამუშაო დღეებშიც კი ბევრი მორწმუნე იყრის თავს ლავრაში.
„ხალხმა იცის, რომ შესაძლებელია ლავრა დაიხუროს, მათ უნდათ მოილოცონ მღვიმეები და ჩვენი ეკლესიები, სანამ ისინი კანონიკური ეკლესიის შემადგენლობაშია. და როცა ხალხი იგრძნობს, რომ ამ სალოცავს ართმევენ, ვფიქრობ, მზად იქნებიან ყველაფრისთვის“, - აღნიშნა დეკანოზმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ "ჩვენი მორწმუნეები, ჩვენი ძმები არ იცავენ მხოლოდ ზოგიერთ მიწიერ სტრუქტურებს, მიწიერ წყობას, ისინი იცავენ თავიანთ რწმენას, რომელმაც შექმნა ეს მშვენიერი ტაძრები, რომლებიც უკრაინის სავიზიტო ნიშანია".
„ეს ყველაფერი დაკავშირებულია ჩვენს რწმენასთან, ქრისტესთან. და ვინც ასეთ მწუხარებას იწვევს არა მარტო ძმებს, არამედ ზოგადად ეკლესიის სხეულს, უნდა გაიგონ, რომ ადამიანები დაიცავენ ქრისტეს, დაიცავენ თავიანთ რწმენას, ისინი ამას გულწრფელად გააკეთებენ და ამისთვის მიიღებენ მარადიული სიცოცხლის გვირგვინს. “, – განაცხადა მიტროპოლიტმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, მიტროპოლიტმა ანტონმა განაცხადა, რომ აუცილებელია ლავრაში უმე-ის მიმართ აგრესიულ ადამიანებსა და მორწმუნეებს შორის დაპირისპირების თავიდან აცილება.