მიტროპოლიტი კლიმენტი: სამწუხაროა, რომ სახელმწიფო გაურბის პირდაპირ დიალოგს უმე-სთან
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდალური ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, მიტროპოლიტმა კლიმენტმა, ინტერნეტ გამოცემა Strana-სთან კომენტარში, სინანული გამოთქვა პრეზიდენტის პრესმდივნის მესიჯის გამო, რომ ვოლოდიმერ ზელენსკი არ გეგმავს უმე-ს წმინდა სინოდის წევრებთან შეხვედრას.
„ძალიან ვწუხვართ, რომ სახელმწიფო გაურბის პირდაპირ კონტაქტს და პირდაპირ დიალოგს უკრაინული საზოგადოების მნიშვნელოვან ნაწილთან - უმე-ის მორწმუნეებთან“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა. - ძალიან ვწუხვართ, რომ სახელმწიფო ასახელებს აბსოლუტურად დამახინჯებულ ფაქტებს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის შესახებ. იგი მხილებულია ყველა ცოდვაში დამნაშავედ და ამავდროულად არ აქვს შესაძლებლობა ახსნას თავისი პოზიცია და გააკეთოს ყველაფერი ეკლესიასა და სახელმწიფოს შორის ჰარმონიული დიალოგისა და კონსტრუქციული თანამშრომლობის გასავითარებლად“.
მეუფემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უმე-ის იერარქია გააგრძელებს „ ხელისუფლებამ მოუსმინოს თავიანთ მოქალაქეებს“.
„უკრაინაში ძალაუფლების უდიდესი მატარებელი არის ხალხი, მათ შორის უმე-ის მორწმუნეები, რომლებიც დღეს არიან უკრაინის შეიარაღებული ძალების რიგებში, მათი ოჯახები, ისევე როგორც ჩვენი სახელმწიფოს მრავალი სხვა შეგნებული პატრიოტი, რომლებიც განიცდიან პირდაპირ მათი რელიგიური გრძნობების შეურაცხყოფას ხელისუფლების განცხადებებთან და ქცევასთან დაკავშირებით“, - აღნიშნა დეკანოზმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, მიტროპოლიტმა კლემენტმა თქვა, რომ ვოლოდიმირ ზელენსკი არ იღებს ჭეშმარიტ ინფორმაციას უმე-ის შესახებ.