უმე-ის იერარქი: მთელ უკრაინას ვთხოვ, აღუდგეს კიევ-პეჩერის ლავრას
უკრაინის ხელისუფლება ვერ შეძლებს კიევ-პეჩერის ლავრის აღებას, რადგან მთელი უკრაინა ფეხზე დადგება მის დასაცავად. ამის შესახებ მონასტრის წინამძღვარმა მიტროპოლიტმა ლონგინმა ბანჩენის მონასტრის პრესსამსახურის მიერ გამოქვეყნებულ ქადაგებაზე განაცხადა.
იერარქმა აღნიშნა, რომ უმე-ის მრევლი არ დანებდება "კომუნისტების შვილებს", რომლებსაც სურთ უკრაინელი ხალხის განადგურება მართლმადიდებლური სიწმინდეების წართმევით.
„ჩვენმა სახელმწიფომ დაიწყო ომი ღმერთის, ღვთის ეკლესიისა და უკრაინელი ხალხის წინააღმდეგ. დღეს უნდათ ჩვენი ძმები, ბერები ლავრიდან, პოჩაევიდან, კიევიდან განდევნონ. მათ იციან სად არის მართლმადიდებლობის გული, იციან სად არის ჩვენი სული. მაგრამ ისინი წარმატებას ვერ მიაღწევენ. ყველას ვთავაზობდი კიევ-პეჩერის ლავრაში წასვლას და მის დაცვას. <…> როგორ ფიქრობთ, სადმე უნდა გავიქცეთ? არა, უფლის წინაშე გაქცევთ. ჩვენ დავიცავთ ჩვენს სალოცავს, ჩვენს დაფნას, ეკლესიებს, უკრაინელი მართლმადიდებელი ხალხის სიტყვას“, - განაცხადა მან.
მიტროპოლიტმა ლონგინმა ასევე თქვა, რომ ბანჩენსკის მონასტერი მიიღებს ლავრას ყველა ბერს, ვისაც მონასტერი უნდა დაეტოვებინა: „დამირეკეს და მკითხეს, მივიღებდით თუ არა ბერებს კიევ-პეჩერსკის ლავრიდან ჩვენს მონასტერში. ყოველთვის. ჩვენ ყველანი ერთნი ვართ ქრისტეში. ჩვენ არავის მივცემთ უფლებას დაშავდეს“.
ამავე დროს, ვლადიკამ მოუწოდა მთელ მსოფლიოს, დაეხმარონ მართლმადიდებელ უკრაინელ ხალხს კონსტიტუციური უფლებების დაცვაში. იერარქმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინის ხელისუფლება ღმერთს უკრაინიდან აძევებს, ცდილობს ბერები კიევ-პეჩერსკის ლავრიდან განდევნოს.
„მე არ მოვუწოდებ ომისკენ. მოგიწოდებთ, ლოცვით დაიცვათ ჩვენი სალოცავი, რადგან მის გარეშე სიცოცხლე არ გვაქვს. ეკლესია ჩვენი ცხოვრებაა, ის ჩვენი ჟანგბადია, ის ჩვენი გულია და ჩვენ არ დავთმობთ ლავრას. არსად არ მივდივართ. გინდა ჩვენთან ბრძოლა? გთხოვთ, თქვენ გაქვთ ავტომატი, გაქვთ იარაღი. ჩვენ გვაქვს უფლის ჯვარი, გვაქვს ლოცვა, გვაქვს მარხვა და გვყავს ჩვენი ღვთისმოსავი, ღვთისმოყვარე მართლმადიდებელი უკრაინელი. <...> დადგა დრო, რომ ცოტა ვიტანჯოთ უფალ ღმერთისთვის, როგორც მან განიცადა ჩვენთვის“, - დასძინა მან.