უნეტარესი მორწმუნეებს: ილოცეთ, რომ ძმები ლავრაში დარჩნენ
2023 წლის 19 მარტს, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ, ქადაგებისას მორწმუნეებს მიმართა, მოუწოდა ელოცათ, რომ უფალმა კიევ-პეჩერის ლავრას ძმებს დარჩენის საშუალება მისცეს წმინდა მონასტერში რათა განაგრძონ ლოცვა. news.church.ua.
უნეტარესმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სწორედ უმე-მ ააგო კიევ-პეჩერის ლავრა და ასევე აღადგინა იგი მე-20 საუკუნეში მონასტრის დახურვის შემდეგ.
ადამიანებმა, რომელთაც სურთ ლავრას წართმევა, მისი უნეტარესის თქმით, მათ თვითონ უნდა ააშენონ რაღაც საკუთარი.
„გთხოვთ თქვენ, ძვირფასო ძმებო და დებო, ვილოცოთ ჩვენი უკრაინისთვის, ჩვენი სამშობლოსთვის, ხელისუფლებისთვის, ჯარისთვის და მთელი ჩვენი ხალხისთვის, რათა უფალმა დაგლოცოს ყველა და მშვიდობა მოგცეთ. ილოცეთ განსაკუთრებით წმინდა მონასტრის ძმებისთვის, მონასტრის წინამძღვრისთვის, რომ უფალმა მიანიჭოს მათ მონასტერში დარჩენის უფლება და აქ გააგრძელონ ის ღვაწლი, რომელსაც ხალხი ვერ ხედავს, ლოცვა სამშობლოს, თავისი ხალხის საკეთილდღეოდ - მიმართა წინამძღვარმა სამწყსოს.
მისმა უნეტარესმა აღნიშნა, რომ მთავარი, რისთვისაც ძმები ლოცულობენ, არის ის, რომ უფალმა თითოეულ ჩვენგანს მისცეს ჭეშმარიტების პოვნის უნარი და მიგვიყვანოს მარადიულ ცხოვრებამდე.
„ჩვენ ამ სამყაროში არაფრით მოვდივართ, ამიტომ არაფრით ვტოვებთ ამ სამყაროს. მაგრამ არის ისეთი სიმდიდრე, რომელსაც სულიწმიდის მადლი ჰქვია, რომელიც ადამიანთან ერთად მარადისობაში მიდის. წმინდა მონასტრის ძმები ღმერთს სთხოვენ ამ მადლს თითოეული ჩვენგანისთვის“, - განმარტა წინამძღვარმა.
„უფალმა, მარად ქალწულმა და ყოვლადწმინდა ღვთისმშობელმა, ცხოველსმყოფელმა ჯვარმა დალოცოს ეს ადგილი, დალოცოს ყველა აქ მცხოვრები. მღვიმელი წმინდა მამების ლოცვით, უფალმაშინარჩუნოს ეს მონასტერი და დაგვეხმაროს ღირსეულად გავატაროთ წმიდა და დიდი მარხვის დღეები, რათა სიხარულით შევხვდეთ დიდ დღესასწაულს, მკვდრეთით აღდგომას ჩვენი მაცხოვრისა და ღმრთისა უფალი იესო ქრისტესი“, - ასე დაასრულა წინამძღვარმა ქადაგება.
„წმიდა და მაცოცხლებელი ჯვრის ძალით უფალმა დაამარცხოს ღმერთის ჭეშმარიტების წინააღმდეგ აჯანყებული ბოროტი ძალა და აკურთხოს უფალმა ჩვენი ქვეყანა მშვიდობით, დაგლოცოთ უფალმა თითოეული თქვენგანი, თქვენი ახლობლები და ნათესავები“, - წინამძღვარი.