ბორისლავში, უმე-ს ეკლესია დალუქული იქნა მას შემდეგ, რაც მრევლმა უარი თქვა მეუ-ში წასვლაზე
2023 წლის 8 აპრილს, ლვოვის რეგიონის ბორისლავის საქალაქო საბჭომ დალუქა უმე-ის ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის შუამავლის ტაძარი მას შემდეგ, რაც მრევლმა და სასულიერო პირებმა უარი თქვეს მეუ-ში გადასვლაზე.
ამის შესახებ ლვოვის ოლქის გუბერნატორმა მაქსიმ კოზიცკიმ ტელეგრამ არხზე განაცხადა.
მისი თქმით, დღეს აქტივისტები შეიკრიბნენ ტაძართან „და კიდევ ერთხელ მიმართეს სასულიერო პირებს და მრევლს მეუ-ში გადასვლის წინადადებით“.
„თუმცა, მრევლის ნაწილმა უარი თქვა. საკრებულოს რიგგარეშე სხდომაზე გადაწყდა ეკლესიის დროებით დალუქვა“, - წერს კოზიცკი.
კოზიცკიმ გაიხსენა, რომ ბორისლავის ტერიტორიაზე უმე-ის ფუნქციონირება აიკრძალა 2022 წლის მაისში ბორისლავის საქალაქო საბჭოს სხდომის გადაწყვეტილებით.
ამავდროულად, მეუ-ს "მღვდლებს" ხვალ ტაძრის ეზოში შეუშვებენ ბზობის დღესასწაულზე ლოცვის აღსასრულებლად.
როგორც მჟკ ადრე წერდა, ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭო მიესალმება ლვოვში უმე-ის ტაძრის დანგრევას.